Polskie ścieżki masonerii

Ocena: 5 (1 głosów)

Masoneria zawsze budziła kontrowersje. Ciążyło na niej wiele podejrzeń i wciąż towarzyszą jej liczne teorie spiskowe, związane z zasadą ścisłej tajemnicy lożowej. Tymczasem polska masoneria była obecna w rożnych epokach historii naszego kraju. Jej odrodzenie się we współczesnej Polsce jest okazją by podjąć polemikę z propagowanymi przez loże ideami. Spotkanie owych myśli i idei może być ubogacające w kontekście kształtowania się życia społecznego w Polsce. Wszystkie zawarte w książce treści są udokumentowane historycznie. Bogato ilustrowana pozycja prowadzi Czytelnika od historycznych początków wolnomularstwa polskiego przez czasy stanisławowskie, rozbiory, niepodległość, II Rzeczpospolitą, wojnę i emigracje, PRL, aż po czasy współczesne!

Informacje dodatkowe o Polskie ścieżki masonerii:

Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Data wydania: 2014-08-06
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN: 978-83-7595-869-0
Liczba stron: 288

więcej

Kup książkę Polskie ścieżki masonerii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Polskie ścieżki masonerii - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-04-30, Mam,
Andrzej Zwoliński w niniejszej książce przedstawia temat masonerii od samego początku jego rozwoju. Strony pokryte są pięknymi lustracjami symboli masońskich, co bez wątpienia wpływa na estetykę. Dodatkowo znajdziemy tu wiele czarno-białych zdjęć i rysunków. Zwoliński przyłożył się do napisania tej książki. Każde słowo jest tu przemyślane. Mimo złożoności zdań czyta się ją szybko, nie nuży. Autor wyjaśnia każdy wątek, przytacza cytaty, nazwy lóż, podaje mnóstwo dat. Widocznie ukazuje wątek walk z masonami. Czytając ma się wrażenie, że autor nie opowiada się po żadnej ze stron, co jest wielkim plusem. Publikacja nie należy do najgorszych, ale brakuje tu czegoś innego. Jest to czyste przedstawienie faktów. Stawia to książkę w świetle tych typowo historycznych. Miałem nadzieję, że dowiem się chociaż czegoś więcej o obrzędach. Można odnieść wrażenie, że w niektórych rozdziałach autor potraktował temat trochę po macoszemu, np. w rozdziale o działalności masonów w III RP temat jest trochę mało odkrywczy. Gdzie jest rola masonerii dzisiaj? Nie dowiemy się o roli masonerii w dzisiejszej Polsce. Publikacja ta dotyczy tylko historii wolnomularstwa w Rzeczypospolitej. Przydatna jest tylko do połowy XX wieku. Historia masonerii i jej wpływ na dzisiejszą rzeczywistość zdecydowanie zasługuje na szersze opracowanie. Książka ta nie jest oczywiście bezwartościowa, ale nie spełnia moich oczekiwań.
Link do opinii
Avatar użytkownika - darekolsztyn
darekolsztyn
Przeczytane:2014-10-14, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Dla wielu z nas masoneria kojarzy się z tajemnym związkiem bogatych i wpływowych osób, którego celem jest przejęcie władzy nad światem i walka z religią, zwłaszcza z Kościołem Katolickim. Nie zawsze jednak znamy szczegóły, a wiedzę o niej znamy raczej z ,,drugiej ręki". Masoneria zawsze budziła kontrowersje, otaczał ją szereg podejrzeń oraz teorii spiskowych. Jej światopogląd podobno miał pochodzić od starożytnych tajemnych nauk i filozofii. Prekursorami masonów mieli być templariusze. Rodziła się na zachodzie Europy, skąd przywędrowała do Polski. ,,Wolnomularstwo dotarło do Polski z Francji. Król Stanisław Leszczyński był wolnomularzem i być może ktoś z jego otoczenia przywiózł modne nowinki do Warszawy. Pierwsza organizacja wolnomularska na terenach Polski powstała pod koniec drugiej dekady XVIII wieku. Było nią Bractwo Czerwone, które w 1721 r. posiadało już rozbudowaną i sprawną strukturę organizacyjną. Kierownictwo krajowe, a przypuszczalnie zarazem centralne, znajdowało się w Warszawie(...). Do Bractwa przyjmowano zarówno mężczyzn jak i kobiety.(...) Z pewnością Polska była pierwszym oparciem dla wolnomularstwa we wschodniej części Europy Środkowej." (str. 26) Często nie zdajemy sobie sprawy, że do masonerii o której wiele się mówi, a niewiele się wie, należały wybitne osobistości znane z kart podręczników do historii - król Stanisław August Poniatowski, Józef Potocki, Julian Ursyn Niemcewicz i wielu innych. Ks. Andrzej Zwoliński jest niekwestionowanym znawcą problematyki sekt i nowych ruchów religijnych. Od wielu lat zajmuje się także tematem masonerii. Najnowsza książka ks. Zwolińskiego wydana przez wydawnictwo M nosi tytuł ,, Polskie ścieżki masonerii", w której to autor przedstawia historię tego ruchu w naszym kraju.
Link do opinii
Inne książki autora
Grzechy wołające
ks. Andrzej Zwoliński0
Okładka ksiązki - Grzechy wołające

Niektóre grzechy śmiertelne w szczególny sposób naruszają porządek społeczny. Teologia moralna, opierając się na Biblii, wymienia, cztery grzechy wołające...

Sztuka rozmawiania Słowa dobra i dyskusje bez sensu
ks. Andrzej Zwoliński0
Okładka ksiązki - Sztuka rozmawiania Słowa dobra i dyskusje bez sensu

Jakim typem rozmówcy jesteś? Jak klasyfikujesz ludzi, z którymi się spotykasz? Czy znasz zasady dobrej rozmowy? Potrafisz zareagować na 38 chwytów erystycznych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy