Quantcast

Potop

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2009-10-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7389-835-2
Liczba stron: 784

Ocena: 5.02 (49 głosów)
Inne wydania:

Potop szwedzki przedstawiony z wnikliwością i dbałością o detale historyczne, a jednocześnie pasjonująca powieść i ulubieni bohaterowie - Kmicic, pan Wołodyjowski, Zagłoba...

"Potop, druga z powieści tworzących Trylogię, przedstawia dzieje Polski w dobie najazdu Szwedów (1655-1660). Zasadniczą ideą powieści jest problem zdrady i wierności, będący kryterium moralnej oceny zarówno postaci historycznych (np. Radziwiłł), jak i fikcyjnych (przede wszystkim Kmicic). Z głównym motywem wiąże się sposób prezentacji zdarzeń - Sienkiewicz ukazuje dwie fazy konfliktu polsko-szwedzkiego, w którym dużą rolę odegrała zdrada magnatów i części szlachty. Początkowy obraz wrogiego ""potopu"" przynosi bliskość całkowitej klęski Rzeczypospolitej, w której tylko nieliczni obywatele zdolni są do obrony jej suwerenności."

Kup książkę Potop

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Potop

Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2012-08-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Druga część niesamowitej trylogii Henryka Sienkiewicza, podobnie jak pierwsza, jest opowieścią o miłości do ojczyzny i o staraniach w imię ukochanej. Bardzo ważny jest tu wątek historyczny przedstawiający Polskę podczas najazdu szwedzkiego. Dzięki wykreowanym głównym bohaterom nie jest to jedynie opowieść o oddaniu ojczyźnie i ukochanej, ale posiada również wątki zabawne, szczególnie z udziałem Zagłoby.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Karen72
Karen72
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Lektura pochłonęła mnie na dobre :)
Link do opinii
Co można napisać o tej książce? Przeważnie znienawidzona przez licealistów lektura. Pamiętam, że byłam jedną z dwóch osób w klasie, która nie tylko przebrnęła przez cały tekst, ale i się w nim zakochała ;) Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. I miłośnicy historii, i zwolennicy przygód, i jakże - romansu. Teraz powróciłam do "Potopu" i odczucia mam wciąż te same. Myślę, że każdy powinien docenić tę książkę :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
"Potop" top niesamowicie opisany historyczny aspekt....walki "Potop" to zadziwiające postacie i charakterystyczne ich ubrania, mowa ,charakter.. "Potop" top książka fascynująca opisowo... "Potop" to po prostu geniusz ... Polecam Wszystkim.!
Link do opinii
Avatar użytkownika - biedro_nka
biedro_nka
Przeczytane:2014-12-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
"Potop" to była moja pierwsza poważniejsza powieść. Nie wiem... może stąd darzę ją takim sentymentem. Uwielbiam do niej wracać i nigdy mi się nie nudzi. Za każdym razem przy słowach "Jędruś, ran twych niegodnam całować..." łezka w oku się kręci.
Link do opinii
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:1980-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki na długi wieczór, Mam,
"Potop", to jedna z tych lektur, po które sięgnęłam zanim były zadane. Sięgnęłam i "uzależniłam się"... Czytałam ją wielokrotnie i za każdym razem odkrywałam w niej coś nowego. Podkochiwałam się w Andrzeju Kmicicu i Michale Wołodyjowskim, zaś Onufrego Zagłobę traktowałam jak "dobrego wujaszka" z niezwykłą fantazją. To jedna z tych lektur, które rozbudziły moje zainteresowanie historią i wzmocniły zapał czytelniczy.
Link do opinii
Avatar użytkownika - hegemo
hegemo
Przeczytane:2014-02-28, Ocena: 6, Przeczytałem, 2013 i wcześniej,
Baśniowa, trzymająca w napięciu, z wieloma zwrotami akcji, pojedynki, wojna, intrygi- czego chcieć więcej.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-11-18, Mam,
A niech sobie będzie historia naciągana, ale i tak kocham tą powieść :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Historyczne, Mam,
Czytając "Potop" w liceum byłam zachwycona książką, Dlatego nie omieszkałam sięgnąć po nią po latach w ramach wyzwania historycznego. Mamy tu intrygi, zdrady, a nawet wątek miłosny. W książce opisane są lata najazdu Szwedów na ziemie Rzeczpospolitej wraz z obroną Jasnej Góry. Chociaż opisy walk z końca książki bardzo mnie nudziły, to jednak pozostałe wątki z wartką akcją sprawiają, że powieść podoba mi się równie mocno dziś. Cały czas kibicowałam Kmicicowi w zrehabilitowaniu się w oczach Oleńki. Miejscami pojawiał się także wątek komediowy, gdy wkraczał Zagłoba. Książki Sienkiewicza w większości pisane były "ku pokrzepieniu serc". Tak, że i w "Potopie" mamy mocno zarysowany wątek patriotyczny, przez co autor podkoloryzował trochę wyczyny Polaków w XVII wieku, ale nie przeszkadzało mi to ani trochę podczas lektury, czy to w liceum, czy czytając ją dzisiaj.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Fifi
Fifi
Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Klasyka literatury Polskiej. Książka wielkiego pisarza, napisana z wielkim rozmachem i zadbaniem o wszelkie szczegóły dotyczące historii. Polecam
Link do opinii

Odwołuję wszystko, co powiedziałam złego na Potop przez całe moje życie!

Druga część Trylogii szła mi zdecydowanie oporniej, ale.. może to wina tego, że zżyłam się z bohaterami (ah ten Jędruś!) i ciężko mi było się z nimi rozstawać. Nie spodziewałam się, że najmniej lubiana filmowa część Trylogii stanie się moją ukochaną książkową częścią. 

Spotykamy tu ponownie Skrzetuskiego, Zagłobę i Wołodyjowskiego. Poznajemy Andrzeja Kmicica, którego, pomimo wielu wad, od razu możemy pokochać. W końcu nie bez kozery dziadunio Oleńki mówił o nim "wielkiej fantazji kawaler, choć gorączka okrutny". Widzimy jego przemianę z hulaki w poważnego obrońcę ojczyzny.

Niejednokrotnie się wzruszałam albo ocierałam łzy ze śmiechu. Ta część dała mi prawdziwą huśtawkę emocjonalną, która.. naprawdę mi się spodobała. Po lekturze wybrałam się nawet do Częstochowy na wycieczkę, zamknęłam oczy i... przeniosłam się do książki. Przed oczami miałam heroiczną obronę Jasnej Góry, a w uszach świst kul armatnich. W tym właśnie momencie zrozumiałam część historii własnego kraju. Pewnym jest, że niejednokrotnie przeniosę się do czasów potopu szwedzkiego i nie raz zakocham się na nowo w Andrzeju Kmicicu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - NieTylkoBestsell
NieTylkoBestsell
Przeczytane:2007-04-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Moja ulubiona część Trylogii - zupełnie nie rozumiem dość powszechnej niechęci do Sienkiewicza (choć np. Quo Vadis sama "męczyłam"). 
Główny wątek tej części, czyli przygody Jędrka i jego proby zdobycia Oleńki, został osadzony na tle ważnych dla naszej historii wydarzeń. Dzięki Potopowi nie musiałam wkuwać do szkoły dat na pamięć; gdzieś w czasie czytania same wchodziły do głowy. Mimo jego wyskoków, to właśnie Andrzej jest moja ulubiona postacią i przez całą lekturę mocno mu kibicowałam. Czytając książkę - nie jeden raz śmiałam się wręcz na głos, na zmianę z obgryzaniem paznokci z kołaczącą się w głowie myślą "co dalej?".
Opowieść wciąga na długie godziny, a sympatyczna postać Michała sprawia, że chętnie sięga się po kolejną część Trylogii. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2022-03-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - aleksandramiczek
aleksandramiczek
Przeczytane:2021-08-11, Przeczytałam,
Inne książki autora
Trylogia. Książka audio. Pakiet 6CD MP3
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Trylogia. Książka audio. Pakiet 6CD MP3

Ogniem i Mieczem, Potop, Pan Wołodyjowski. Razi nas patos, którym kipią powieści, ale jesteśmy pod wrażeniem rozmachu, z jakim Sienkiewicz opisuje fragmenty...

Wspomnienie z Maripozy. Wydanie z opracowaniem
Henryk Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Wspomnienie z Maripozy. Wydanie z opracowaniem

Notatki na marginesie. Cytaty, które warto znać. Streszczenie....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
Spróbuj jeszcze raz, Adelko
Anna Bichalska ;
Spróbuj jeszcze raz, Adelko
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy