Polowanie na wiedźmy. Kronika kobiet niepodporządkowanych

Polowanie na wiedźmy

Wyrusz w podróż z przewodnikiem po historii polowań na czarownice

w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Kristen Sollee opowiada, jak przez wieki nękano zielarki, akuszerki, szeptuchy, oskarżając je o czary, i jak po pokazowych procesach prowadzono je wprost na stosy.

Opisy torturowania wiedźm wymyślnymi narzędziami, takimi jak maski z krucyfiksem, dyby wstydu, koła do łamania kości, dziś przyprawiają o dreszcze.

Jednak między XV a XVII wiekiem praktyki te były powszechne i często poddawano im kobiety, które nie chciały ulec męskiej dominacji.

Autorka bada historię wiedźm, opisuje czarne msze odprawiane z użyciem krwi niewinnych, sabaty i praktyki czarownic, tłumaczy źródła mrocznych obrzędów.

To kronika prześladowań kobiet świadomych i niezależnych, na które za nieposłuszeństwo czekały gilotyna, stos lub kamień u szyi i głęboka woda.

W dobie dyskusji nad rolą kobiety, gdy do głosu dochodzą konserwatywni populiści, którzy chcą rozdawać karty, by zabrać kobietom to, o co walczyły przez lata, warto przypomnieć sobie, do czego prowadził strach przed siłą płynącą z wiedzy, kobiecą seksualnością i mocą siostrzanej solidarności.

Czas zacząć

podróż do źródeł kobiecej siły

"Kim były, dlaczego ginęły i ile im zawdzięczamy? Czarownice - kobiety takie jak TY. Czytaj zanim zapłonie stos! Warto!"

Paulina Młynarska

Kristen Sollee jest pisarką, kuratorką i pedagożką badającą powiązania sztuki, seksu i kultury. Pisała dla mainstreamowych i akademickich periodyków, w tym dla ,,The Huffington Post", ,,NYLON", ,,Time Out New York" czy ,,BUST". Wykładała na uniwersytetach i przemawiała na konferencjach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jest założycielką feministycznej strony internetowej Slutist o charakterze sekspozytywnym oraz wykładowczynią w The New School. Jej doceniona przez krytyków książka Witches, Sluts, Feminists (Czarownice, dziwki, feministki) została wydana latem 2017 roku przez Stone Bridge Press i otrzymała pozytywne recenzje między innymi w ,,The Guardian", ,,NYLON", ,,BUST".

Informacje dodatkowe o Polowanie na wiedźmy. Kronika kobiet niepodporządkowanych:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-01-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tłumaczenie: Joanna Dziubińska

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Kup książkę Polowanie na wiedźmy. Kronika kobiet niepodporządkowanych

Polowanie na wiedźmy. Kronika kobiet niepodporządkowanych - opinie o książce