Polacy są najlepsi. Wspomnienia kanadyjczyka z Dywizjonu 303

Johnny Kentowski - as myśliwski, który został Polakiem.

Kiedy dostał skierowanie do Dywizjonu 303, prychnął z pogardą: ,,O polskim lotnictwie wiedziałem tylko tyle, że przetrwało jakieś trzy dni w starciu z Luftwaffe". Nie spodziewał się zbyt wiele po tej ,,bandzie dzikusów" - przymusowo uziemieni, zamiast Niemców podbijali Brytyjki i lokalne puby, nie przejmując się nieznajomością angielskiego.

Gdy wreszcie pozwolono im latać - pierwsze zestrzelenie było efektem samowolnego wyłamania z szyku. ,,Rozwalają wszystko, co wejdzie im w drogę. Uwielbiają strzelać do szkopów i traktują to jako świetny ubaw"  - przyznał osłupiały Kentowski. Zachwycony polską brawurą zaczął uczyć się języka polskiego, przyjął jako osobisty emblemat polskiego orła na tle kanadyjskiego klonowego liścia, a brytyjskiego oficera, który nie wstał do polskiego hymnu, położył jednym uderzeniem pięści.

21 lat w lotnictwie wojskowym miało swoją cenę. Nieudane związki z kobietami, trudne relacje z dziećmi oraz alkohol, pozwalający oswoić  powracające koszmary. Dopiero po śmierci John Kent mógł wrócić tam, gdzie czuł się najlepiej, do swoich Polaków - jego prochy rozsypano nad bazą myśliwską RAF w Northolt.

Informacje dodatkowe o Polacy są najlepsi. Wspomnienia kanadyjczyka z Dywizjonu 303:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2017-08-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: One of the few

Kup książkę Polacy są najlepsi. Wspomnienia kanadyjczyka z Dywizjonu 303

Polacy są najlepsi. Wspomnienia kanadyjczyka z Dywizjonu 303 - opinie o książce