reklama

Popiołem i cieniem

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2020-10-14
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: bd
Liczba stron: 0

Ocena: 0 (0 głosów)

Kraków dzisiaj i w chwili rozpoczynającej się rewolucji neolitycznej tysiące lat temu. Ta opowieść prowadzi nas równolegle przez życia bohaterów, w jednym i drugim przypadku zmagających się z potężnymi zmianami, jakie zachodzą w ich czasach. Współczesne głębokie przemiany społeczne, kulturowe, obyczajowe i technologiczne znajdują swoje odniesienia w dalekiej przeszłości.

Dwaj mężczyźni w dwóch rzeczywistościach wchodzą w dorosłe życie z bolesnym przekonaniem, że nie dopełnili obowiązku przejścia inicjacji. Nie zdali egzaminu, który czyniłby z nich  wartościowych członków społeczności.  Ich losy to wieloletnie zmagania, by naprawić błędy, by pokonać ciążące im własne niedoskonałości. U ich boków mocno zaznaczone kobiece postaci stają w obliczu szansy na bycie pełnoprawnymi członkami społeczności. Jednocześnie odkrywają bezlitosną prawdę, że wolność nie jest ani łatwa, ani darmowa. Oba wątki powieści łączą te same ścieżki, którymi bohaterowie wędrują. Mimo dzielących ich tysiącleci, spotykają się w na tych ścieżkach w tych magicznych chwilach, gdy czas traci swą moc.

Tagi:

Kup książkę Popiołem i cieniem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Popiołem i cieniem

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,

Poznajemy dwie grupy mieszkańców dzisiejszego Krakowa. Całkiem współczesnych ludzi oraz... praludzi, żyjących kilka tysięcy lat przed naszą erą. Co łączy dwa tak odległe światy? Czy istnieje jakiś wspólny mianownik, czy może jesteśmy kompletnym przeciwieństwem swoich praprzodków? Próbę odpowiedzi na te pytania podejmuje niezwykła książka. Urzekająca od początku już samym językiem - pełnym magii, na pograniczu prozy i poezji. Szczególnie obraz życia sprzed wieków jest sugestywny. Budzi w człowieku tęsknotę za tym, o czym zapomniał w pędzie cywilizacji. Za życiem w pełni zgodnym z rytmem Natury. Za magią pierwotnych wierzeń.

Strzałem w dziesiątkę jest już sam układ książki. Przenosimy się najpierw w pradzieje, świat pełen magii, dopiero później do współczesności. Przy odwrotnej sytuacji bylibyśmy nastawieni na kolejną lekturę o dzisiejszych ludziach, jedną z wielu. Część osób odłożyłaby ją przed przenosinami w pradzieje. Dzięki początkowi obrazującemu... prapoczątki jesteśmy od razu zafascynowani. Zapraszam do wehikułu czasu, w podróż przez Kraków wczoraj i dziś.

dr Kalina Beluch

Link do opinii
Inne książki autora
Rantis
Aida Amer 0
Okładka ksiązki - Rantis

"Rantis" Aidy Amer jest nostalgiczną opowieścią o miejscu, które znajduje się poza czasem i przestrzenią, a także o ludziach, którzy trwają na granicy...

Kroniki z życia ptaków i ludzi
Aida Amer 0
Okładka ksiązki - Kroniki z życia ptaków i ludzi

Dwie rodziny, polską i niemiecką, łączy niewidzialna nić. Sztulmowscy z Podlasia i Stuhlmacherowie z Prus Wschodnich nigdy się nie spotkali, ale ich losy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Każde twoje słowo
Marta Reich
Każde twoje słowo
Pocztówki z Portugalii
Jolanta Kosowska
Pocztówki z Portugalii
Pani Cisza
Arkady Saulski
Pani Cisza
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy