Poetka i książę

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-10-01
Tytuł oryginału: Poetka i książę

Romans niemożliwy.
Ona – dopiero wchodząca w życie, spontaniczna i radosna poetka.
On – starszy o trzydzieści lat, intelektualista o smutnych oczach, książę emigracji.
Połączy ich uczucie – tajemnicze i skomplikowane.

W 1957 roku Agnieszka Osiecka jedzie do Paryża. W walizce przemyca opowiadanie narzeczonego, Marka Hłaski, by przekazać je szefowi paryskiej "Kultury". Jerzy Giedroyc jest olśniony – jednak nie tylko talentem młodego pisarza, ale przede wszystkim zjawiskową poetką. Jedzie za nią nawet do Londynu, choć nikt od dawna nie widział go poza Paryżem. Wszystko po to, by wręczyć jej fiołki. Agnieszka także czuje coś, czego nie doświadczyła nigdy wcześniej. Ale nawet ona – ekspertka od miłości – nie potrafi nazwać tego, co ich łączy.

W opartej na faktach powieści Manuela Gretkowska mistrzowsko opowiada historię miłości niemożliwej, o której Osiecka milczała całe życie.

"Osiecką kochamy i widzimy w niej ikonę słodkiej poetessy z warkoczem. A ona była pełna sprzeczności. Miała jak każdy swoje mroczne strony, być może mroczniejsze, na pewno bardziej niszczące."
Manuela Gretkowska

Kup książkę Poetka i książę

Opinie o książce - Poetka i książę

Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2020-04-02, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2020, 52 książki 2020,

Dość specyficzna książka. Historia rodzącej się miłości młodej Agnieszki Osieckiej i dużo od niej starszego Jerzego Giedroycia. Największej polskiej tekściary i poetki oraz największego polskiego redaktora XX wieku, Księcia Redaktora, jak go nazywali, wydawcy paryskiej „Kultury”, gdzie publikował teksty najlepszych polskich pisarzy i myślicieli. Poznajemy ich wady i zalety, poglądy i idee, marzenia o przyszłości. Jesteśmy świadkami powstawania twórczości Osieckiej, zapisywanej naprędce, a wszystko oparte na udostępnionych listach, dziennikach, notatkach rozmów. To również odzwierciedlenie tamtych czasów, społeczności, obyczajowości Polski, Francji i Londynu. Da szukających romansu to zawód, dla szukających intelektualnego porywu wręcz przeciwnie.

Książka oparta na życiu Agnieszki Osieckiej. Można się spodziewać, że to historia płomiennego romansu między młodą poetką i o trzydzieści lat starszego mentora. Ta lektura to szkic budzącego się zauroczenia między dwojgiem ludzi. Poznajemy życie artystów na emigracji. Przewijają się znane nazwiska, chociażby Czesław Miłosz, Marek Hłaski, Jerzy Giedroyć. Nie brakuje tu problemów związanych z komunizmem, cenzurą. Lektura wymaga uwagi, skupienia.

Niezwykle poetycka historia miłości, zachwytu między Osiecką i Giedroyciem w czasach emigracja. Mistrzostwo pióra wszystko w tej opowieści dzieje się w niedopowiedzeniach, niuansach. Historia pisana jakby przez skrzydał motyla. Piękno języka jest kontrastujące z innymi pozycjami Grektowskiej gdzie zwykle jej język jest dosadny i nie stroni od wulgaryzmów

Faworyty
Manuela Gretkowska; 0
Okładka ksiązki - Faworyty

Wszystko kręci się wokół seksu. Z wyjątkiem seksu. Seks kręci się wokół władzy. Trzy faworyty Stanisława Augusta, króla Polski i...

Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix