Pokój Jakuba

Subtelny świat kobiet i heroiczny świat mężczyzn

Mały chłopiec bawi się na plaży w Kornwalii. Student toczy płomienne dyskusje o literaturze z kolegami na uniwersytecie w Cambridge. Młodzieniec wyrusza w edukacyjną podróż po Europie. W Londynie, Paryżu i Grecji poznaje smak miłosnej przygody.

Historię Jakuba Flandersa, młodego mężczyzny, który zginął podczas I wojny światowej, opowiadają kobiety jego życia. Podana we fragmentach jako kolaż sytuacji, gestów, rozmów i wrażeń, a przy tym bardzo liryczna i nastrojowa, dla Woolf staje się pretekstem do namysłu nad ludzką percepcją i niemożnością pełnego zrozumienia drugiego człowieka.

Pokój Jakuba to pierwsza eksperymentalna powieść Virginii Woolf. Jest refleksją na temat różnicy między światem męskim i kobiecym, ale też mocnym manifestem pacyfistycznym.

Choć została napisana prawie sto lat temu, jej trzeźwy, podszyty smutkiem styl brzmi bardzo współcześnie.

Juliusz Kurkiewicz, ,,Gazeta Wyborcza"

(...) w tym właśnie utworze zarysowuje się cały późniejszy krąg zainteresowań, magia opisów, subtelność stylu. Widać tu także zaczątki wykorzystywania strumienia świadomości, który z czasem stanie się jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech tego pisarstwa. (...) Fragmentaryczność gestów, słów, doznań, przypadkowe spotkania i kruchość życia - to właśnie starała się uchwycić i zamknąć w opowieści późniejsza autorka ,,Orlanda", by w ten sposób wyrazić własny ogląd świata i zatrzymać na zawsze migawkowe piękno konkretnych chwil.

Milena Schefs, ,,Nowe Książki"

Zmysłowość opisów i dbałość o szczegół jedynie podsyca wrażenie świata podszytego nicością - dając przede wszystkim poczucie prześlizgiwania się po powierzchni, fasadzie maskującej pustkę.

Katarzyna Czeczot, ,,Tygodnik Powszechny"

Informacje dodatkowe o Pokój Jakuba:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2021-06-09
Tytuł oryginału: Jacob

Kup książkę Pokój Jakuba

Pokój Jakuba - opinie o książce

Strumień świadomości. To trafne określenie literatury Virginii Woolf. Osobiście sięgam po nią, gdy nie mogę zebrać, poukładać myśli, gdy wokół za dużo się dzieje i nawet książki czytam w tempie galopującym. Virginii nie można czytać w ten sposób. Ona zatrzymuje czytelnika, nie pozwala zbyt szybko przewracać stron, każe obserwować i myśleć. A obserwatorką Woolf była genialną, w drobnych gestach odkrywała niepokój, ze stroju stan ducha. Stworzone przez siebie postaci odczytywała śledząc je z bezpiecznej odległości niewidzialnego narratora, obchodząc je z każdej strony, zaglądając do ich wnętrza, patrząc na nie oczyma postronnych osób. I oto jest ,,Pokój Jakuba", jedna z najbardziej poruszających opowieści, bo napisana w żalu po stracie ukochanego brata. Nie ma tu jednak łzawego rozpamiętywania, jest próba zrozumienia po co to wszystko. Woolf przedstawia przekrój życia Jakuba Flandersa. Krótkiego życia. Jest tu jego dziecięce wiaderko a w nim krab znaleziony na plaży. I czaszka owcy, którą z uporem kilkulatka wbrew matce przytachał do domu. Są jego młodzieńcze lektury, jego podporządkowywanie się konwenansom i wewnętrzny bunt przeciw nim. Jest jego osamotnienie, przyjaźnie, wyobcowanie, słabości, błędy. Jego relacje z otoczeniem. Jego edukacja, romanse i miłości. Jego rodzina. Jego podróże. Jego śmierć. A właściwie nie ma tej śmierci, jest tylko jego pusty pokój i stare buty. Zaskakujące a tak zwyczajne -- tyle życia, tyle pasji, tyle wydarzeń, a później nagle trzeba po prostu posprzątać pokój nieboszczyka...
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-09-28, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2021, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2014-09-06, Przeczytałam,
Orlando
Virginia Woolf0
Okładka ksiązki - Orlando

Klasyka literatury światowej. Szesnastoletni chłopak na dworze królowej Elżbiety i trzydziestosześcioletnia kobieta w drugiej dekadzie dwudziestego wieku...

Nawiedzony dom. Opowiadania zebrane
Virginia Woolf0
Okładka ksiązki - Nawiedzony dom. Opowiadania zebrane

Dorobek nowelistyczny Virginii Woolf jest znaczny i znaczący, wciąż jednak pozostaje w cieniu jej powieści. Woolf za życia wydała tylko jeden tom opowiadań;...

Forget Me Not
Julie Soto