Poirot prowadzi śledztwo

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-7255-560-5
Liczba stron: 168

Ocena: 4.5 (10 głosów)
Inne wydania:

Nie istnieje sprawa, której nie rozwiązałby ulubiony detektyw Agathy Christie i jej czytelników, Hercules Poirot. Kradzież klejnotów znanej aktorki czy obligacji bankowych, podejrzana śmierć człowieka, który wysoko ubezpieczył się na życie, tajemnica zadziwiająco taniego mieszkania, seria zagadkowych zgonów wśród egipskich piramid, porwanie premiera Anglii czy sprytne ukrycie testamentu - wszystko to jest wyzwaniem dla sławnego detektywa i jego szarych komórek. Posługując się wyłącznie nimi, rozszyfrowuje wszelkie tajemnice, odnajduje skradzione lub zaginione przedmioty i ludzi, winnych oddaje w ręce sprawiedliwości. Czasem chwałę pozostawia innym i kryje się w cieniu, ale jego wierny przyjaciel i kronikarz, kapitan Hastings, nie pozwala nam zapomnieć, dzięki czyjemu umysłowi prawda wyszła na jaw.

Kup książkę Poirot prowadzi śledztwo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Poirot prowadzi śledztwo

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Wszystkie historie opisane w tym tomie opowiada kapitan Hastings. To tłumaczy pewne niejasności przekazu - narrator nie do końca wie, co naprawdę dzieje się w prowadzonej sprawie. Jego zagubienie połączone z przekonaniem o własnych zdolnościach, połączone w trosce o ego jego przyjaciela, zostało oddane przez Christie po prostu po mistrzowsku. Ciekawe są także sprzeczki między Hastingsem a Poirotem, fabuła pełna dla tego gatunku typowych sytuacji, takich jak przebieranki, inscenizacje, nawet sięganie do okultyzmu. Sprawdziłoby się to, gdyby opowiadania odegrano na deskach teatru. 

Plusem jest to, że widzimy jak Poirot prowadzi sprawy inne niż zabójstwo. W jednym z lepszych opowiadań - "Gwiazda Zachodu", musi rozwikłać zagadkę zaginięcia klejnotów sławnej aktorki. W innych tekstach poszukuje ukrytego dokumentu, zaginionego biznesmena. Najbardziej zaskakujące są jednak te teksty, które można określić jako szpiegowskie - tego typu zadania Christie powierzała innym bohaterom. 

Co w takim razie z morderstwami? I takie historie możemy tutaj odnaleźć. Jednak zdecydowanie sprawy zabójstw wolę w dłuższych formach - lepiej to autorce wychodzi. Sprawiają one wrażenie rozwiązanych zbyt prędko. Brakuje w nich budowania napięcia i skomplikowanych relacji międzyludzkich. 

To nie znaczy jednak, że nie warto się zapoznawać z tym zbiorem. Ta fanów małego Belga jest to obowiązkowa lektura. Mimo, że sprawy morderstw blado się tu prezentują, to w pewnym stopniu rekompensują to inne teksty takie jak Kradzież w hotelu Grand metropolitan, czyZniknięcie Pana Davenheima.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2017-05-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Lekkie, przyjemne opowiadania na jeden wieczór. Inteligencja głównego bohatera, mylące wnioski, do których dochodzimy naiwnie razem z Hastingsem i nieoczekiwane rozwiązania - oto w skrócie opis tematyki utworów o Poirocie. Każda historia jest o czymś innym, w każdej bohater może wykazać się przenikliwością umysłu i bystrością. Dostrzega to, co nam umyka i umiejętnie wykorzystuje to do rozwikłania problemu.
Link do opinii

Kapitan Hastings, wierny przyjaciel tytułowego detektywa, opowiada o kilku śledztwach prowadzonych przez Poirota. Tajemniczo zgony wśród egipskich piramid, ukryty testament, historia bardzo taniego mieszkania. Poirot, zawsze pewny siebie, inteligentny, spostrzegawczy. Uwielbiam powroty do klasyki kryminału. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kamilorman
kamilorman
Przeczytane:2022-02-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,
Avatar użytkownika - NataliaM
NataliaM
Przeczytane:2020-02-09, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - planka1981
planka1981
Przeczytane:2020-01-21, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Chleb olbrzyma
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Chleb olbrzyma

Młody Vernon Deyre odkrywa u siebie niespodzianie ogromny talent muzyczny; znawcy twierdzą, że jest geniuszem. Musi jednak wybierać: albo poświęci się...

Brzemię
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Brzemię

Historia życia dwóch sióstr - Laury i młodszej o dziesięć lat Shirley - została opisana przez Agathę Christie z niezmierną przenikliwością, świadczącą...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy