Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX

Nieprzebrane źródło pasjonującej wiedzy na temat obrzędowości i świąt na ziemiach polskich

Przed wiekami ludzie wierzyli, że żelazo odstrasza istoty duchowe, dlatego na stole wigilijnym nie kładli żadnych żelaznych przedmiotów. Wiosną gromadzili się nad rzeką, by topić zimę-śmierć pod postacią słomianej kukły. Obrzęd ten przetrwał do dziś jako topienie marzanny. Z kolei Zielone Świątki w XV wieku były świętem ostro krytykowanym - jeden z ówczesnych kaznodziejów mocno gorszył się faktem, że stare kobiety i dziewczęta chadzają w te dni nie do kościoła, lecz na tańce. I to nie po to, by wzywać imienia Pana Boga, lecz diabła!

W Rytuałach, obrzędach, świętach Leonard J. Pełka przedstawia najważniejsze polskie zwyczaje rodzinne, kultywowane dorocznie od czasów prasłowiańskich do końca wieku XX. Uwzględnia ich typologię, opisuje rodowody oraz ścieżki przeobrażeń obrzędowości polskiej. Omawia także funkcje społeczne obrzędów i świąt. Z wielką pieczołowitością przedstawia tradycje ludowe, szlacheckie i mieszczańskie, nie zapominając przy tym o współczesnych rytuałach i świętach.

Informacje dodatkowe o Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2022-06-14
Kategoria: Socjologia, filozofia

Tagi: Popularne wierzenia i wiedza nienaukowa

Kup książkę Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX

Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX - opinie o książce

Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX autorstwa Leonarda J. Pełki to jedna z kolejnych części cyklu Wierzenia i zwyczaje wydawanego przez Wydawnictwo Replika. Są takie tradycje i zwyczaje, które są częścią naszego życia. Bez nich nie wyobrażamy sobie ,,obchodzenia'' konkretnych świąt lub uroczystości. I tak z pewnością nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki, opłatka i sianka pod obrusem, Wielkanocy bez pisanek, Zielonych Świątek bez brzozy, pierwszego dnia wiosny bez topienia Marzanny. Czy jednak wiemy skąd wzięły się konkretne obyczaje lub tradycje? Czy istniały one od zawsze? Jak świętowali nasi przodkowie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odnajdziemy właśnie w Rytuałach, obrzędach, świętach. Książka uwzględnia typologię, opisuje rodowody oraz ścieżki przeobrażeń obrzędowości polskiej. Przedstawia tradycje ludowe, szlacheckie i mieszczańskie a przy tym nie zapomina o zmianach jakie zaszły w rytuałach i świętach w ostatnim wieku. Tak naprawdę ta książka po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w czasach słusznie minionych. I zauważy to dość szybko każdy kto zdecyduje się po nią sięgnąć. Pewnie znajdą się ci, których ten fakt zapewne zirytuje i odłożą książkę na półkę. Ja podeszłam do tego inaczej, bo w czasie studiów sięgałam po książki i artykuły z różnych okresów. Wtedy nauczyłam się przymykać oczy na pewne kwestie. Tak było w tym przypadku. Czytając ją starałam nie brać sobie do serca ,,wywodów'' charakterystycznych dla epoki, w której została napisana i wydana. Po prostu skupiłam się na tym co rzeczywiście było ,,clou'' książki. Takie podejście do tematu jak zwykle przeniosło świetne rezultaty. Pomijając mały minus, który jest w niej zawarty, książka jest naprawdę warta by się z nią zapoznać. Autor poruszył w niej arcyciekawy temat tyczący się tego w czym wyrośliśmy i tego co buduje naszą narodową tożsamość. Książka w klarowny, naukowy sposób opowiada o obrzędach i tradycjach, które przez wieki zmieniały się, ewoluowały, zanikały albo pojawiały się na terenach naszego kraju. Mi osobiście w trakcie lektury przypomniały się stare dobre studenckie czasy. W tym okresie często sięgałam do takich właśnie naukowych publikacji dlatego nie raz na moich ustach w trakcie czytania pojawiał się uśmiech... Rytuały, obrzędy, święta. Od czasów słowiańskich po wiek XX to książka, która odkrywa przed nami kulisy ewolucji naszych narodowych tradycji i zwyczajów. Dobrego odbioru książki nie zagłuszyło ani naukowe podejście autorka, które mogłoby być problematyczne dla nieprzyzwyczajonych ani wyraźna tendencja do przedstawienia historii w duchu słusznie minionych czasów. Moim zdaniem, przymykając oko na te dwa aspekty, książka staje się całkiem wartościową pozycją pozwalającą dowiedzieć się czegoś więcej o korzeniach naszych tradycji i obyczajów, które sięgają często czasów przedchrześcijańskich. Osobiście chwalę sobie tę pozycję i w przeszłości mam zamiar sięgnąć po wcześniejsze pozycje książkowe tego autora.
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2022-06-16, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2022, Popularnonaukowe,
Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy
Leonard J. Pełka0
Okładka ksiązki - Śladami pierwotnych wierzeń. Duchy, bóstwa i totemy

Wspaniałe dzieło popularnonaukowe autora Polskiej demonologii ludowej Skąd się wziął kult religijny? W jaki sposób ukształtowała się wiara w istnienie...

U stóp słowiańskiego parnasu. Bogowie i gusła
Leonard J. Pełka0
Okładka ksiązki - U stóp słowiańskiego parnasu. Bogowie i gusła

Wyjątkowa opowieść wprowadzająca w świat bogów, wierzeń i obyczajów Słowiańszczyzny przedhistorycznej Światowit - groźny bóg o czterech obliczach,...