Pornografia. Historia. Znaczenie. Gatunki

Pierwsze na polskim rynku książki całościowe studium historii pornografii. Autor omawia rozwój jej form oraz kluczowe zagadnienia od starożytnej erotyki, poprzez chrześcijański system zakazów i tabuizacji, powrót zainteresowania nią w renesansie, libertynizm de Sade`a, narodziny fotografii i filmu, aż po ekspansję Internetu. Prezentuje najważniejsze gatunki pornografii, próbuje wyjaśnić jej funkcje a także kreśli profil odbiorców materiałów pornograficznych. O autorze: Lech M. Nijakowski (1977), doktor socjologii, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca w Collegium Civitas. Autor, współautor i redaktor naukowy 16 książek i podręczników oraz ponad 90 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Laureat nagrody im Stanisława Ossowskiego przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Socjologiczne za rok 2007 za książkę Domeny symboliczne. Konflikty narodowe i etniczne w wymiarze symbolicznym. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (2004-2005). Redaktor naczelny kwartalnika naukowego „Bezpieczeństwo i Ochrona”. (więcej o autorze www.lechnijakowski.com) Fragmenty: Widmo pornografii krąży po świecie. Obsceniczne obrazy towarzyszą ludzkości od wieków, choć pornografia jako odrębne zjawisko narodziła się wraz z nowożytnością. Równolegle z globalnym rozwojem Internetu uzyskała ona doskonałe środowisko do ekspansji. Dziś obejmuje ogromną liczbę odmian, także najbardziej perwersyjnych. Jak się szacuje, w 2000 roku 1% stron internetowych miało charakter pornograficzny. Ale 40% ruchu internetowego związanych było z tym nikłym odsetkiem stron. Pornografia jest konsumowana na całym świecie, w różnych krajach, kulturach i religiach. Przenika przez nas falami bezprzewodowego Internetu, a w najgorszym razie jest odległa tak, jak najbliższe gniazdko telefoniczne(...). Pornografia budzi społeczny strach. Jest przedmiotem wielu działań regulacyjnych. Stanowi wdzięczny temat dla polityków, którzy mogą wykazać się zaangażowaniem w przywracanie czystości moralnej społeczeństwa. Ale pornografia jest także w centrum nie do końca uświadamianych praktyk biowładzy, szczególnej formy władzy regulującej życie nowoczesnych populacji. Pornografia dotyczy cielesności i seksualności, a te są kluczowymi zagadnieniami, gdy mówimy o jednostce jako przedstawicielu populacji (...). Pornografia należy zatem do tego samego kompleksu dyskursywnego, co prostytucja, przestępstwa seksualne czy zagrożenia młodzieży. Zwykle o pornografii mówi się jako zjawisku marginesu, patologii społecznej prowadzącej do różnorodnych negatywnych skutków społecznych. Fabuły pornograficzne są w tej perspektywie czymś tandetnym i niewartym zainteresowania socjologa. Tymczasem dzięki właściwościom Internetu jako masowego, globalnego i taniego medium, możliwego do odbioru w miejscach prywatnych, pornografia przeszła jakościową zmianę. W stopniu wcześniej niespotykanym zaczęła reprezentować główne trendy społeczne oraz rozszerzyła gamę obrazów o najbardziej dewiacyjne zachowania. Stała się specyficznym zwierciadłem nowoczesnych społeczeństw, ukazując z całą wyrazistością tłumione lęki, kompleksy, potrzeby, przemiany tożsamości i formy władzy. Pornografia jest zjawiskiem totalnym, połączonym z różnymi sferami świata społecznego gęstą pajęczyną powiązań i sprzężeń zwrotnych. Recenzje: „Książka Lecha M. Nijakowskiego [...] stanowi przede wszystkim doskonałe, napisane przystępnym językiem, wprowadzenie do obszernej, rozwijanej w społeczeństwach zachodnich literatury przedmiotu. [...] Artykułuje również podstawowy, jak się wydaje, dla tej dziedziny badań problem dwoistości społecznych funkcji pornografii, ukazując zarówno jej transgresyjny potencjał, jak i bycie narzędziem biowładzy”. (z recenzji prof. dr hab. Mirosławy Marody) „Jest to bardzo ciekawe, wartościowe i ważne opracowanie, pierwsze na polskim rynku wydawniczym, które podejmuje w sposób całościowy zagadnienie pornografii.[...] Autor wykazał duży obiektywizm, umiał wykazać związek różnorodności stanowisk w podejściu do pornografii z kulturą i oparł się pokusom uproszczeń i korzystania ze stereotypowych i nacechowanych ideologią stanowisk, które w odniesieniu do pornografii prezentowane bywają jakże często”. (z recenzji prof. dr hab. Zbigniewa Izdebskiego)

Informacje dodatkowe o Pornografia. Historia. Znaczenie. Gatunki:

Wydawnictwo: Iskry