Podwójne Święta

Na osiedlu Mai i Wojtka pojawiają się nowi sąsiedzi - pochodząca z Ukrainy rodzina z dwójką dzieci i babcią. Kiedy Maja obserwuje przez okno pierwszy śnieg, Wojtek zauważa, że nie tylko on z siostrą podziwia wirujące śnieżynki. Chłopiec postanawia, że czas zaprzyjaźnić się z sąsiadami. Zaprasza całą rodzinę na wspólne pieczenie pierniczków. Podczas spotkania dzieci opowiadają o swoich ulubionych świątecznych tradycjach - zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie, a babcie snują opowieści o tym, jak spędzano Boże Narodzenie w czasach ich młodości. Napisana w dwóch językach - polskim i ukraińskim - ciepła, rodzinna opowieść, która udowadnia, że mimo dzielących nas różnic kulturowych dużo więcej nas łączy, a Boże Narodzenie można obchodzić częściej niż tylko raz w roku.

Książki autorki, Joanny Jagiełło, od lat wydawane są w Ukrainie, a jedna z jej młodzieżowych powieści pt. ,,Kawa z kardamonem" doczekała się tam nawet statusu lektury szkolnej.

Informacje dodatkowe o Podwójne Święta:

Podwójne Święta - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2023-08-16, Ocena: 5, Przeczytałem,

Kolorowa Mieszanka Kultur Świątecznych.

"Podwójne święta" to ujmująca opowieść autorstwa Janiny Jagiełło, która ukazuje piękno wspólnego świętowania oraz siłę więzi między różnymi kulturami. Książka przenosi czytelnika na osiedle Mai i Wojtka, gdzie pojawiają się nowi sąsiedzi z Ukrainy. Ta rodzinna historia emanująca ciepłem, przyjaźnią, napisana zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim, przynosi głębokie przesłanie o tym, że różnice kulturowe nie przeszkadzają w nawiązywaniu autentycznych relacji.

Akcja rozgrywa się na osiedlu Mai i Wojtka, gdzie pojawiają się nowi sąsiedzi - urocza rodzina z Ukrainy, Igor i Sofia. Autorka doskonale oddaje tę radosną chwilę, kiedy dzieci obserwują pierwszy śnieg przez okno. Przez to proste zdarzenie Wojtek odkrywa, że wspólne radości przekraczają granice kulturowe. Jego inicjatywa zaproszenia sąsiadów na wspólne pieczenie pierników jest wyrazem otwartości i życzliwości, której potrzebujemy w dzisiejszym świecie.

Narracja przenosi nas w miłą podróż przez różnorodne świąteczne tradycje, które dzielą bohaterowie. Dzieci wymieniają się swoimi opowieściami o zwyczajach i obrzędach w związku ze świętami. Książka subtelnie łączy przeszłość i teraźniejszość, wprowadzając nostalgiczne elementy związane z dawnymi Bożymi Narodzeniami, które babcie bohaterów przypominają sobie.

To piękne wplecenie wspomnień z przeszłości w obecny kontekst sprawia, że książka jest jeszcze bardziej poruszająca. Wprowadza czytelnika w magiczną atmosferę świąt i pokazuje, jak ważne są te tradycje dla utrzymania rodzinnego dziedzictwa. Styl autorki jest lekki i przyjemny, co sprawia, że książkę czyta się łatwo i przyjemnie. Opisane sceny są malownicze, a postacie pełne życia, co dodaje wiarygodności i autentyczności całej historii.

Książka "Podwójne święta" doskonale oddaje ducha wzajemnego zrozumienia, współpracy i otwartości. Pokazuje, że mimo różnic językowych i kulturowych ludzie mogą nawiązać trwałe relacje oparte na wspólnych wartościach. Narracja w dwóch językach dodaje głębokości i autentyczności opowieści, umożliwiając czytelnikowi zanurzenie się w kulturze obu narodów. Ta urocza książka jest nie tylko wspaniałą lekturą dla dzieci, ale również ma wartość edukacyjną, pokazując, że różnorodność kulturowa jest bogactwem, które może wzbogacić nasze życie. "Podwójne święta" to serdeczna opowieść, która inspiruje do akceptacji, otwartości i budowania relacji między ludźmi różnych narodowości. Janina Jagiełło doskonale przedstawia siłę wspólnego świętowania i pokazuje, że święta są doskonałym pretekstem do nawiązywania nowych przyjaźni i zbliżania się do siebie i tworzenia niezapomnianych chwil. Jest to prawdziwa podróż w głąb serca ludzkiej wspólnoty i dowód na to, że różnorodność jest skarbem, który warto pielęgnować.

„(…) powinniśmy te wszystkie święta obchodzić wspólnie. Wtedy każde święta będą podwójne.”

Babula Babalunga
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Babula Babalunga

Deszczowe lato nad jeziorem to dla Oli i Franka prawdziwa katastrofa. Wszystko zmienia się, gdy do willi ,,Nad Modrym Stawem", w której mieszkają...

Różowe babeczki
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Różowe babeczki

W cukierni pani Bajadery doszło do bardzo niepokojących wydarzeń. To sprawa w sam raz dla detektywa Lucjana Zagadki i jego rezolutnej córki Lusi...