Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości

,,Świat znalazł się w momencie próby. Nie ma powrotu do świata sprzed pandemii" - ogłasza w swojej programowej książce papież Franciszek i kreśli autorski plan ułożenia się społeczeństw po kryzysie związanym z koronawirusem. Nie ogranicza się przy tym do wskazówek mających po doświadczeniach pandemii pobudzić sumienia katolików do ich rozwoju i osobistej zmiany na lepsze. Jego ,,odważne marzenia" to raczej radykalna, globalna wizja społeczno-polityczna, która ma zmienić świat!

Ponownie podejmowane bardzo mocno wątki ekologii, zmian klimatycznych i migracji, koncepcja dostępności ,,ziemi, mieszkania i pracy" dla wszystkich, poparcie dla idei bezwarunkowego dochodu podstawowego, radykalna krytyka gospodarki liberalnej, wsparcie ruchów ludowych i dezaprobata dla elit, wyjaśnienia i polemika z krytykami jego decyzji, wreszcie zapowiedź zwołania synodu o... synodalności, to tylko niektóre z tematów, które wzbudzą zapewne gorące dyskusje.

Nic dziwnego, tak zaskakująca treść połączona ze szczególną szczerością Autora musi wywołać burzę. Jedni podejdą do papieskich propozycji z entuzjazmem, inni będą zbulwersowani. Wśród tych pierwszych inny, lepszy świat, który proponuje Franciszek, wzbudzi nadzieję, ci drudzy uznają ,,odważne marzenia" za niebezpieczną utopię.

Jedno jest pewne, niezależnie od stosunku do społecznych poglądów papieża Franciszka, każdy przeczyta tę książkę z wypiekami na twarzy i zapewne wielkimi emocjami.

Informacje dodatkowe o Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości:

Wydawnictwo: Rafael
Data wydania: 2020-12-15
Kategoria: Duchowość, religia
Tytuł oryginału: Let us Dream

Tagi: Przywódcy i autorytety religijne bóg

Kup książkę Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości

Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości - opinie o książce

Najnowsza książka Papieża Franciszka to nie tylko nauka, próba wyjaśnienia czasu, w którym się znaleźliśmy – wyjaśnienia w aspekcie jednostkowym, ale też ogólnoludzkim. Dobitnie świadczą o tym słowa:
„Przez długi czas myśleliśmy, ze możemy być zdrowi w chorym świecie. Ale kryzys przybił do brzegu z nową świadomością tego, jak ważna jest praca nad zdrowym światem”.

Ojciec św. przypomina o zadaniach rządów, przywódców duchowych i mediów w tym czasie próby, o spoczywającej na nich odpowiedzialności za prawdziwość przekazywanych informacji, budowanie właściwego obrazu sytuacji i niewykorzystywania ich dla celów określonych grup wpływu. Ostrzega, że „technologia przestała być już naszym instrumentem, a stała się panem i władcą”. Ukazuje pozytywne i negatywne skutki konieczności ograniczenia kontaktów społecznych, przebywania w miejscu zamieszkania: „te momenty generują napięcie, kryzys, który odkrywa, co jest w naszych sercach”, „ujawnia się to, co musi się zmienić, nasz brak wewnętrznej wolności; bożki, którym służymy; ideologie, według których próbowaliśmy żyć; relacje, które zaniedbaliśmy”.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-12-24, Ocena: 4, Przeczytałem,

PAPIEŻ W CZASACH ZARAZY

Papież Franciszek, człowiek który zaskoczył cały Kościół – zarówno duchownych, jak i „zwykłych” wiernych – przybywa z książką na niepewne, pandemiczne czasy. Z tym, że pandemia to dla niego o wiele bardziej złożony i obejmujący zupełnie nieoczekiwane dla wielu obszary temat. A wszystko to w przystępnej, ale skłaniającej do myślenia – i miejmy nadzieję także, że do działania – pozycji skierowanej nie tylko do ludzi wierzących

Pandemia koronawirusa wstrząsnęła naszym globem i wywróciła świat do góry nogami. Przewartościowała wszystko, odmieniła nasze kontakty towarzyskie, zrewidowała co ważne, odcięła wielu od kontaktów międzyludzkich, dotychczasowego trybu życia czy sposobu wyznawania wiary. Ale to nie jedyna zaraza, jaka może dotknąć – jaka dotyka – człowieka. Wręcz przeciwnie. Istnieją bowiem nie tylko zarazy szkodliwe dla ciała, ale i dla ducha, a jedną z nich jest obojętność, znieczulica na problemy i potrzeby innych. Coś, z czym można i trzeba walczyć.

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2022-07-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2022,
Życie Moja historia w Historii
Papież Franciszek0
Okładka ksiązki - Życie Moja historia w Historii

Wertując stronice cennej księgi zwanej życiem, papież Franciszek prowadzi nas drogą pełną wzruszeń, radości i cierpienia, i zaprasza do wejrzenia w przeszłość...

Ewangelia Maryi. Na Rok Jubileuszowy Miłosierdzia
Papież Franciszek0
Okładka ksiązki - Ewangelia Maryi. Na Rok Jubileuszowy Miłosierdzia

Dnia 13 marca 2015 r. w bazylice watykańskiej papież Franciszek ogłosił Rok Święty Miłosierdzia, który rozpocznie się 8 grudnia 2015 r. w uroczystość Niepokalanego...