Podr騜 wo造雟ka. Echa przysz造ch dni

Data wydania: 2023-02-21
Kategoria: Literatura pi瘯na

Tom 1 cyklu Podr騜 wo造雟ka

Ocena: 5 (6 g這s闚)

Kto przyjaciel, kto wróg.

Pierwszy tom sagi ,,Podróż wołyńska" p.t. ,,Echa przyszłych dni" opowiada o skomplikowanych dziejach członków rodziny Stawińskich, a także ich ukraińskich sąsiadów, zamieszkujących wieś położoną nieopodal Łucka w dawnym województwie wołyńskim. Bohaterów poznajemy w 1933 roku, kiedy Helena Stawińska rodzi martwe dziecko. Jej mąż, Zygmunt, wściekły na akuszerkę, nie bacząc na nic, w środku nocy wyrzuca ją na mróz. Nikt nawet nie przypuszcza, że to wydarzenie położy się cieniem na losach rodziny i bardzo skomplikuje wszystkim życie. Kłamstwa, intrygi, sekrety, nieodwzajemniona miłość, przegapione szanse i wzajemne urazy blakną wraz z wybuchem wojny. Za to pojawiają się nowe problemy, które w obliczu antypolskich nastrojów na Wołyniu i aktów agresji ze strony Ukraińców jednoczą bohaterów i uczą ich rozpoznawać kto przyjaciel, kto wróg.

Niezwykle poruszająca historia o sekretach rodzinnych i wielkich namiętnościach na tle zawieruchy wojennej. Od tej powieści trudno się oderwać. Serdecznie polecam!

Edyta Świętek, autorka sag Spacer Aleją Róż, Grzechy młodości i Niepołomice.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Podr騜 wo造雟ka. Echa przysz造ch dni

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Podr騜 wo造雟ka. Echa przysz造ch dni

Avatar u篡tkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2023-05-16, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

To moje kolejne spotkanie z tw鏎czo軼i autorki, czyta豉m seri #siostryzulicywi郾iowej, kt鏎a ogromnie mi si podoba豉, wi璚 jak tylko zobaczy豉m, 瞠 Asia wydaje co nowego wiedzia豉m, 瞠 b璠 musia豉 po to si璕n望. "Echa przysz造ch dni" to powie嗆 historyczna rozpoczynaj帷a now sag pod tytu貫m #podr騜wo造雟ka. Stylistyka i j瞛yk jakim pos逝guje si autorka jest bardzo lekki i przyjemny co sprawia, 瞠 ksi捫k czyta si niezwykle szybko i z du篡m zainteresowaniem oraz zaanga穎waniem. Mi zapoznanie si z histori bohater闚 zaj窸o jeden wiecz鏎. Fabu豉 zosta豉 w bardzo ciekawy spos鏏 nakre郵ona, przemy郵ana i r闚nie dobrze poprowadzona, a bohaterowie naprawd interesuj帷o i autentycznie wykreowani. Na kartach tej powie軼i poznajemy losy cz這nk闚 rodziny Stawi雟kich, obserwujemy ich codzienno嗆, relacje z ukrai雟kimi s御iadami oraz znacz帷e zmiany jakie zachodz w ich 篡ciu za spraw wybuchu wojny. Musz oczywi軼ie wspomnie, 瞠 autorka w niezwykle plastyczny spos鏏 odzwierciedla wszystkie wydarzenia historyczne maj帷e miejsce w tamtym okresie, momentami a ci篹ko by這 uwierzy, 瞠 ludzie musieli do鈍iadcza takich rzeczy. Wielokrotnie czytaj帷 niekt鏎e opisy sytuacji przenosi豉m si oczami wyobra幡i we wspomniane miejsca, czu豉m si tak jakbym towarzyszy豉 bohaterom i ch這n窸a wszystkie emocji. A tych tutaj znajduje si naprawd ca豉 paleta! "Echa przysz造ch dni" to emocjonuj帷a, poruszaj帷a i warto軼iowa powie嗆 o wybaczaniu, mi這軼i w kt鏎ej znajdujemy pe軟o 篡ciowych m康ro軼i, do鈍iadcze i prawd. Naprawd mi這 sp璠zi豉m czas z t ksi捫k i nie mog si doczeka kiedy poznam dalsze losy bohater闚. Polecam!

Avatar u篡tkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2023-04-02,

Kiedy w moje r璚e trafi豉 najnowsz powie嗆 Joanny Nowak „Echa przysz造ch dni” wiedzia豉m, 瞠 nie b璠zie to 豉twa lektura. Historie oparte na wydarzeniach z czas闚 II wojny 鈍iatowej zawsze wywo逝j we mnie mn鏀two emocji, ale powie軼i, kt鏎ych fabu豉 dotyczy wydarze na Wo造niu, wzruszaj o wiele bardziej.

W swojej najnowszej powie軼i Joanna Nowak zabiera nas na wie po這穎n niedaleko ㄆcka w dawnym powiecie wo造雟kim, gdzie towarzyszymy rodzinie Stawi雟kich w ich codziennym 篡ciu.
Ma鹵e雟two Stawi雟kich cieszy si uznaniem w鈔鏚 mieszka鎍闚 okolicznych wsi. S r闚nie szcz窷liwymi rodzicami Jerzego, Zosi, Jadzi i Wandy. Helena jednak wci捫 marzy, by obdarowa m篹a jeszcze jednym synem.
W listopadow noc 1933 roku Helena rodzi martwe dziecko. Jej m捫 nie potrafi pogodzi si ze strat syna i w z這軼i w 鈔odku nocy wyrzuca z domu na mr霩 akuszerk. Jeszcze nikt nie podejrzewa, 瞠 to wydarzenie po這篡 si cieniem na dalsze losy rodziny.
Wraz z wybuchem wojny blakn wzajemne urazy, niedopowiedzenia, rodzinne sekrety. Ustabilizowane 篡cie Stawi雟kich p瘯a niczym ba鎥a mydlana w obliczu czyhaj帷ego niebezpiecze雟twa ze strony Ukrai鎍闚.

„Echa przysz造ch dni” to pierwszy tom sagi „Podr騜 wo造雟ka”. To powie嗆, kt鏎a mnie nie tylko zachwyci豉, a r闚nie rozerwa豉 moje serce na milion kawa趾闚. Autorka zabra豉 mnie w cudown podr騜 do odleg造ch czas闚, gdzie mog豉m towarzyszy mieszka鎍om ziemi wo造雟kiej w ich zwyk貫j codzienno軼i. Codzienno軼i, kt鏎a w jednej chwili zosta豉 wystawiona na wielk pr鏏, a tym samym zniszczona przez nastroje panuj帷e w czasie wojny na Ukrainie. Tutaj z ka盥ej strony powie軼i wylewa si ogrom emocji, a wspania造 warsztat pisarski autorki sprawia, 瞠 przez t powie嗆 dos這wnie si p造nie. Autorka zachwyca, nie tylko wspania造m stylem i plastycznym j瞛ykiem, ale przede wszystkim delikatno軼i i dba這軼i o ka盥y szczeg馧. Kartkuj帷 kolejne strony powie軼i coraz bardziej odnosi豉m wra瞠nie, 瞠 jestem tam razem z bohaterami, wsp鏊nie z nimi prze篡wam pierwsz mi這嗆, walcz o szcz窷cie i spok鎩 dla bliskich. Si璕aj帷 po t powie嗆, liczy豉m si z tym, 瞠 nie b璠zie to 豉twa lektura, wszak histori naszych rodak闚 na Wo造niu zna ka盥y i wie, jak tragiczne by造 ich losy. Autorka z niezwyk陰 finezj, w spos鏏 bardzo realistyczny kre郵i losy bohater闚. Ze 軼i郾i皻ym gard貫m i p瘯aj帷ym sercem czyta豉m ostatnie strony powie軼i, a zako鎍zenie tylko zdominowa這 m鎩 b鏊. Ta wielowymiarowa, pi瘯na i niezwykle emocjonuj帷a lektura o mi這軼i, wybaczeniu, kt鏎a na d逝go pozostanie w mojej pami璚i. 妃ia這 mog stwierdzi, 瞠 jest to jedna z najlepszych powie軼i literatury wojennej. Z niecierpliwo軼i b璠 wyczekiwa豉 dalszych los闚 Stawi雟kich, a Was z ca貫go serca zach璚am do lektury.

Avatar u篡tkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2023-03-19,

To by這 moje pierwsze spotkanie z autork i ju krzycz, bo „z這軼i” mnie, 瞠 teraz musz czeka na kontynuacje. Ci kt鏎zy nie czytali jeszcze, a chc zacz望 uprzedzam, 瞠 jak zaczniesz pierwszy rozdzia to ju nie odpu軼isz. Historii Wo造nia, tematu wojny nikomu chyba nie musz przedstawia i opisywa oraz tego, jakie relacje panowa造 mi璠zy Polakami i Ukrai鎍ami. Opis闚 ksi捫ki oraz recenzji jest du穎, wi璚 zach璚am ka盥ego, kto lubi wiedzie, o czym b璠zie czyta, a ci kt鏎zy nie chc to niech przewin moj recenzj i si璕n po ten tytu, chocia瘺y dlatego, 瞠 to kawa貫k 鈍ietnej literatury z histori w tle.

„Echa przysz造ch dni” to pierwszy tom serii Podr騜 wo造雟ka, kt鏎a przedstawia losy rodziny Stawi雟kich i ich s御iad闚, ukazuj帷 ich codzienne problemy i walk o przetrwanie w czasie wojny. Je瞠li lubicie ksi捫ki, w kt鏎ej macie pe軟o intryg, emocji tych dobrych, jak i z造ch, a to wszystko przyprawione m這dzie鎍zym wiekiem, wojn oraz pewn tajemnic, kt鏎a k豉dzie ciemnie chmury nad domem . Stawi雟kich to jeste軼ie przy dobrej pozycji. Mi這嗆 od zawsze rz康zi豉 si swoimi prawami i nigdy nie pyta o zgod, czy mo瞠 przyj嗆, lecz taranem wali prosto w serce naszych m這dych bohater闚. Czy wybory by造 trafne? To ju sami poznacie, czytaj帷 t pozycj. Co mnie najbardziej wzrusza這?

Stwierdzenie naszych dziadk闚, 瞠 k豉mstwo ma kr鏒kie nogi tutaj ma swoje potwierdzenie. W ka盥ej rodzinie s jakie tajemnice, a w tej rodzinie i nie tylko jest ich, 瞠 hoho. Jestem pewna, 瞠 niekt鏎zy z was b璠 si uto窺amia z naszymi bohaterami, ale z, kt鏎ymi to ju zostawiam do waszego zapoznania. Kolejnym plusem dla autorki jest to, 瞠 wyczuwa豉m ka盥e emocje, a jak ju bior ksi捫k do pracy, 瞠by tylko mi璠zy kursami doczyta to prosz uwierzy musi by sztos. Krzyczysz nieeeeee albo trzymasz kciuki, 瞠by dane osoby by造 razem. Moja c鏎ka m闚i „Mamo we tak nie prze篡waj” Widzisz ten krajobraz, czujesz zapachy kuchni okolicy. Cho tematyka ksi捫ki jest bardzo trudna, autorka nie opisuje makabrycznych opis闚, dzi瘯i czemu historia jest trudna, ale jednocze郾ie wci庵aj帷a i emocjonuj帷a oraz warto軼iowa i bardzo interesuj帷a, kt鏎a z pewno軼i przypadnie do gustu mi這郾ikom sag historycznych oraz osobom zainteresowanym dziejami Wo造nia.

Polecam z ca貫go serca. Je瞠li kto ma eliksir, to wymazywania tego, co si przeczyta這 to poprosz, bo chcia豉bym prze篡 jeszcze raz te emocje. Czekam z ut瘰knieniem na drugi tom.

Avatar u篡tkownika - kotoksiazka
kotoksiazka
Przeczytane:2023-02-23, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,

ECHA PRZYSZΧCH DNI to pasjonuj帷a powie嗆 o dziejach rodziny Stawi雟kich rozpoczynaj帷a cykl Podr騜y Wo造雟kiej.

C騜 to by豉 za powie嗆! C騜 za podr騜! Porywaj帷a, wzbudzaj帷a ogrom emocji, chwytaj帷a za serce, jednym s這wem NIESAMOWITA! Tej powie軼i si nie czyta, przez ni p造nie, ca趾owicie si w niej zatracaj帷.

Autorka w wyborny spos鏏 sun t opowie嗆 okraszaj帷 j pe軟 palet emocji od smutku, rado軼i po strach i niemoc. Otula barwnym j瞛ykiem, sprawiaj帷, 瞠 przenikn窸am w histori ca陰 sob, jakbym by豉 cz這nkiem rodziny Stawi雟kich, a nie tylko obserwatorem z boku. Kibicowa豉m im, wspiera豉m ca造m serce, dzieli豉m wsp鏊ne tajemnice, wzrusza豉m si i p豉ka豉m razem z nimi.

Jednak nie jest to tylko historia rodu Stawi雟kich, bowiem historia opowiada r闚nie o innych bohaterach, kt鏎zy wiele wnosz do fabu造, tworz帷 ca這嗆 od kt鏎ej nie spos鏏 si oderwa. A wszystko to doprawione widmem zbli瘸j帷ej si wojny oraz w akompaniamencie powstawania napi皻ych stosunk闚 mi璠zy Ukrai鎍ami a Polakami.

Avatar u篡tkownika - allison
allison
Przeczytane:2023-02-22, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
,,Echa przysz造ch dni" Joanny Nowakto pierwszy tomcyklu ,,Podr騜 wo造雟ka".Ksi捫ka wci庵a od pierwszych stron i trzyma w napi璚iu do ko鎍a. Autorce uda這 si stworzy interesuj帷 i dramatyczn opowie嗆 o losach rodziny, kt鏎a cz瘰to staje przed trudnymi wyborami, a po wybuchu drugiej wojny 鈍iatowej zostaje tragicznie do鈍iadczona. Akcja zaczyna si w 1933 roku w ma貫j miejscowo軼i na Wo造niu. W rodzinie Heleny i Zygmunta Stawi雟kich rodzi si kolejne dziecko. Niestety, ch這pczyk przychodzi na 鈍iat martwy. Jego ojciec obwinia o to ukrai雟k akuszerk i wyrzuca j w nocy na mr霩. Ten incydent prowadzi do serii oszustw, tajemnic i wzajemnych niech璚i, kt鏎e narastaj latami. Obserwujemy 篡cie rodziny Stawi雟kich przez kolejne dziesi耩 lat na tle wa積ych wydarze historycznych - wybuchu wojny i narastaj帷ych nastroj闚 nacjonalistycznych w鈔鏚 ukrai雟kich s御iad闚, z kt鏎ych cz窷 dopuszcza si pogrom闚. Dzieci Heleny i Zygmunta dorastaj, dojrzewaj, prze篡waj pierwsze przyja幡ie i mi這軼i, nieraz nieodwzajemnione i burzliwe. Coraz cz窷ciej dochodzi te do nieporozumie mi璠zy rodze雟twem i rodzicami. I robi si coraz niebezpieczniej... Joanna Nowak stworzy豉 wiarygodny wizerunek rodziny, kt鏎a - mimo zamo積o軼i - musi boryka si z wieloma codziennymi problemami, a z czasem tak瞠 niech璚i, zazdro軼i i wrogo軼i s御iad闚. Ci, kt鏎zy jeszcze niedawno byli dobrymi znajomymi, a nawet przyjaci馧mi, z dnia na dzie staj si 鄉iertelnymi wrogami. Na szcz窷cie s te tacy, kt鏎zy nie zmienili si i z nara瞠niem w豉snego 篡cia pomagaj Polakom i ostrzegaj o niebezpiecze雟twie. Ten fragment Wielkiej Historii zawsze by dla mnie nie do poj璚ia - jak to mo磧iwe, 瞠 篡j帷y w zgodzie ca造mi latami ludzie nagle stawali si oprawcami, mordercami i katami dopuszczaj帷ymi si niewyobra瘸lnych bestialstw. Mimo i autorka nie przedstawia szczeg馧owo t豉 historycznego, lecz skupia si na 篡ciu postaci, ca造 czas wyczuwa si nadchodz帷y niepok鎩, tym bardziej, 瞠 czytelnik - w przeciwie雟twie do bohater闚 wie, co stanie si w 1939 roku... Ca這嗆 napisana jest barwnie, chocia pewne dialogi wydaj si nieco zbyt egzaltowane. Nie psuje to jednak lektury, wi璚 polecam, zw豉szcza mi這郾ikom sag i rodzinnych historii. BEATA IGIELSKA
Avatar u篡tkownika - moniakol
moniakol
Przeczytane:2023-03-08, Ocena: 4, Przeczyta貫m,
Inne ksi捫ki autora
Klub Porzuconych Narzeczonych
Joanna Nowak0
Ok豉dka ksi您ki - Klub Porzuconych Narzeczonych

Ann - studentk architektury, Juli - pracownic supermarketu, matk czteroletnich bli幡iaczek, i Margo - wspó逕豉軼icielk biura rachunkowego...

Klub Porzuconych Narzeczonych 2
Joanna Nowak0
Ok豉dka ksi您ki - Klub Porzuconych Narzeczonych 2

Ania, Julia i Margo po rozpadzie Klubu Porzuconych Narzeczonych, 軼igane z陰 s豉w wykreowan w brukowcu, postanawiaj mimo wszystko wzi望 si w gar嗆...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Cz這wiek z bursztynu