Po 300 latach zwrócili książkę do biblioteki

Data: 2021-07-14 13:54:55 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Do parafialnej biblioteki trafiła książka, którą czytelnik zapomniał oddać w wyznaczonym terminie. Spóźnienie wyniosło około 300 lat. 

Stara książkaFotografia ilustracyjna

Pewna parafia w Wielkiej Brytanii otrzymała zaskakująca przesyłkę, w której znalazła się książka wypożyczona z przykościelnej biblioteki niemal 300 lat wcześniej. 

Książka przetrzymana przez setki lat

W ubiegłym tygodniu do anglikańskiej katedry w Sheffield w Wielkiej Brytanii dotarła tajemnicza przesyłka. Zamiast reklam i ulotek, w paczce znaleziono… 300-letnią książkę, która pochodziła z parafialnej biblioteki! 

Przesyłka, która dotarła do katedry, zawierała informacje, że dotychczasowa właścicielka publikacji zmarła, a w testamencie znalazł się zapis mówiący o tym, że książka powinna powrócić do Sheffield. 

Czytaj także:  Celnicy przekazali do biblioteki książki z poprzedniego wieku!

Publikacja nosiła tytuł Wiara i praktyka człowieka z Kościoła anglikańskiego i pierwotnie wydana została w 1688 roku. Wydanie, które zostało dostarczone do kościoła, to dodruk z początku XVIII wieku – wydanie książeczki datuje się na 1709 rok. 

Obecnie katedra nie prowadzi już swojej biblioteki – tytuł pochodził z księgozbioru, który prawdopodobnie został zlikwidowany pod koniec epoki gregoriańskiej. W książce znajduje się zapis, który potwierdza, że publikacja należała do biblioteki przy kościele w Sheffield.

Powrót po latach 

Teraz książka ponownie należy do katedry. Przewodniczący jej kanonik Keith Farrow potwierdza, że książka zostanie odpowiednio zakonserwowana i zaprezentowana w katedrze tak, by wierni mogli się z nią zapoznać. 

Czytaj także:  Po 70 latach zwrócono książkę do biblioteki

Duchowny żartuje, że dzięki karze za przetrzymanie, katedra mogłaby odnowić sobie dach. Obiecuje jednak, że nie obciąży rodziny zmarłej żadną karą – na szczęście nie pilnuje ich już bibliotekarz z przyparafialnej biblioteki sprzed 300 lat!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje