Powiastki Beatrix Potter

Wydawnictwo: Wilga
Data wydania: 2010-11-10
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-259-0108-0
Liczba stron: 400

Ocena: 6 (6 głosów)

To luksusowe wydanie zawiera wszystkie utwo ry Beatrix Potter - dwadzieścia trzy powiastki oraz wiersze o przygodach Piotrusia Królika i innych zwierzątek. Przedstawia młodym czytel nikom teksty kompletne i zgodne z wersją oryginalną, a także oryginalne ilustracje, zarówno kolorowe, jak i czarno-białe.

Powiastki ułożono w porządku, w jakim publiko wano je po raz pierwszy, aby można je było prze czytać we właściwej kolejności. Chociaż każda historyjka jest samodzielna, kilka się łączy ze sobą dzięki postaciom i opisywanym wydarzeniom.

Powiastki Beatrix Potter często wiązały się z kon kretnymi miejscami, osobami bądź zwierzętami, więc każdy utwór poprzedzono krótkim wprowa dzeniem, przedstawiającym jego genezę.

Ten ekskluzywny tom zawiera również cztery inne utwory Beatrix Potter, które z różnych powodów nie ukazały się drukiem za jej życia, ale pokazu ją nowe oblicza jej talentu jako ilustratorki i autor ki opowiadań.

Świat Beatrix Potter, przedstawiony w tej książce w pełnym ujęciu, jawi się młodym czytelnikom przed oczami tak jak wtedy, gdy go stworzono, przed ponad stu laty.

Kup książkę Powiastki Beatrix Potter

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Tala_1986
Tala_1986
Przeczytane:,
Ponadczasowe historie   Beatrix Potter urodziła się w 1866 roku w wiktoriańskiej rodzinie. Nie uczęszczała do szkoły, a jedynie pobierała nauki w domu pod okiem guwernantki. Jako dziewczyna cały wolny czas spędzała na opiece nad zwierzętami, wówczas też pracowała nad rysunkami, będącymi później ilustracjami do jej opowiastek. Pisanie historyjek zaczęła w momencie, gdy jej młodszy brat został odesłany do szkoły z internatem. Początkowo nikt się nie interesował jej opowieściami, dlatego Beatrix wydrukowała je samodzielnie i sprzedała wśród rodziny i znajomych. Po pierwszym oporze i odmowie, wydawnictwo w końcu zdecydowało się opublikować jej książkę. Książkę, którą kolejne pokolenia czytają od lat.   Powiastki Beatrix Potter to specjalne wydanie, w którym Wydawnictwo Wilga zebrało wszystkie opowieści autorki. Do dyspozycji czytelników i ich pociech zostały oddane dwadzieścia trzy opowieści o przygodach Piotrusia Królika i jego zwierzęcych przyjaciół. Dodatkowo w książce znajdziemy również cztery historie, które jeszcze nigdy nie ujrzały światła dziennego. Opowiastki ułożone zostały w porządku chronologicznym, a każda poprzedzona jest notką, w której zawarto informacje dotyczące ich powstania.   Książka zachwyca. Zachwyca i zaskakuje - zwierzaki z opowieści Potter wcale nie mają cech ludzkich. Każdy bohater w znacznej mierze zachował ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2010-11-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki dla dzieci,
Każdego roku na rynku księgarskim pojawiają się tysiące publikacji kierowanych do najmłodszych czytelników. Autorzy i wydawcy prześcigają się w pomysłach dotyczących zarówno treści książeczek, jak i, niemal równie ważnej co narracja, oprawy graficznej. Niestety, wiele spośród tych powieści przemyka niezauważonych, bądź też nie spotyka się wśród czytelników z zakładanym przez autorów entuzjazmem. Są jednak także opowiastki, które od pokoleń bawią zarówno młodych, jak i nieco starszych czytelników, powiastki, które czyta się z niesłabnącą radością i szerokim uśmiechem na ustach, powiastki, których autorką może być tylko Beatrix Potter. Najsłynniejszy bohater wykreowany przez znakomitą Beatrix Potter jest królikiem. Piotruś Królik to niesforny młody zwierzaczek, amator przygód, które w ostatecznym rozrachunku zmieniają się w serię katastroficznych zdarzeń. Piotruś Królik nie jest jednak sam podczas swoich wędrówek i harców. Towarzyszy mu główny bohater innej bajki Beatrix Potter, Beniamin Truś. Wraz z pomocą zaradnego kuzyna, Piotruś ma okazję odzyskać zgubione wcześniej kubraczek i pantofle, oczywiście, pakując się przy tym w kolejne tarapaty. Na kartach „Powiastek Beatrix Potter” pojawiają się także inni zwierzęcy bohaterowie. Nie brakuje bezczelnego Wiewióra Orzeszko, dokuczającego ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Powiastki Beatrix Potter

Avatar użytkownika - Carflo
Carflo
Przeczytane:2014-03-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
Można się zaczytać: 23 powiastki, plus 4 jeszcze nie publikowane. Bohaterami są zwierzątka, mieszkające w społeczeństwie (autorka umieszczała miejsce akcji w okolicach bliskich sobie) mające przeróżne przygody, które w większości są następstwem swych cech charakteru, przekory, ciekawości, czy nawet krnąbrności. Bajeczki nie są tak cukierkowe jak większość współczesnej literatury dziecięcej. Mama będzie przestrzegać Piotrusia, by nie dał zrobić z siebie pasztetu, co stało się udziałem jego ojca, pewna wiewiórka o mały włos nie zostaje zjedzona przez sowę, psy rozbijają cenne jajka kaczki Tekli… Nie trzeba się jednak długo martwić, smutek jest chwilowy, ma za zadanie dać nauczkę, nie jest właściwym sensem więc wszystkie powiastki dobrze się kończą. Bohaterowie są spersonifikowani, ludzcy, lecz zachowują swój zwierzęcy charakter, i postać, a także niektóre cechy właściwe tylko swojemu gatunkowi. Beatrix była bardzo bystrą obserwatorką natury! Wydarzenia są opisane w sposób prosty, logiczny i spójny. Nie stanowią problemu w zrozumieniu przesłania (prawie każda bajka ma swoje), a ilustracje po prostu urzekają! Chylę czoła przed autorką, która obdarzona została nie tylko bystrością umysłu, miłością do natury, ale również bardzo lekkim piórem i niezwykłą fantazją. Bardzo ważna jest zawartość, która nie skupia jedynie historii, lecz również życiorys autorki i okoliczności powstania każdego utworu . Zauważmy, że autorka żyła w latach 1866-1943 i niesłabnąca popularność jej twórczości na całym świecie świadczy o potężnym talencie. Żadna recenzja nie odda specyficznego klimatu zawartego na kartach tej księgi. To trzeba przeżyć samemu. Naprawdę warto…
Link do opinii
Avatar użytkownika - KobaltowaWrona
KobaltowaWrona
Przeczytane:2011-01-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wspaniała, cudowna... i zaskakujaco dowcipna. Czyli B. Potter w świetnej kondycji wydawniczej. Wiem, cena przeraża, ale jako prezent sprawa kompleksowa. I co zaskakujace, w moim przypadku był to prezent dla dorosłej nomen omen, osoby. Znającej autorkę i lubiącej jej twóczość. A i tak zaskoczonej. Bo książka zaskakuje. Pełne wydanie literacko-rysunkowych dokonań Potter jest tak sympatyczne, a jednocześnie miejscami przewrotne, że przynosi uśmiech.
Link do opinii
Avatar użytkownika - PaniWynalazkowa
PaniWynalazkowa
Przeczytane:2018-02-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Pewnie dziecięce historie giną w mrokach zapomnienia, inne pamiętamy bardzo długo i przekazujemy swoim dzieciom z pokolenia na pokolenie. Tak właśnie jest z powiastkami Beatrix Potter. Od początku XX wieku, kiedy po raz pierwszy stały się hitem sprzedażowym, cieszą się niesłabnącą popularnością, a opowiastki o Piotrusiu Króliku, czy Hildzie Kałużance znają miliony dzieci na całym świecie, a także ich rodzice. Na ich podstawie powstały także filmy animowane, które swego czasu można było oglądać również w polskiej telewizji. 


Tytułem wstępu muszę wspomnieć o autorce. Beatrix Potter była niezwykle ciekawą postacią. Zupełnie odstawała od czasów, w których żyła, a już zupełnie nie pasowała jej rola, jaka została przypisana kobietom. Od dzieciństwa uwielbiała przyrodę i z wielką uwagą przyglądała się wszystkim zwierzątkom, czego owocem są stworzone przez nią historyjki. Początkowo nikt nie chciał wydać jej opowiastek i Betrix sama zainwestowała, by te ukazały sie na rynku wydawniczym. Gdy jednak jeden z wydawców dał jej kredyt zaufania i wydrukował jedno z opowadań, książka z miejsca stała się bestsellerem. Jeśli chcielibyście poczytać więcej o życiorysie Beatrix Potter - zapraszam tutaj(klik). Jednocześnie serdecznie polecam  film Miss Potter, gdzie w rolę pisarki wcieliła się Renee Zellweger. 


Historyjki Beatrix Potter są opowiastkami ponadczasowymi. Każda z nich z nich zawiera przygody jednego z uczłowieczonych przez autorkę zwierzątek. Są one niezwykle zabawne i ciekawe, nie tylko dla dzieci, bo zapewniam Was, że czytając ją swoim pociechom także będziecie się świetnie bawić i zachwycicie się światem przedstawionym. Każda z nich okraszona jest morałem, pokazuje do czego może doprowadzić nierozważne zachowanie. W opowiadaniach autorki fikcja przeplata się z rzeczywistością, a bajkowe historyjki nabierają rzeczywistego wymiaru. 


Opowiastki o zwierzętach to nie tylko sam tekst, ale także przepiękne ilustracje wykonane przez samą autorkę. Sa to akwarelowe malunki, wykonane z najwyższą starannością. Przedstawiają wiele z miejsc, w których autorka spędzała wolny czas, m.in. Esthwaite Water, region Lake District czy jezioro Derwentwater. 

 


Zbiór historyjek ukazał się w Polsce nakładem wydawnictwa Olesiejuk. Każda z opowiastek zawiera informację na temat tej historyjki, która byla dla mnie nie lada gratką. Informacja ta dotyczy kwestii w jaki sposób ona powstała, dla kogo była dedykowana oraz jakie miejsca z rzeczywistego świata pojawiły się na ilustracjach. 

 


Czytanie mojemu synkowi Historyjek Beatrix Potter było dla mnie wielką przyjemnością. Z radością poznałam losy wszystkich zwierzaków, a także dowiedziałam się, że uwielbiana niegdyś przeze mnie opowieść o Krawcu z Gloucester jest jej autorstwa. Mój synek także z ciekawością słuchał brzmienia mego głosu (ma dopiero pięć miesięcy), ponieważ w opowiastkach znajduje się wiele wyrazów dźwiękonaśladowczych i to one w większości przykuwały jego uwagę. Zatem śmiało mogę stwierdzić, że te historyjki idealnie nadadzą się zarówno dla maluchów, jak i dla starszych dzieci, a i dorośli znajdą w nich coś dla siebie. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:2012-09-13, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - martagieks
martagieks
Przeczytane:2012-05-11, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - ewaa
ewaa
Przeczytane:2011-02-14, Ocena: 6,
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-02, Ocena: 6, Przeczytałem,
Link do opinii
Inne książki autora
The tale of Peter Rabbit. Commemorative Movie Edition
Beatrix Potter0
Okładka ksiązki - The tale of Peter Rabbit. Commemorative Movie Edition

Now, my dears, said old Mrs. Rabbit one morning, you may go into the fields or down the lane, but don`t go into Mr. Mc Gregor`s garden....

The Tale of Peter Rabbit
Beatrix Potter0
Okładka ksiązki - The Tale of Peter Rabbit

Read the exciting story of Peter Rabbit and press the 7 Sound buttons to join in his noisy race through Mr. McGregor`s garden!...

Recenzje miesiąca
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje