Podstawy terapii traumy. Wydanie drugie rozszerzone zgodne z DSM-5

Nieocenione źródło wiedzy dla klinicystów i terapeutów zajmujących się terapią traumy.

W rozszerzonym wydaniu przełomowego poradnika na temat leczenia traumy młodzieży i dorosłych zgodnego z klasyfikacją DSM-5* John N. Briere i Catherine Scott łączą różne metody leczenia ostrych i przewlekłych zaburzeń pourazowych: od terapii poznawczo-behawioralnych przez trening regulacji afektu i techniki uważności do strategii psychofarmakologicznych. Prezentują nie tylko wskazówki terapeutyczne i opisy przypadków, lecz także najnowsze wyniki badań naukowych oraz proponują konkretne rozwiązania farmakologiczne.

Autorzy Podstaw terapii traumy... czerpią wiedzę z empirycznie potwierdzonych technik terapeutycznych i uwzględniają złożony charakter praktyki klinicznej.

W nowym rozszerzonym wydaniu znalazły się:

o dane na temat urazowego uszkodzenia mózgu (traumatic brain injury - TBI), które komplikuje objawy pourazowe;

o rozdział poświęcony strategiom opartym na technikach uważności sprawdzonych doświadczalnie;

o opisy leczenia traumy na oddziałach oparzeniowych i ratunkowych;

o informacje o ostrych reakcjach stresowych i wczesnej interwencji;

o dylematy etyczne związane z praktycznym leczeniem traumy;

o dodatkowe materiały dotyczące stosowania środków psychoaktywnych przez kobiety w ciąży;

o opisy procedur zalecanych w przypadku ofiar napaści będących pod wpływem ,,pigułki gwałtu" lub dużej ilości alkoholu;

o wprowadzenie do zagadnienia paradoksu bólu i alternatywnego postrzegania bólu, cierpienia i unikania.

Najlepsze omówienie terapii traumy, jakie znam. Łączy w sobie kliniczne wyrafinowanie, współczujące podejście i obiektywny pogląd na trendy panujące w badaniach - stworzono dzieło jedyne w swoim rodzaju. Polecę tę książkę wszystkim swoim studentom i współpracownikom.

Constance Dalenberg, PhD, dyrektor Trauma Research Institute na Alliant International Universiry w San Diego

Tom zawiera:

TRAUMA, KONSEKWENCJE I OCENA KLINICZNA

o Czym jest trauma?

o Skutki traumy

o Diagnoza traumy i objawów pourazowych

INTERWENCJE KLINICZNE

o Podstawowe zagadnienia w terapii traumy

o Psychoedukacja

o Zmniejszanie cierpienia i trening regulacji afektu

o Interwencje poznawcze

o Przetwarzanie emocjonalne

o Poprawa poczucia tożsamości i funkcjonowania w związkach z innymi

o Strategie uważnościowe w terapii traumy

o Leczenie ostrych następstw traumy

o Psychobiologia i psychofarmakologia traumy

o Wstępny wywiad dotyczący traumy (Initial Trauma Review-3 - ITR-3)

o Protokół treningu oddechu opartego na uważności (Mindfulness-Based Breath Training - MBBT)

Informacje dodatkowe o Podstawy terapii traumy. Wydanie drugie rozszerzone zgodne z DSM-5:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2020-01-10
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tytuł oryginału: Principles of Trauma Therapy: A Guide to Symptoms, Evaluation, and Treatment (DSM-5 Update)

Tagi: bóg Podręczniki repetytoria i kompendia medyczne

Kup książkę Podstawy terapii traumy. Wydanie drugie rozszerzone zgodne z DSM-5

Podstawy terapii traumy. Wydanie drugie rozszerzone zgodne z DSM-5 - opinie o książce