Polscy pisarze wobec faszyzmu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania: 2015-09-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7969-581-2
Liczba stron: 432

Ocena: 4 (1 głosów)

Faszyzm wedle sławnej formuły wybitnego niemieckiego badacza Ernsta Noltego był wydarzeniem epokowym i naznaczył cały wiek XX. Był popularny także wśród pisarzy i to często bardzo wybitnych, że przypomnę Marinettiego, Malapartego, Pounda, Jüngera, Céline’a, Drieu La Rochelle’a, Benna, Heideggera, Brasillacha… Na temat ich związków z faszyzmem powstały na Zachodzie już setki, jeśli nie tysiące, prac, a ich liczba zderza się z nieobecnością podobnych studiów w naszym literaturoznawstwie.

Tym większe zainteresowanie musi budzić obszerna książka Pawła Sobczaka. (…) Autorowi chodzi nie tylko o to, jak widzieli polscy pisarze hitleryzm i III Rzeszę, ale także jak postrzegali faszyzm włoski i Włochy Mussoliniego. Pawła Sobczaka interesuje też to, jak polscy pisarze wyobrażali sobie faszyzm jako taki, czy potrafili rozpoznać modernistyczny i totalitarny charakter doktryny faszystowskiej i na ile sami faszyzmowi lub „ideologiom faszyzującym” się poddawali, a na ile się im opierali.

Obszerna, erudycyjna, wnikliwa, ambitnie i oryginalnie pomyślana książka Pana Sobczaka niewątpliwie zasługuje na uwagę czytelników. Podziw budzi jej interdyscyplinarny charakter, swoboda, z jaką snuje swą opowieść autor, zdradzając talent dobrego eseisty. (…) Interesujące są też komparatystyczne ambicje autora, przywołującego konteksty nie tylko niemieckie czy włoskie, dość oczywiste w pracy o podobnej tematyce, ale też te mniej oczywiste i znane, a więc francuskie i rumuńskie. (…) Powstała w ten sposób praca oryginalna, ważna, ciekawa, która zainteresuje badaczy kultury polskiej XX wieku, ale też która ze względu na temat i literacki talent autora ma szansę trafić do szerszego grona czytelników.

Z recenzji wydawniczej profesora Macieja Urbanowskiego

Kup książkę Polscy pisarze wobec faszyzmu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:2016-01-11, Przeczytałam,
Faszyzm jest określeniem nacjonalistycznej ideologii lub ruchu o totalitarnej i hierarchicznej strukturze, który jest fundamentalnie przeciwny demokracji i liberalizmowi. Taką właśnie definicję cytuje również autor Polskich pisarzy wobec faszyzmu za Słownikiem politologii. Obecnie faszyzm jest oceniany jednoznacznie negatywnie, jako że wiemy dziś, do czego ideologia ta doprowadziła podczas II wojny światowej. Jednak w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku niewielu mogło przypuszczać, jakie skutki może przynieść kult wodza w III Rzeszy i co przyniesie narodowy socjalizm milionom ludzi w Europie.   Paweł Maurycy Sobczak w opublikowanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego pracy Polscy pisarze wobec faszyzmu stara się ukazać postawy rodzimych literatów wobec tego zdobywającego ówcześnie coraz większą popularność nurtu, zawieszając niejako przy tym wiedzę o tym, co stało się w 1939 roku i później. Oczywiście nie jest to z pewnością łatwe, ale takie „wygaszenie” nasuwających się podsumowań pozwala bardziej obiektywnie przyjrzeć się recepcji idei faszystowskich. Warto podkreślić, że nie był to wcale temat wiodący. Polscy pisarze chętniej bowiem odnosili się do sytuacji w Związku Radzieckim niż w Niemczech Hitlera, uznając, że większe zagrożenie może nadejść ze Wschodu niż z Zachodu.   Autor przytacza przede wszystkim twórczość i głoszone ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Polscy pisarze wobec faszyzmu

Avatar użytkownika - sw3112
sw3112
Przeczytane:2016-01-15, Ocena: 4, Przeczytałam, 56 książek w 2015,
Inne książki autora
Polscy pisarze wobec faszymu
Paweł Maurycy Sobczak0
Okładka ksiązki - Polscy pisarze wobec faszymu

"Polscy pisarze wobec faszyzmu" Pawła Maurycego Sobczaka to pierwsza monografia poświęcona temu jak polscy pisarze międzywojnia postrzegali faszyzm włoski...

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje