Potworem rodzisz się albo stajesz

Przez całe życie walczyła z potworami, ale nikt nie przygotował jej na okrucieństwo ludzi, którzy staną na jej drodze.

Koral każdego dnia ryzykuje życiem, aby zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo i zdobyć środki na leczenie swojej młodszej siostry Lirii. Morskie bestie, na które poluje, odgrywają kluczową rolę w Wyścigu Chwały - podwodnych igrzyskach, w których uczestniczą wyłącznie szlachetnie urodzeni mieszkańcy Solonii.

Gdy stan Lirii gwałtownie się pogarsza, Koral postanawia złamać wszelkie zasady i zawalczyć o zwycięstwo w Wyścigu. Jednym z jej rywali okazuje się Dorian - chłopak, z którym dawniej łączyła ją wyjątkowa relacja.

Na oczach żądnych krwi widzów Koral rozpoczyna walkę z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby zdobyć bogactwo i wieczną chwałę.

Jak daleko będzie musiała się posunąć, aby ocalić siostrę?

I kim lub czym stanie się w drodze po zwycięstwo?

Informacje dodatkowe o Potworem rodzisz się albo stajesz:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-03-22
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat

Tagi: Publikacje popularne dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Potworem rodzisz się albo stajesz

Potworem rodzisz się albo stajesz - opinie o książce

🌊🌊🌊🌊

,,To jest ocean, a ty jesteś Łowczynią. Pływałaś pośród potworów, ci ludzie nie wzbudzą w tobie lęku”.

,,Potworem rodzisz albo stajesz” autorstwa Tanvi Berwah.

🌊Jest to powieść YA fantasy z fenomenalnym klimatem morskim.

🌊Czyta się ją bardzo dobrze od samego początku, gdyż za długo nie trzeba czekać, aż akcja zacznie się rozkręcać.

🌊Na starcie dostajemy dość konkretny opis świata, w którym dzieje się fabuła. Nie jest on jednak jakoś szczegółowo opisany mimo to łatwo sobie go wyobrazić. Dużą pomocą jest mapka oraz słowniczek, które możemy znaleźć niemal od razu po otwarciu książki.

🌊Już teraz jednak mogę wam zdradzić, iż jest to świat okrutny, pełen niesprawiedliwości, gdzie podział między ludźmi jest mocno widoczny. A w tym wszystkim nie brak jeszcze mrocznych i niebezpiecznych stworzeń.

🌊Mamy także wątek igrzysk, w których stawka jest wysoka, a ceną może być życie. Możecie się więc domyślić, że wrażeń tutaj nie brak.

🌊Dodatkowo pojawia się kilka innych ważnych tematów jak problemy rodzinne, choroba, przemoc i śmierć postaci. Wszystko jednak jest opisane w miarę przystępnie i niezbyt brutalnie. Nadaje to nieco grozy i powagi, ale nie jest makabrycznie opisane.

🌊Kreacja głównej bohaterki Koral była bardzo dobra. Jest ona kolejną silną kobiecą postacią, która ma mnóstwo odwagi i zaciętości. A w tym wszystkim jest także współczująca i wrażliwa.

🌊Jej charakterystyka była, dość dokładna jednak przez to nieco przyćmiła ona innych bohaterów.

🌊Cała książka bardzo mi się podobała, a jedyne czego żałuję to tego, że była ona dość krótka. Niektóre wątki przez to nie mogły w pełni rozkwitnąć. A szkoda.

🌊Zakończenie jednak uważam za fenomenalne. Zupełnie nie oczekiwane, ale jak dla mnie najlepsze.

🌊Mogę szczerze polecić wam tę pozycję, jeśli lubicie jednotomowe fantasy ze znanymi motywami w nieco innej odsłonie.

✔️Współpraca reklamowa z @odyseya.books

🖤

Koral Łowczyni razem z bratem Emrikiem łapie maristagi ,,jedne z najsilniejszych, najszybszych stworzeń na świecie". Złapane maristagi są hodowane, a ich potomstwo tresowane, aby było zdolne do życia na lądzie. Wytresowane maristagi trafiają do rąk Ziemców, wyższej kasty zamieszkującej wyspy Ofiru. Rodzina Łowców należy do niższej kasty Najemców, ludzi, którzy w stosunku do Ziemców mają zdecydowanie mniejsze prawa. Kiedy w czasie polowania Emrik zostaje ranny, a z powodu długów związanych z leczeniem ich młodszej siostry Lirii, aptekarz odmawia sprzedaży leku, który może mu uratować życie, Koral jest zdesperowana, a w desperacji robi się najgłupsze rzeczy. Jako że zbliża się Wyścig Chwały, którego zwycięzca otrzyma nie tylko chwałę i zaszczyty, ale to co dla Koral i jej bliskich najważniejsze, złoto, którym będzie mogła opłacić leczenie siostry, dziewczyna postanawia rzucić wyzwanie zwyczajom i stanąć do Wyścigu. Jedyny posiadany przez rodzinę Łowców maristag, samica wydaje się być przychylna dziewczynie, która nadaje jej imię Złota Burza. W dniu zapisów do Wyścigu Chwały Koral podmienia kartki i zostaje jedną z uczestniczek. Wśród innych startujących w Wyścigu rozpoznaje swojego dawnego przyjaciela, który zniknął przed laty z jej życia tak szybko jak się w nim pojawił Ziemcę Doriana Akayana potomka ,,pierwszego człowieka, który wyszedł z Sanktuarium". Czy pochodząca z Najemców dziewczyna może naruszyć status quo pomiędzy kastami? Czy Dorian wyjaśni Koral przyczyny swojego zniknięcia? Czy Koral uda się uratować rodzeństwo?

,,Potworem rodzisz się albo stajesz" jest debiutem literackim Tanvi Berwah, południowoazjatyckiej autorki, która jak sama pisze na swojej stronie internetowej, jest ,,autorką fantasy, która pisze głównie o potworach i wściekłych dziewczynach." I tak właśnie jest z tą powieścią, mamy tutaj różne rodzaje potworów od całkowicie fikcyjnych żyjących w Oceanie Panthalassan po te bardziej ludzkie, napędzane przez żądze, bo ,,taka jest ludzka natura - walczyć o dominację i bogacić się na niedoli innych".

Autorka stworzyła garstkę postaci, wokół której osnuła całą fabułę, mamy więc Łowczynię i jej rodzinę, przyjaciółkę Koral - Crane, pochodzącą ze związku Najemki z Ziemcą, pociągającą za sznurki Mistrzynię, władczynię Sollonii oraz startujących w Wyścigu Chwały Jeźdźców, w tym Doriana, oraz nie mniej ważnych w całej historii, choć niezbyt widocznych rebeliantów z Arki Wolności. Główni bohaterowie są plastyczni i bardzo dobrze scharakteryzowani, choć, jako że narracja prowadzona jest z punktu widzenia Koral, to jej myśli i przemyślenia poznajemy.

Oprócz pasjonującej historii dotyczącej Wyścigu Chwały, trochę przywodzącej na myśl trylogię ,,Igrzyska Śmierci" Suzanne Collins, dostajemy również obraz kastowego społeczeństwa i nie raz prawdy dotyczące życia politycznego ,,Crane, która woli poruszać się w cieniu i pracować dla rebeliantów w ukryciu - zeszłej nocy stanęła przeciwko strażnikom w zbrojach. Ja, mająca na względzie wyłącznie rodzinę, zabijałam aquabaty, nie wiedząc, czy atakują Najemców, czy Ziemców.

Teraz już wiem, że w tej grze o władzę tacy jak my zawsze mają nierówne szanse. I kiedy my walczymy ze sobą nawzajem, tamci robią, co chcą. Sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy byli częścią tej samej społeczności, ale tylko pod warunkiem, że nie będziemy się wychylać."

Autorka zwraca również uwagę, że przodkowie za wszelką cenę usiłują utrzymać raz zdobytą pozycję i władzę, nie dopuszczając do niej innych.

,,Dlaczego ten świat jest taki dziwny, taki straszny? Jemy nędzne resztki. Żyjemy z dnia na dzień. Rozpaczliwie próbujemy zachować dusze. Mój ojciec i ojciec Doriana dorośli i nie zmienili nic z tego, co sprawiło, że ich serca stały się jak kamień. Tylko wszystko pogorszyli. Sprawili, że cierpimy tak samo jak oni. Walczymy o drobiny władzy i godności, tak samo jak oni. Przeżywamy tę samą traumę. Chowamy się tak samo, jak oni musieli."

Podsumowując ,,Potworem rodzisz się albo stajesz" jest niemal gotowym scenariuszem filmowym ze szczegółowo opisanym światem (którego mapę otrzymujemy zaraz po otwarciu książki), z fantastycznymi stworami zamieszkującymi rozległy ocean, buntowniczą główną bohaterką rzucającą wyzwanie elitom w imię zachowania przy życiu swojej rodziny i elitami walczącymi o utrzymanie swoich przywilejów. Zakończenie sugerowało, że będzie kontynuacja. Autorka na swojej stronie zapowiedziała nową powieść, której akcja biegnie równolegle do akcji z ,,Potworem rodzisz się albo stajesz", jednocześnie rozszerzając świat już stworzony. Książka będzie dostępna w języku angielskim na początku przyszłego roku.

Jeśli lubicie epickie wręcz fantasy, to ta powieść jest dla was. Serdecznie polecam.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;