Potop. Audiobook

Ocena: 5.02 (50 głosów)
Inne wydania:

Kończ... waść! wstydu... oszczędź!

Druga część Sienkiewiczowskiej Trylogii wydana w 1886 roku. Klęska, spektakularne zwycięstwa i wielka miłość - żadnego tych elementów w dziele ,,ku pokrzepieniu serc" nie mogło zabraknąć.

Akcja powieści rozgrywa się w siedemnastowiecznej Polsce, w czasie potopu szwedzkiego - na tym tle poznajemy historię głównego bohatera - przedstawiciela ówczesnej szlachty, pułkownika wojsk litewskich i Rzeczypospolitej - Andrzeja Kmicica.

Informacje dodatkowe o Potop. Audiobook:

Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Data wydania: 2018-11-21
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788327263162
Czyta:

więcej

Kup książkę Potop. Audiobook

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Potop. Audiobook - opinie o książce

Druga część niesamowitej trylogii Henryka Sienkiewicza, podobnie jak pierwsza, jest opowieścią o miłości do ojczyzny i o staraniach w imię ukochanej. Bardzo ważny jest tu wątek historyczny przedstawiający Polskę podczas najazdu szwedzkiego. Dzięki wykreowanym głównym bohaterom nie jest to jedynie opowieść o oddaniu ojczyźnie i ukochanej, ale posiada również wątki zabawne, szczególnie z udziałem Zagłoby.
Link do opinii
Lektura pochłonęła mnie na dobre :)
Link do opinii
Co można napisać o tej książce? Przeważnie znienawidzona przez licealistów lektura. Pamiętam, że byłam jedną z dwóch osób w klasie, która nie tylko przebrnęła przez cały tekst, ale i się w nim zakochała ;) Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. I miłośnicy historii, i zwolennicy przygód, i jakże - romansu. Teraz powróciłam do "Potopu" i odczucia mam wciąż te same. Myślę, że każdy powinien docenić tę książkę :)
Link do opinii
"Potop" top niesamowicie opisany historyczny aspekt....walki "Potop" to zadziwiające postacie i charakterystyczne ich ubrania, mowa ,charakter.. "Potop" top książka fascynująca opisowo... "Potop" to po prostu geniusz ... Polecam Wszystkim.!
Link do opinii
"Potop" to była moja pierwsza poważniejsza powieść. Nie wiem... może stąd darzę ją takim sentymentem. Uwielbiam do niej wracać i nigdy mi się nie nudzi. Za każdym razem przy słowach "Jędruś, ran twych niegodnam całować..." łezka w oku się kręci.
Link do opinii
"Potop", to jedna z tych lektur, po które sięgnęłam zanim były zadane. Sięgnęłam i "uzależniłam się"... Czytałam ją wielokrotnie i za każdym razem odkrywałam w niej coś nowego. Podkochiwałam się w Andrzeju Kmicicu i Michale Wołodyjowskim, zaś Onufrego Zagłobę traktowałam jak "dobrego wujaszka" z niezwykłą fantazją. To jedna z tych lektur, które rozbudziły moje zainteresowanie historią i wzmocniły zapał czytelniczy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - hegemo
hegemo
Przeczytane:2014-02-28,
Baśniowa, trzymająca w napięciu, z wieloma zwrotami akcji, pojedynki, wojna, intrygi- czego chcieć więcej.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-11-18,
A niech sobie będzie historia naciągana, ale i tak kocham tą powieść :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-10-26,
Czytając "Potop" w liceum byłam zachwycona książką, Dlatego nie omieszkałam sięgnąć po nią po latach w ramach wyzwania historycznego. Mamy tu intrygi, zdrady, a nawet wątek miłosny. W książce opisane są lata najazdu Szwedów na ziemie Rzeczpospolitej wraz z obroną Jasnej Góry. Chociaż opisy walk z końca książki bardzo mnie nudziły, to jednak pozostałe wątki z wartką akcją sprawiają, że powieść podoba mi się równie mocno dziś. Cały czas kibicowałam Kmicicowi w zrehabilitowaniu się w oczach Oleńki. Miejscami pojawiał się także wątek komediowy, gdy wkraczał Zagłoba. Książki Sienkiewicza w większości pisane były "ku pokrzepieniu serc". Tak, że i w "Potopie" mamy mocno zarysowany wątek patriotyczny, przez co autor podkoloryzował trochę wyczyny Polaków w XVII wieku, ale nie przeszkadzało mi to ani trochę podczas lektury, czy to w liceum, czy czytając ją dzisiaj.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Fifi
Fifi
Przeczytane:2011-01-25,
Klasyka literatury Polskiej. Książka wielkiego pisarza, napisana z wielkim rozmachem i zadbaniem o wszelkie szczegóły dotyczące historii. Polecam
Link do opinii
Avatar użytkownika - LunitaIta
LunitaIta
Przeczytane:2023-06-13, Ocena: 5, Przeczytałem,

Z początku byłam sceptycznie nastawiona do tej książki , a przeczytałam ją jedynie dlatego , że się założyłam . Nie sądziłam , że ta historia AŻ TAK MI SIĘ SPODOBA . Z zniecierpliwieniem i rosnącymi emocjami czytałam kolejne rozdziały , czekając na rozwój zdarzeń . Poza historią miłosną Kmicica i Oleńki , jest tam pięknie przez Sienkiewicza opisana sytuacja w kraju . Nie pominę tutaj jednak mojego ukochanego Zagłoby , który stał się moją ulubioną postacią . 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Aila92
Aila92
Przeczytane:2020-04-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Odwołuję wszystko, co powiedziałam złego na Potop przez całe moje życie!

Druga część Trylogii szła mi zdecydowanie oporniej, ale.. może to wina tego, że zżyłam się z bohaterami (ah ten Jędruś!) i ciężko mi było się z nimi rozstawać. Nie spodziewałam się, że najmniej lubiana filmowa część Trylogii stanie się moją ukochaną książkową częścią. 

Spotykamy tu ponownie Skrzetuskiego, Zagłobę i Wołodyjowskiego. Poznajemy Andrzeja Kmicica, którego, pomimo wielu wad, od razu możemy pokochać. W końcu nie bez kozery dziadunio Oleńki mówił o nim "wielkiej fantazji kawaler, choć gorączka okrutny". Widzimy jego przemianę z hulaki w poważnego obrońcę ojczyzny.

Niejednokrotnie się wzruszałam albo ocierałam łzy ze śmiechu. Ta część dała mi prawdziwą huśtawkę emocjonalną, która.. naprawdę mi się spodobała. Po lekturze wybrałam się nawet do Częstochowy na wycieczkę, zamknęłam oczy i... przeniosłam się do książki. Przed oczami miałam heroiczną obronę Jasnej Góry, a w uszach świst kul armatnich. W tym właśnie momencie zrozumiałam część historii własnego kraju. Pewnym jest, że niejednokrotnie przeniosę się do czasów potopu szwedzkiego i nie raz zakocham się na nowo w Andrzeju Kmicicu.

Link do opinii

Moja ulubiona część Trylogii - zupełnie nie rozumiem dość powszechnej niechęci do Sienkiewicza (choć np. Quo Vadis sama "męczyłam"). 
Główny wątek tej części, czyli przygody Jędrka i jego proby zdobycia Oleńki, został osadzony na tle ważnych dla naszej historii wydarzeń. Dzięki Potopowi nie musiałam wkuwać do szkoły dat na pamięć; gdzieś w czasie czytania same wchodziły do głowy. Mimo jego wyskoków, to właśnie Andrzej jest moja ulubiona postacią i przez całą lekturę mocno mu kibicowałam. Czytając książkę - nie jeden raz śmiałam się wręcz na głos, na zmianę z obgryzaniem paznokci z kołaczącą się w głowie myślą "co dalej?".
Opowieść wciąga na długie godziny, a sympatyczna postać Michała sprawia, że chętnie sięga się po kolejną część Trylogii. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Glowworm
Glowworm
Przeczytane:2022-05-02, Ocena: 3, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2022-03-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Bartek Zwycięzca
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Bartek Zwycięzca

Notatki na marginesie, cytaty, które warto znać, streszczenie....

Trylogia. Książka audio. Pakiet 6CD MP3
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Trylogia. Książka audio. Pakiet 6CD MP3

Ogniem i Mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski. Razi nas patos, którym kipią powieści, ale jesteśmy pod wrażeniem rozmachu, z jakim Sienkiewicz opisuje fragmenty...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;
Herbaciane róże
Czarownik
Anniina Mikama
Czarownik
Ludzie z kości
Paula Lichtarowicz
Ludzie z kości
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
Esperanza
Jakob Wegelius ;
Esperanza
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
W szponach
Izabela Janiszewska ;
W szponach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy