Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian

Jedna z najważniejszych książek poświęconych polskiej demonologii.

Fascynujący świat słowiańskich duchów i demonów od lat inspiruje najznakomitsze osobistości nauki. Doktor Leonard Pełka, uczeń Bohdana Baranowskiego, spędził wiele lat swojego życia na studiowaniu tego intrygującego tematu. Efektem jego badań jest Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian - pozycja wyjątkowa i ponadczasowa.

Demony chmur burzowych i gradowych. Demony wiatrów i wirów powietrznych. Demony domowe, demony zła. Istoty szkodzące położnicom, duszące i wysysające krew. Demony chorób i śmierci. Demony patroszące zwierzęta domowe. Skąd się wzięły? Dlaczego w nie wierzono? Jak z nimi walczono?

Autor odwołuje się do folkloru, nawiązuje do baśni oraz opowieści ludowych z różnych stron kraju, a także do podań i porzekadeł regionalnych. Przedstawia barwny obraz świata polskich demonów, diabłów i istot półdemonicznych, jak również wszelakich strachów, zjaw i mar. Czyni to dokładnie i z pasją, która emanuje z każdej strony tego dzieła.

Informacje dodatkowe o Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-11-24
Kategoria: Socjologia, filozofia

Tagi: Popularne wierzenia i wiedza nienaukowa bóg

Kup książkę Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian

Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian - opinie o książce

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2022-07-27, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2022,

Magiczna dosłownie i w przenośni. Obraz demonologii ludowej opisany na zasadzie konfrontacji i porównania ze sobą materiałów uzyskanych ze współczesnych
badań terenowych z dokumentacją faktograficzną zawartą w pracach badaczy polskiej kultury ludowej XIX i
początków XX w. Ponadto odwołano się do materiału folklorystycznego w postaci licznych zbiorów baśni, podań i opowieści ludowych z różnych stron kraju oraz podań i porzekadeł regionalnych.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-04-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022, E-booki, Popularnonaukowe,
Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy
Leonard J. Pełka0
Okładka ksiązki - Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy

Wspaniałe dzieło popularnonaukowe autora Polskiej demonologii ludowej Skąd się wziął kult religijny? W jaki sposób ukształtowała się wiara w istnienie...

Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX
Leonard J. Pełka0
Okładka ksiązki - Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX

Nieprzebrane źródło pasjonującej wiedzy na temat obrzędowości i świąt na ziemiach polskich Przed wiekami ludzie wierzyli, że żelazo odstrasza istoty...