Ponad światem. Wspinaczka, obłęd i zabójczy wyścig o himalajskie szczyty

Gdy w latach 30. XX wieku narastało napięcie pomiędzy największymi potęgami Europy, w Himalajach szalała już inna walka. Zespoły wspinaczy z Wielkiej Brytanii, nazistowskich Niemiec i Stanów Zjednoczonych rywalizowały ze sobą w wyścigu o najwyższe szczyty świata, w tym Mount Everest i K2. W odróżnieniu od dzisiejszych wspinaczy mieli niewiele zdjęć i map czy sprawnej aparatury tlenowej, a w góry szli w skórzanych butach i bawełnianych parkach. O dziwo, na przekór wszystkiemu wkrótce dotarli dalej i wyżej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. A gdy tak się stało, ich wyczyny przyciągnęły uwagę świata.

Książka Ponad światem, opisująca wydarzenia rozgrywające się w Londynie, Nowym Jorku, Niemczech, Indiach, Chinach i Tybecie, nie stanowi jedynie relacji z dokonań wspinaczy i historii ich życia, ale jest świadectwem pasji i ambicji, odwagi i szaleństwa, tradycji i innowacji, tragedii i triumfu.

Informacje dodatkowe o Ponad światem. Wspinaczka, obłęd i zabójczy wyścig o himalajskie szczyty:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2020-07-01
Kategoria: Inne
Tytuł oryginału: The World beneath their feet

Kup książkę Ponad światem. Wspinaczka, obłęd i zabójczy wyścig o himalajskie szczyty

Ponad światem. Wspinaczka, obłęd i zabójczy wyścig o himalajskie szczyty - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2020-08-09,

"Tak bardzo przywykliśmy do udogodnień w codziennym życiu, że nasza energia nie jest pochłaniana przez sztukę życia, przez co energia ta szaleje w pragnieniu sensacji." Eric Shipton

Bardzo wysoko oceniam książkę, wzorcowo opisuje fragment historii himalaizmu, sprawia, że nie chce się oderwać od snutych opowieści. Połączenie tego, co w wysokogórskiej wspinaczce najcenniejsze z wyjątkowo barwnie odmalowanym tłem społecznym i politycznym. Wszystko rozpisane w plastycznej i przekonującej narracji. Nie tylko przenosimy się w obrazowo naświetlone realia lat trzydziestych, czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku, przeżywamy zmagania wielkich talentów pragnących zerknąć w oczy najbardziej onieśmielających szczytów na Ziemi, ale również zaglądamy głęboko w pragnienia, marzenia i pasje zwykłych ludzi.

Najwyższe i najgroźniejsze góry świata przyciągają rozmaitych śmiałków, mamią majestatem, pięknem i surowością, ale też pochłaniają życie dziesiątek istot ludzkich. Ekstremalne warunki, czyhające na każdym kroku niebezpieczeństwa, wszechobecny duch śmierci, nie są jednak w stanie osłabić silnej determinacji i odwagi w procesie przesuwania zasięgu ludzkiego poznania, naginania granic wytrzymałości organizmów, a wręcz odwrotnie, intensyfikują pobudzanie wyobraźni i wzmacniają aspiracje. Zajmująco wczytujemy się w opowieści o tych, którym góry odmówiły wstępu i o tych, którym pozwoliły dotrzeć do miejsc, które wcześniej spowite były wielką aurą tajemnicy i boskości. Przebija się ogromny szacunek wobec górnych krańców planety.

Materiał przygotowany przez Scotta Ellswortha pozwala wnikliwie prześledzić, jak zmieniało się podejście wspinaczy do profesji, dyktowane były nowe reguły gry zdobywania ośmiotysięczników, rewolucjonizowano skojarzenia nowoczesnych wspinaczek, udoskonalano narzędzia i techniki. Początkowe zakrojone na szeroką skalę ekspedycje, nagłośnione w mediach, dysponujące ogromnym budżetem, ustępują miejsca kameralnym wyprawom. Widzimy jak poszczególne nacje próbują zapisać się na pierwszych miejscach wśród zdobywców. Do wyścigu stają Anglicy, Niemcy, Austriacy, Amerykanie, Szwajcarzy, Włosi, Francuzi, Rosjanie, Nowozelandczycy i Japończycy. Oczywiście liczne odniesienia do Szerpów. Znajdziemy też wzmiankę o Polakach.

Dawno tak intensywnie nie zaczytywałam się w literaturze górskiej, nie tylko ze względu na bogactwo interesujących informacji, ale także z powodu wysokiego kunsztu pisarskiego. Wiele faktów wzbogaciłam merytorycznie i uporządkowałam chronologicznie, tak od strony wiedzy widocznej z lotu ptaka, a w zasadzie himalajskich szczytów, jak i w zakresie szczegółowych danych, w rzeczywistości realizacji wyjątkowych wyzwań zwieńczonych pobytem w chmurach. Ellsworth bazuje na szerokim spektrum materiałów prasowych, relacji, książek. Znakomite przygotowanie i zamiłowanie do zgłębiania śladów pozostawianych przez ludzi w Himalajach.

Bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - Kingagu
Kingagu
Przeczytane:2020-08-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

Bardzo dobre opracowanie.
Świetna i wnikliwe książka o historii zdobywania Himalajów. Nie tylko o tym, co działo się w górach. To opowieść również o tym co działo się poza nimi. O przygotowaniach, polityce i ludziach z pasją. Ludziach, którzy nie mając profesnalnego sprzętu, w końcu to początki wspinaczki wysokogórskiej, pną się w górę po najwyższych szczytach świata. Bez szumu i codziennych relacji w social mediach. Choć wyprawy były opisywane w prasie, to daleko im było pod tym względem do dzisiejszych komercyjnych ekspedycji. To opowieść o walce, kto pierwszy zdobędzie szczyt. To rywalizacja między państwami o wejście na najwyższe góry. Początkowo rywalizacja między Wielką Brytanią, Niemcami i Stanami Zjednoczonymi, do których później dołączył kolejne kraje. Walka o prestiż i zapis na kartach historii.To poczatki wielkiego Himalaizmu, w którym Polacy jeszcze nie brali udziału.
Książka to historia himalaizmu od lat 30 do 50 XX wieku spisana w sposób bardzo ciekawy i interesujący. Pomimo wielu faktów i sporej ilości stron nie wieje nudą. Autor potrafi zaciekawić i sprawić, że czyta się z zapartym tchem. Spisał historię w taki sposób, że miałam wrażenie, iż czytam powieść przygodową.
Znakomite przygotowanie Ellswortha sprawia, że książka jest niesamowita i pełna ciekawej historii.
Chociaż sporo już czytałam literatury górskiej to dowiedziałam się wielu nowych informacji.
Myślę, że każdy prawdziwy miłośnik literatury górskiej musi przeczytać.