Pogromca lwów

Camilla Läckberg w szczytowej formie! Recenzenci i czytelnicy są zgodni, warto było czekać!

Styczeń, mroźna Fjällbacka. Z lasu wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu wybiega półnaga dziewczyna. Kierowca nie jest w stanie jej wyminąć. Ciężko ranna nastolatka umiera w szpitalu.

Patrik Hedström otrzymuje powiadomienie o wypadku, gdy już wiadomo, że potrącona dziewczyna to Victoria, która cztery miesiące temu zaginęła, wracając do domu ze szkółki jeździeckiej. Okazuje się, że padła ofiarą okrutnych zabiegów, co gorsza, nie tylko ona.

W tym samym czasie Erika Falck bada sprawę sprzed lat, rodzinną tragedię, która skończyła się śmiercią ojca rodziny. Odwiedza w więzieniu jego żonę, skazaną za morderstwo, ale nie może się od niej dowiedzieć, co się wtedy tak naprawdę wydarzyło. Erika czuje, że coś się nie zgadza, że kobieta coś ukrywa. Wydaje się również, że przeszłość kładzie się cieniem na teraźniejszości...

Informacje dodatkowe o Pogromca lwów:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-06-03
Tytuł oryginału: LEJONTAMJAREN
Język oryginału: szwedzki
Tłumaczenie: Inga Sawicka
Ilustracje:Paweł Panczakiewicz/Ilona Wellmann

Kup książkę Pogromca lwów

Pogromca lwów - opinie o książce

Przeczytałam wszystkie jej książki i stwierdzam, że są genialne. Bardzo lubię sposób opisywania przez panią Lackberg. Świetny szwedzki kryminał. Ale powiedzmy sobie szczerze, czy jakiś szwedzki kryminał jest słaby? Szwedzi to znają się na tej robocie
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-08-09,

Rewelacyjny kryminał, zresztą jak wszystkie Camilli Lackberg :) Tym razem Patrick z kolegami i jego żona szukają odpowiedzi na pytania dotyczące zaginięć młodych dziewcząt i jednocześnie morderstwa z odległej przeszłości. Jedna z porwanych nastolatek, która odnajduje się przez przypadek powoli naprowadza ich na kolejne tropy. Napięcie budowane stopniowo, ale stale, świetna akcja, barwne postaci, a jednocześnie taki surowy, skandynawski styl. Uwielbiam! Polecam!

Genialna, jak każda pozycja tej autorki
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2017-01-16,
Jakiś czas temu zarzuciłam czytanie książek tej autorki za zbytnie rozwijanie wątków obyczajowych głównych bohaterów. Tym razem jest to także moje jedyne zastrzeżenie, bo pod względem wątku kryminalnego książka - jak zawsze - była rewelacyjna. Ciekawe zestawienie intrygi w połączeniu z zaskakującą obyczajowością i historią całego wątku oraz okrucieństwem zbrodni stały się powodem, dla którego książkę przeczytałam właściwie w jeden dzień.
W wypadku samochodowym ginie dziewczyna, która zaginęła trzy miesiące wcześniej.Ślady na ciele świadczą o tym,że była torturowana. Dziewczyna zagineła w drodze powrotnej ze szkółki jeździeckiej,co okazuje się mieć duże znaczenie w sprawie. Według mnie zdecydowanie najlepsza powieść z cyklu o Fjalbace. Najbardziej mroczna, nieprzewidywalna, trzymająca w napięciu i zaskakująca. Polecam, polecam, polecam!
Genialna Camilla! Fabuła świetna, wciągająca i doskonale przemyślana. Uwielbiam tę sagę za to, że każde śledztwo prowadzone jest bardzo dokładnie, jest wiele zwrotów akcji, które potrafią zaskoczyć. Książkę pochłonęłam w ciągu dwóch dni, a raczej zarwanych nocy, bo nie sposób było się odciągnąć od lektury. Polecam :)
Przeczytałam z przyjemnością, bo lubię bohaterów i byłam ciekawa, co u nich słychać i z jaką sprawą kryminalną zmierzą się tym razem. Jednak książka nie dołączy do moich ulubionych pozycji z serii. Sam wątek był dość ciekawy i oryginalny, jednak zabrakło napięcia, szybszej akcji i emocji.
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2016-04-27,
Lackberg kończy cykl książką o otwartym zakończeniu. Nie daje łatwych odpowiedzi i prowadzi powoli swoich bohaterów ku rozwiązaniu zagadki, która tak jak u tej autorki bywa, swoje korzenie ma w przeszłości. Kto jest maniakiem porywającym i okaleczającym dziewczyny w okrutny sposób? Czy jest możliwe, że jest to osoba, która na co dzień pracuje z dziećmi? A może nie jest to jedna osoba, ale jakaś zorganizowana grupa? Tło fabularne książki to znani już z poprzednich części bohaterowie, otoczeni swoimi rodzinami, które mnożą się w ciągły i nieustający sposób... (chyba jedyna rzecz jaka mnie drażni w książkach Lackberg to chęć upchnięcia po minimum jednym dziecku na bohatera). Generalnie polecam i czekam na kolejne części, jeśli Camilla zdecyduje się kontynuować cykl.
Avatar użytkownika - patsi
patsi
Przeczytane:2016-01-03,
Dość długo autorka kazała czekać na kolejną część swojej sagi. Niestety nie spełniła moich oczekiwań. Fabuła dosyć przewidywalna oraz zaczyna mnie męczyć postać Eriki, która wiecznie próbuje rozwiązywać sprawy zamiast zająć się domem. Raczej nie przeczytam już kolejnej części.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2016-01-01,
Pani Läckberg w swoich kryminałach psychologicznych zawsze prowadzi akcję, tak żeby z czytelnika wydobyć zaciekawienie, tworzy chwile grozy i niepokoju. Kiedy z lasu wybiega przestraszona dziewczyna, możemy pomyśleć, ze zgubiła się, ale prawda jest brutalna, ucieka ona bowiem przed potworem, który okaleczył ją odcinając język, pozbawiając słuchu i wzroku oraz zadając liczne obrażenia na ciele. Dziewczyna widziała i słyszała za dużo, została ukarana aby nie mogła przekazać co tak naprawdę zdarzyło się w miejscu, w którym przebywała. Ile jeszcze dziewczyn może spotkać ten sam los? Przed policjantami rozpoczyna się bardzo trudne śledztwo.
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2015-08-19,
Kolejna pozycja tej autorki, którą czyta się szybko i z wielką przyjemnością.
Bardzo podobna w klimacie do poprzednich tej autorki. Trochęznika z pierwszego planu Erika, żona Patrika. Dobrze się czyta, niezła, choc mroczna lektura.
Przeczytałam jakiś czas temu wszystkie poprzednie części i z niecierpliwością czekałam na kolejną. Niestety, tym razem Camilla Lackberg mnie nie zachwyciła. Sama intryga jest niezwykle skomplikowana (może za bardzo?), bohaterowie zbyt cukierkowi i sztuczni. Być może jestem teraz bardziej wymagająca, a być może autorka nie ma już pomysłu na dalszy ciąg serii. Polecam tylko fanom, ci mogą wiele wybaczyć.
Avatar użytkownika - Innaja
Innaja
Przeczytane:2015-06-10,
Camilla Lackberg i tym razem mnie nie zawiodła. Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony i przyciągała do czasu, gdy nie dotarłam do zakończenia. Ci sami bohaterowi, którzy pojawili się w poprzednich częściach, jak zwykle dostarczyli wzruszeń. Zagadka, jak zwykle na mistrzowskim poziomie, niebanalne rozwiązanie. Z czystym sumieniem polecam. I z niecierpliwością czekam na dalsze części.
Avatar użytkownika - Ivy
Ivy
Przeczytane:2023-10-27, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Na ponad rok "odłożyłam" panią Läckberg, kiedy uznałam, że zaczyna popadać w schemat, a mnie to już zaczyna nużyć. Po tym okresie postanowiłam, wziąć się za następną w kolejności powieść tej autorki. Pomyślałam sobie, że sprawdzę, czy nadal tworzy schematy i czy nadal mi one przeszkadzają.

Niestety, nadal one są, chociaż chyba trochę mniej i nadal mi przeszkadzaj.?. Znowu w nadmiarze dostałam pokazowych momentów, jak to trudno jest wychowywać dzieci. Znowu odczułam to tak, jakby nikt inny na całym świecie nie miał dzieci, tylko najmądrzejszy policjant Patryk i jego jeszcze mądrzejsza żona, Eryka, która wciąż (schemat) wściubia nosa wszędzie, zwłaszcza tam, gdzie nie potrzeba i gdzie może jej grozić niebezpieczeństwo.

Jednak muszę przyznać, że odnotowałam też dwie "nowości", w tej powieści Pani Camilli. Po raz pierwszy chyba pojawił się wątek polski, a właściwie może nawet nie wątek, co bohater, niestety znowu niepozytywny. Słowo "znowu" odnosi się ogólnie do pisarzy skandynawskich, bo u nich właśnie najczęściej natykam się na Polaków-złoczyńców.

Druga nowość jest taka, że również chyba po raz pierwszy nie jestem kontenta z zakończenia, które dla mnie właściwie wcale zakończeniem nie jest. Niby sprawa została rozwiązana, ale... no właśnie, ale, kto czytał, pewnie się domyśli, o co mi chodzi, a kto nie czytał, niech przeczyta, jeśli ciekawy ?.

Avatar użytkownika - Anytsuj
Anytsuj
Przeczytane:2023-07-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Powieść przeczytałam z zapartym tchem, a ostatnich sto stron dosłownie z wypiekami na twarzy i to mimo, że to mój drugi raz, kiedy sięgnęłam po tą książkę. Tym razem bohaterowie mierzą się z chyba najbardziej złożoną sprawą w całej sadze. Kiedy już wszystko zdaje się jasne, autorka wprowadza kolejny zwrot akcji. A potem daje nadzieję na kontynuację tej historii.

Pogromca lwów ma tę zaletę, że można bez problemu przeczytać ją jako kolejną część sagi jak i jako indywidualną powieść. Jedyne, czego mi w niej brakuje, to niewielka ilość wtrąceń nt. życia Martina oraz Pauli i Johany. Wygląda też na to, że Mellberg nie ma chwilowo kontaktu z synem.

Niemniej jednak jest to mały uszczerbek w kontraście do liczby zalet tej powieści. Jest mroczna, tajemnica ciąży jak kamień u szyi, a jej rozwianie przynosi ogromną ulgę.

Avatar użytkownika - edytaj7
edytaj7
Przeczytane:2023-05-11, Ocena: 4, Przeczytałam,

Mam wrażenie,  że to wszystko  już  było. Naprawdę  cieszę  się,  powoli zmierzam ku końcowi  serii. Niestety  to wszystko  staje się  coraz bardziej  nużące. Może nie powinnam czytać tomu po tomie a robić sobie przerwy.

Tym razem sprawa z przeszłości  ściśle wiąże się  ze sprawą prowadzoną przez Patrika.  Zostaje odnaleziona nastolatka, która  zaginęła kilka miesięcy wcześniej. Jednak ulega śmiertelnemu  wypadkowi. Jakby tego  było mało to w trakcie  sekcji zwłok okazuje się że  została brutalnie okaleczone. Policja dowiaduje się,  że zaginęły  cztery  inne dziewczyny. Erika zajęta jest zbieraniem materiałów do  nowej  książki.  Bada sprawę brutalnego  zabójstwa byłego  pogromcy lwów sprzed wielu lat. Smaku dodaje  to, że w piwnicy  domu, w którym  mieszkał było więzione dziecko. Jednak  jego  żona, którą skazano  za to zabójstwo, nie chce  nic  mówić.

Książka  ma wszystko  co powinien  mieć dobry kryminał.  Jednak mnie znużyła, bo miałam wrażenie,  że to wszystko  już było . A do tego zaczynam nienawidzić Eriki. Wszędzie  musi  wścubić swój nos i prowadzić własne śledztwo. Jej siostra też mnie  denerwuje. Od momentu  zdrady działa mi na nerwy. No i te fragmenty  o teściowej Eriki. Mam wrażenie, że czytam ten sam opis i śledzę te same dialogi  co w poprzednich  tomach.

Sama intryga jest jednak skonstruowani a wszystkie  wątki ściśle splatają się  w jeden. Dobra lektura.

"Pogromca lwów", czyli kolejna część sagi Camilli Lackberg, choć momentami przewidywalna, różni się od pozostałych i choć czytelnikowi może pozostać pewien niedosyt, należy przyznać, że Autorka zastosowała ambitny zabieg literacki, którego nie spotykamy we wcześniejszych częściach.

Kolejna część sagi o Fjallbace za mną. Jest od pierwszej strony tajemnica i napięcie oraz zbrodnie popełnione z zimną krwią.
Zakończenie pozostaje otwarte, jestem ciekawa czy autorka to rozwinie.

Ofiara losu
Camilla Läckberg0
Okładka ksiązki - Ofiara losu

Policja w Tanumshede bada wypadek samochodowy. To, co wygląda na tragiczne zdarzenie bez śladów niecnych intencji, okazuje się czymś całkowicie...

Latarnik
Camilla Läckberg0
Okładka ksiązki - Latarnik

Patrik Hedstrom wraca do pracy po długiej nieobecności, gdy próbował odpocząć, opiekując się Ericą i przedwcześnie urodzonymi bliźniakami. Ledwie...