Północny sabat

Tom 1 cyklu Północny Sabat

Dalia to dyplomowana zielarka i właścicielka modnej, warszawskiej klubokawiarni Aria. Dzieli swój czas pomiędzy pracę, przyjaciół i brata Branka, który jest jej jedyną rodziną. Na początku października podczas pracy na stanowisku archeologicznym na Ślęży Branko przepada bez śladu. Tydzień później Dalia znajduje w swojej skrzynce pocztowej tajemniczy przedmiot z notatką prowadzącą do antykwariatu w centrum Warszawy. Gdy poznaje właściciela antykwariatu, Radowoja, oraz jego młodszego brata Teowoja, jej życie z dnia na dzień się zmienia. To od nich dowiaduje się, że jest słowiańską Zaklinaczką i wywołuje klątwę, która od tysięcy lat dziesiątkuje Sabat. W dodatku tym razem pojawia się na świecie o sto pięćdziesiąt lat za wcześnie, burząc tym samym rytm wszechświata. Łowca tylko czekał na tę okazję. Choć Dalia dotychczas nie wiedziała nic o swoich umiejętnościach, gotowa jest zrobić wszystko, aby uratować Sabat przed zagładą. Odkrywa też, co łączy ją z Teo – mężczyzną, obok którego nie potrafi przejść obojętnie, a z którym w każdym poprzednim wcieleniu ginęła od ostrza Łowcy. Czy tym razem uda im się stawić czoła niebezpieczeństwu?

Informacje dodatkowe o Północny sabat:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2021-09-29

Kup książkę Północny sabat

Północny sabat - opinie o książce

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2023-11-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2023 r.,

Od premiery pierwszego tomu minęło już sporo czasu, ale historia w niej zawarta jest jak najbardziej aktualna. Dla wszystkich fanów fantastyki, zagadek, poszukiwań i nieoczekiwanych zwrotów akcji to wybrałeś/łaś idealną pozycję. Połączenie współczesnych czasów z tym fantastycznym jest czymś co uwielbiam. Wierzenia słowiańskie, sabaty czarownic, rzadko goszczą w naszych krajowych książkach, więc tutaj było czymś nowym, świeżym. Całe szczęście, że mam drugi tom, bo z cierpliwością u mnie na bakier. Wielkie pokłony dla pracy, jaką włożyła autorka, żeby te wszystkie niteczki jakoś spleść i nie poplątać się przy tym.

Co byś zrobił/ła, gdybyś wiedział, że co jakiś czas musisz zginąć, żeby po jakimś czasie wrócić i dalej żyć, zastanawiając się jak przerwać tę klątwę, która uniemożliwia normlane funkcjonowanie z rodziną i bliskimi? Jeden minus to te imiona, które dla mnie były trudno do zapamiętania, ale znalazłam swoją metodę do zapamiętania, kto, kim jest. W żaden sposób nie ujmuje to książce, bo to ja zawsze mam kłopot z nazewnictwem itp. Każdy rozdział trzyma w napięciu, liczy się czas, bo ze strony na stronę nasi bohaterowie mają go mniej.

Co mnie ujęło to nasza główna bohaterka Dalia, i to, jaką rolę przyszło jej zagrać. Starałam się postawić na jej miejscu i zastanowiłam się, a gdyby mnie to spotkało? Czy faktycznie jest coś więcej? Co bym zrobiła w momencie, w którym dowiaduje się, że mity o bogach, o jakich czytałam w szkole podstawowej istniały naprawdę? Co zrobiłabym, gdybym zobaczyła przed sobą np. Świętowita, Peruna czy Welesa?! Zachęcam do zapoznania się z opisem książki (chyba że nie lubicie spoilerować sobie), bo trzyma w napięciu. Jeden wielki konkret, który na końcu zaburzył mój spokój, ale nie będę spoilerować, bo pozbawiłabym was tego fantastycznego zaskoczenia.

Polecam, a dla tych, którzy lubią wersje eklektyczną pocieszę, bo jest e-book i audiobook który fantastycznie umili czas np. podczas sprzątania. Gratuluję autorce i nie ukrywam, że chciałabym zobaczyć, jak wyglądałaby ekranizacja tej serii.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2023-08-13, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2023, Posiadam,

Jak na debiut literacki uważam,że książka jest bardzo dobra.Pomimo tego,że nie jestem fanką fantasy to książkę się bardzo dobrze czytało i z ogromnym zainteresowaniem zanurzyłam się w wykreowanym przez autorkę fantastycznym świecie, pełnym Zaklinaczy, Stworzycieli i Łowców.Brakowało mi jednak więcej wyjaśnień co do niektórych zjawisk i osób ,które padają w książce a nie wiedziałam o co chodzi i zadawałam sobie pytanie -O co chodzi..
Mimo tego książkę czyta się dobrze,a pomysł na połaczenie świata współczesnego z legendą na przestrzeni wieków w słowiańskich wierzeniach wyszło autorce idealnie.
Przyznaję, że zamysł na książkę jest zaskakujący, podobnie jak przebieg wydarzeń. Zupełnie nie spodziewałam się, że autorka tak zakręci fabułą, ale to zdecydowania przemawia na korzyść książki, ponieważ dużo się działo, akcja nieustannie pędziła do przodu a ja z przyjemnością chłonęłam nowe fakty na temat wewnętrznego talentu głównej bohaterki-Dali.Polecam

"Skóra parzy... Ziemia się rozstępuje... Wiatr się wzmaga... Żywioły jej nie parzą, wiatr nie chłodzi..."

Dalia jest dyplomowaną zielarką. W Warszawie prowadzi klubokawiarnię Aria. Wolny czas spędza z przyjaciółmi i bratem Brankiem, który jest jej jedyną rodziną. Na początku października podczas pracy na Ślęży Branko znika.
Jakiś czas później Dalia znajduje w skrzynce na listy dziwny przedmiot i notatkę prowadzącą do jednego z Warszawskich antykwariatów. Tam poznaje dwóch braci Radowoja i Teowoja, a jej życie zmienia się z dnia na dzień. Dalia dowiaduje się że jest Słowiańską zaklinaczka która wywołuje klątwę zagrażającą całemu Sabatowi. Tym razem jednak burzy rytm wszechświata bo pojawia się o 150 lat za wcześnie, burząc rytm wszechświata. Pomimo tego, że Dalia do tej pory nic nie wiedziała o swoich umiejętnościach jest gotowa, żeby zrobić wszystko i uratować Sabat.

"Północny sabat" ro najlepsza fantastyka z elementami słowiańskimi, jaką ostatnio czytałam. Wciągnęłam się już od pierwszej strony i jak nigdy dawkowałam sobie historię Dalii, bo nie chciałam żeby się skończyła. Znalazłam tu wszystko czego w fantastyce potrzebuję czyli magię, tajemnicę, odrobinę miłości i akcję, która z każdą stroną nabiera tempa.
Byłam mocno zdziwiona, kiedy zobaczyłam, że to debiut Agnieszki Sorycz. Jeśli tak wygląda debiut to nie mogę się doczekać kolejnej książki autorki :D
Iiiiiiiiiii chce więcej przygód Dalii.

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2021-12-06, Ocena: 5, Przeczytałam,

Słowiańskie, wiedźmowe i magiczne tematy są teraz w modzie. W fajnej modzie. I w ten nurt idealnie wpisuje się "Północny sabat".

Powieść jest ciekawa, dobrze skonstruowana, chociaż nie mogę stwierdzić, że jest napisana w lekkim stylu. W tym wypadku jest to plus, ponieważ wchodzimy w alternatywny świat, który powinien trochę od nas wymagać. I to autorce udało się bardzo dobrze. Podobał mi się pomysł na fabułę, obyczajowa fantastyka w klimatycznej otoczce. Bohaterowie są wyraziści, charakterni i łatwo im kibicować. A wszystko to w otoczeniu starej magii, słowiańskich bóstw i tajemnicy.

Jeśli klimat czarów, obrzędów i bożków jest Waszym klimatem - to ta książka jest dla Was. Mnie się podobała i spędziłam z nią miło czas.

Sięgacie po książki z wątkami mitologicznymi? Lubicie mitologię słowiańską?
Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco to zachęcam was do sięgnięcia po "Północny sabat"!
Zanim sięgnęłam po tę pozycję naczytałam się sporo pozytywnych opinii i oczekiwałam rewelacyjnej książki. Powiem wam w sekrecie, że moje oczekiwania zostały spełnione!
W ogóle nie czułam, że jest to debiut autorki!
Akcja toczy się we współczesnej Warszawie, a główną bohaterką jest Dalia. Niestety jej w miarę normalne życie zostaje zburzone, kiedy jej brat zaczyna być w niebezpieczeństwie. Kobieta próbując go odnaleźć trafia na tajemniczego Teowoja, który zabiera ją do domu sabatu. Jednak tam robi się coraz mroczniej.
Utracona pamięć, magia, klątwa i słowiańskie bóstwa to wszystko spada na Dalię jak grom z jasnego nieba.
Do tego niespodziewany zwrot akcji pod koniec i zachwyt nad "Północnym sabatem" macie murowany.
Historia Dalii pochłonęła mnie od pierwszych stron. Jeśli uwielbiacie tajemnice, niewyjaśnione historie, magię i słowiańskie bóstwa to naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję.
Autorka trzyma czytelnika cały czas w napięciu po to, aby pod koniec go zaskoczyć.
Z niecierpliwością wyczekuję kolejnego tomu.

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;