Po 65 latach zwrócono książkę Sienkiewicza do biblioteki

Data: 2022-01-21 10:55:03 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Po ponad 60 latach do biblioteki w Suwałkach oddana została książka Henryka Sienkiewicza. Trzecia część Potopu została wypożyczona prawdopodobnie przed 1956 rokiem i odnaleziona została przypadkowo.

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna/ Biblioteka Narodowa (domena publiczna)
  • Do biblioteki w Suwałkach oddana została książka wypożyczona przed sześćdziesięcioma laty.
  • Książka odnaleziona została przypadkowo.
  • Więcej najnowszych historii ze świata literatury odnajdziesz na Granice.pl.

Do Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oddana została książka, która wypożyczona została co najmniej 65 lat wcześniej. Publikację odnaleziono przypadkiem w czasie rozbiórki starego domu.

Przetrzymany Sienkiewicz

Niezwróconą na czas książką okazał się trzeci część Potopu Henryka Sienkiewicza. Odnaleziona publikacja wydana została w 1949 roku przez Państwowy Instytut Wydawniczy i należała do księgozbioru  Powiatowej Biblioteki Publicznej w Suwałkach, która po przekształceniach w 1956 roku stała się Biblioteką Publiczną im. Marii Konopnickiej. Według przypuszczeń dyrekcji biblioteki, publikacja musiała więc zostać wypożyczona przed zmianami z lat 50.

Czytaj także: Celnicy przekazali do biblioteki książki z poprzedniego wieku!

Książka odnaleziona została wraz z innymi starymi publikacjami w czasie prac rozbiórkowych starego domu. Za sprawą pieczątki bibliotecznej, książkę oddano prawowitym właścicielom. Jak przyznawała w Radio5 dyrektorka Biblioteki Publicznej w Suwałkach, czytelnik, który wypożyczył i nie oddał Potopu, nie musi się martwić – kara za przetrzymanie została umorzona!

Teraz książka Sienkiewicza zostanie zakonserwowana, nie trafi jednak ponownie na biblioteczne półki. Ze względu na swoją wiekowość i nietypową historię, zostanie zabezpieczona i trafi do bibliotecznego archiwum wraz z innymi ważnymi eksponatami.

Zaginione książki powracają po latach

Choć 60 lat zwłoki w oddawaniu książki z pewnością stanowi rekord w suwalskiej bibliotece, to o podobnych przypadkach słychać na całym świecie. W ubiegłe wakacje pewna parafia z Wielkiej Brytanii otrzymała zwrot książki, która przed… 300 laty została wypożyczona z biblioteki parafialnej.

Czytaj także: Cenne listy z XIX wieku trafiły do Biblioteki Narodowej

Z kolei do publicznej biblioteki w Boise w amerykańskim stanie Idaho książka została zwrócona po 110 latach od wypożyczenia. Choć nie udało się odtworzyć dokładnych losów publikacji, wiadomo, że w bibliotece ostatni raz książka znalazła się w 1911 roku.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Potop
Henryk Sienkiewicz10
Okładka książki - Potop

Potop szwedzki przedstawiony z wnikliwością i dbałością o detale historyczne, a jednocześnie pasjonująca powieść i ulubieni bohaterowie - Kmicic, pan Wołodyjowski...

dodaj do biblioteczki
Reklamy