Powrót do Mandalaj

Ocena: 5 (3 głosów)

Pomiędzy epokami i kontynentami... Przejmująca opowieść o obietnicy sprzed lat i miłości w czasach wojennej zawieruchy.

 

 

Eva Gatsby często zastanawiała się nad przeszłością swojego dziadka Lawrence'a i tym, co działo się z nim w Birmie podczas II wojny światowej. Lawrence uparcie unika tego tematu, dopiero służbowy wyjazd Evy, z zawodu antykwariuszki, do Mandalaj, sprawia, że starzec przerywa milczenie. Przekazuje wnuczce posążek leogryfa i prosi, by zwróciła go prawowitej właścicielce. Po przylocie Evy do Birmy okazuje się, że jej misja jest niebezpiecznie skomplikowana, a skarb, którego strzeże, staje się źródłem skandalu o poważnych konsekwencjach. Rozdarta między lojalnością względem rodziny a uczciwością, Eva postanawia uczynić wszystko, by poznać prawdę o przeszłości dziadka, do której kluczem jest posążek o opalizujących czerwonych oczach - tajemniczy symbol bogactwa Mandalaj.

Informacje dodatkowe o Powrót do Mandalaj:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-07-16
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788308055991
Liczba stron: 548

więcej

Kup książkę Powrót do Mandalaj

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Powrót do Mandalaj - opinie o książce

Kolejny raz nie mogłam się oderwać. Poruszająca powieść w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością, opowiada o niespełnionym, ale pięknym uczuciu jakim była miłość między Brytyjczykiem a Birmanką oraz opisuje życie i zwyczaje mieszkańców Birmy. Podobało mi się, że każdy rozdział poznaje się z perspektywy innego bohatera, w jednym rozdziale poznaje się sytuację widzianą oczami Evy , w następnym narratorem jest Lawrence, dziadek bohaterki a w kolejnym Rosemary, jej matka. Minusem jest przewidywalność, większość tajemnic za szybko się rozwiązuje i brakowało mi tutaj elementu zaskoczenia. Mimo to nie mogłam się oderwać, zachwyciły mnie opisy miejsc i zabytków, poruszyła mnie piękna i szczera, ale niestety niespełniona miłość bohaterów. Zakończenie co prawda nie było zaskakujące, ale poruszające i piękne. Polecam osobom lubiącym powieści z tajemnicą w tle połączone z historią oraz jako lekturę na ponure jesienne dni. Na pierwszym miejscu stawiam jednak "Zatokę tajemnic". To jedna z tych książek o których się nie zapomina.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2015-11-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

 ,,Mandalaj. Kolejny etap podróży i kolejna porcja antyków do obejrzenia. I początek poszukiwań kobiety, której może wcale tam nie było, która, prawdę mówiąc, od dawna mogła już nie żyć. W razie czego miała znaleźć rodzinę owej kobiety i zwrócić jej tekowego lwa dziadka. Miał wrócić do domu, gdzie czekał na niego bliźniaczy posążek, żeby została przywrócona harmonia. To jednak nie wszystko. Eva miała też odkryć prawdę."

 

Książki autorstwa Rosanny Ley już wcześniej ukazywały się w Wydawnictwie Literackim były to: ,,Dom na Sycylii" oraz ,,Zatoka tajemnic", najnowsza powieść ,,Powrót do Mandalaj" był moim pierwszym spotkaniem z twórczością autorki, szczerze mówiąc spodziewałam się ciekawej lektury, ale nie aż tak pasjonującej, jestem mile zaskoczona.

 

Eva Gatsby pracuje w antykwariacie. Specjalizuje się w rzemiośle azjatyckim, po dziadku odziedziczyła miłość do drewna. Pewnego dnia szefowa wzywa ją do gabinetu i oznajmia, że ma dla niej zadanie do wykonania lecz nie na miejscu, a w Birmie, gdzie ma skontaktować się z pośrednikiem, zdobyć nowe antyki i potwierdzić ich autentyczność, a także czuwać nad wszystkim oraz nawiązać nowe kontakty. Kobieta jest jednocześnie zaskoczona, że szefowa zaufała jej na tyle, aby powierzyć jej takie zadanie, ale z drugiej strony jest bardzo szczęśliwa, ponieważ jej marzeniem był wyjazd do Birmy.

 

,,Czy kraj sprosta jej wyobrażeniom? Czy zapełni luki w opowieści dziadka? Ciekawe, co powie, kiedy usłyszy, że Eva się tam wybiera. Wyjazd do Birmy odmienił jego życie. Eva była ciekawa, czy tak samo będzie w jej przypadku."

 

Dziadek Evy dowiaduje się, że jego ukochana (jedyna) wnuczka wybiera się do kraju, w którym spędził najlepsze oraz najgorsze chwile w swoim życiu, tam znalazł i utracił swoją pierwszą i jedyną miłość, przeżył wojnę, stracił wielu przyjaciół. Lawrence prosi wnuczkę o przysługę, mianowicie ma zwrócić tekowego lwa pewnej Birmance, kobiecie, którą kochał i którą kocha nadal, która przed jego wyruszeniem na wojnę podarowała mu posążek tekowego lwa, aby go chronił, a także, by pozwolił mu bezpiecznie wrócić do niej. Jednakże tak się nie stało i ich drogi się rozeszły.

 

,,Spójrz na nas - wyszeptała, dotykając twarzy na zdjęciu. - Jesteśmy starzy... Nasze drogi się rozeszły. - A potem ściszonym głosem dodała: - Przeżyliśmy życie jedno bez drugiego."

 

Rosemary, córka Lawrenca i matka Evy, po nagłej śmierci męża, czuła się tak jakby straciła cząstkę siebie, bała się na nowo pokochać, ponieważ miała wrażenie jakby zdradzała Nicka. Po jego śmierci Rosie odsunęła się od córki. Wtedy właśnie Eva znalazła oparcie w dziadku. Rosemary nie może wybaczyć ojcu paru rzeczy. Co takiego poróżniło córkę z ojcem?

 

,,Naprawdę miała wszystko, czego dusza zapragnie. Oprócz córki - szepnął cichy głos w jej wnętrzu. - Oprócz ojca. Oprócz Nicka."

 

Książka złożona jest z kilku wątków, mianowicie, jest ujęty wątek Evy oraz jej pobytu w Birmie. Kolejny to wspomnienia Lawrenca z pobytu, w tym kraju przeplatane z czasami współczesnymi. Następny wątek stanowi Rosemary, która przyjeżdża do ojca, aby zrozumieć jego postępowanie i wybaczyć mu kilka spraw. Cała fabuła lawiruje pomiędzy Birmą, a Anglią (Dorset).

 

,,Przeszłość stanowi zamknięty rozdział (...) Czy mamy prawo go otwierać?"

 

Co takiego odkryje Eva? Kim był Niemiec Klaus Weber, którego Eva spotkała przypadkowo w kawiarni w Rangunie? Co ukrywa? Czy na pewno był to przypadek, a może zaaranżowane spotkanie? Dlaczego Lawrenc i Maya rozstali się w młodości i jaka była tego przyczyna ? Jak potoczyły się ich losy osobno? Czy uda się Rosemary odbudować więzi z córką i ojcem? Kim był Ramon, kolejny bohater powieści, a także wnuk Mayi? Co ukrywają w sobie posążki tekowych lwów i dlaczego są tak cenne? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w lekturze.

 

Uwielbiam książki, w których czasy współczesne są przeplatane z przeszłością. W tej pozycji ukazane są wspomnienia dziadka Evy z wojny w Azji. Opowieści Mayi o rodzinie królewskiej z Mandalaj z roku 1885, których kobieta wcześniej wysłuchała od swojej babki. Powieść jest o poznawaniu nowego kraju i jego cywilizacji. Odkrywaniu tajemnic z przeszłości oraz spełnianiu obietnic. Miłości, która swój początek miała w roku 1937 , która przetrwała kilkadziesiąt lat, jak również miłości ludzi z dwóch różnych kultur, dwóch różnych światów. Publikacja o tym jak łatwo popełnić błąd lecz trudno jest go naprawić - niesie przestrogę, żeby nie dokonywać błędów, które w przeszłości uczynili nasi bliscy. Także o tym, że nie da się kogoś uszczęśliwić na siłę.

 

Podobał mi się styl powieści, który jest dosyć barwny. Autorka zadbała o szczegóły, dlatego bohaterowie oraz tło są bardzo wyraźne. Fabuła jest niezwykle interesująca. Rozdziały są krótkie. Autorka płynnie przechodzi między wątkami. Końcowe rozdziały bardzo wzruszające. Całość starannie dopracowana.

 

Bardzo się cieszę, że książka trafiła w moje ręce. Z przyjemnością sięgnę po pozostałe powieści autorki. Jeżeli macie ochotę wyruszyć w interesującą podróż w głąb Mandalaj, poznać historię tego miejsca, odkryć tajemnice z przeszłości oraz rozwikłać niebezpieczną intrygę, w którą wplątali się bohaterowie powieści, jak również lubicie połączenie historii z romansem oraz kryminałem, to ta książka jest dla was pozycją idealną. Gwarantuję Wam, że spędzicie z nią przyjemne chwile. Generalnie książka bardzo mi się podobała. Polecam.

 

Link do opinii
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2015-09-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

Rosanna Ley po raz trzeci zachwyciła (polskich) miłośników rodzinnych sekretów z przeszłości, ciekawych i malowniczych zakątków oraz niebanalnych opowieści. W „Powrocie do Mandalaj” znajdziemy wszystkie charakterystyczne dla autorki chwyty i motywy, nowym elementem jest wątek sensacyjny.   Eva to miłośniczka historii, drewna i antyków. Specjalistka od staroci, zwłaszcza rzemiosła azjatyckiego, przejęła zainteresowania od dziadka, weterana wojennego. Jako konserwatorka zabytków zostaje wysłana do Birmy, by na miejscu nadzorować zlecenia, szukać kontaktów i ciekawych obiektów. Tym samym spełniło się marzenie Evy – odwiedzi kraj, w którym jej dziadek przeżył najwspanialsze (ale i najstraszniejsze) lata swojego życia. Lawrence prosi wnuczkę o oddanie drewnianego lwa jej właścicielce, Mayi, z którą połączyła go kiedyś wielka miłość, trwająca do dziś. Jak możemy się domyślać, Eva po burzliwych przygodach dociera do birmańskiej miłości dziadka, a to uruchamia szereg wspomnień – naprzemiennie będziemy śledzić relację Mayi i obrazy z pamięci (oraz półprzytomnych majaków) umierającego dziadka bohaterki. Te dwie opowieści złożą się na obraz Birmy lat wojennych. Rosanna Ley opowiedziała o koszmarze, jaki Birmańczykom zgotowali najpierw Brytyjczycy (kolonizatorzy), a potem – dużo okrutniejszy – Japończycy (najeźdźcy). W tak niepewnych czasach rozkwitła gorąca (i ze społecznego punktu widzenia zakazana) miłość, która nie zakończyła się jednak happy endem. Tajemnica goni tu tajemnicę. Eva próbuje rozwikłać przeszłość dziadka i wydobyć z Mayi jej sekret. Ciekawi ją również egzotyczny kraj, jego kultura i wierzenia, w tym głównie opowieści o dwóch lwach. Przez swój upór i dociekliwość wikła się w niebezpieczne sytuacje. Autorka postawiła na dość szybkie tempo, rzucane na siebie wzajemnie podejrzenia bohaterów, nieprzewidziane zwroty akcji, nie pozwalając tym samym czytelnikowi na nudę czy brak wrażeń. „Powrót…” to opowieść o rozmaitych relacjach międzyludzkich. Wszystkie są trudne i/lub oziębłe. Wraz z bohaterami przedzieramy się przez wspomnienia, by odszukać źródło tych stosunków. Co stanęło na drodze miłości Lawrence’a i Mayi? Co poróżniło Evę i jej matkę? Dlaczego Rosemary nie potrafi kochać męża? Takich pytań jest wiele, a Ley odpowie na nie, pokazując, jak skomplikowany jest człowiek i jak niepewny jest jego los. Pisarka przypomina o naczelnych wartościach, za które uważa miłość i rodzinę – to w nich upatruje drogi do szczęścia i spełnienia. W tej książce poza historią i kulturą Birmy (Mjanmy) obserwujemy zachodzące w niej na przestrzeni lat przemiany społeczno-obyczajowe, Ley zwraca uwagę na potrzeby mieszkańców azjatyckiego kraju. Ukazuje kolorową, aromatyczną Birmę, ale dostrzega także jej ubóstwo i zgubne wpływy jej ucywilizowania. W bardzo swobodnym stylu autorka pisze zarówno o antykach, birmańskich legendach, wierzeniach, jak o uczuciach, wojnie czy śmierci. Nie znaczy to, że bagatelizuje skomplikowane tematy, przeciwnie – oddziałuje emocjonalnie na czytelnika, ale nie przytłacza go ciężarem trudnych tematów. Jest pisarką niezwykle skrupulatną, dba o każdy detal zarówno scenerii, jak i kreacji bohaterów, których pokazuje z różnych perspektyw. Zachwyca opisami, daje czytelnikowi możliwość przeniesienia się w czasie i przestrzeni.

Link do opinii
Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-07-20, Przeczytałam,

Eva skończyła studia w Bristolu na kierunku renowacja mebli i specjalizuje się w antykach azjatyckich, do których pasją zaraził ją w dzieciństwie dziadek. Lubi swoją pracę w Emporium, gdzie bada autentyczność dzieł sztuki i zajmuje się ich odnawianiem. Szefowa niespodziewanie wysyła ją do Birmy, aby porozmawiała z pośrednikami, zacieśniła z nimi kontakty oraz nawiązała nowe.

Eva cieszy się, że w końcu pozna kraj, o którym tak wiele słyszała od ukochanego dziadka, który w młodości, przed drugą wojną światową pracował przy wyrębie tekowych drzew i spławiał je rzeką Irawadi.

,,O krainie piekącego skwaru i ulewnych monsunowych deszczy. O zielonych polach ryżowych i złotych świątyniach, o wielkich jeziorach i parnej dżungli."

Dziadek prosi Evę przed wyjazdem o przysługę - o odnalezienie w Birmie jego miłości Daw Moe Mya i zwrócenie jej figurki tekowego lwa, którego mu podarowała, gdy szedł walczyć na wojnie. W ten sposób ma zostać przywrócona harmonia, gdyż drugiego bliźniaczego lwa posiada Maya.

 Eva leci do Birmy i stopniowo odkrywa rodzinne tajemnice oraz poznaje przeszłość i miejsca, w których przebywał dziadek Lawrence. Na jej drodze pojawiają się dwaj mężczyźni. Klaus Weber współpracujący z niemiecką organizacją charytatywną oraz Ramon-Birmańczyk, w którego żyłach płynie angielska krew przodków. Będą oni mieli wpływ na losy samotnej dziewczyny.

,,Powrót do Mandalaj" to wielowątkowa powieść. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Autorka nakreśliła życie codzienne birmańskiego społeczeństwa w okresie kolonialnym, II wojny światowej i współczesnym. Widoczne są zachodzące zmiany na przestrzeni lat. Bardzo naturalnie wplotła w akcję opisy zabytków, obyczajów, mitów i historię Birmy oraz nakreśliła losy ostatniej królowej Supayalat.

Widoczna jest wyjątkowa więź dziadka z wnuczką, który miał dla niej zawsze czas i okazywał cierpliwość. Był oparciem w trudnym okresie życia, snuł opowieści o dalekim kraju, ale też zabierał na wycieczki po okolicy i na plażę Chesil.

Trudne relacje matki z córką po nagłej śmierci ukochanego męża i ojca. Stopniowe odsuwanie małego dziecka od siebie, brak rozmów, przytulania, zamykanie się w sobie z rozpaczy. Eva także cierpiała, przeżywała żałobę po ojcu, którego już nie było codziennie obok, który już nie mógł nauczyć jej pływać.

W tej powieści jest dużo miłości i bólu, przeplatają się ze sobą. Pojawiają się też wątki kryminalne.

Na okładce książki napisano, że jest to ,,mądra, wakacyjna książka" i ja się z tym stwierdzeniem całkowicie zgadzam:)

 http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/

Link do opinii
Inne książki autora
Zatoka tajemnic
Rosanna Ley0
Okładka ksiązki - Zatoka tajemnic

Między Anglią a Wyspami Kanaryjskimi. Trzy kobiety i zaskakująca prawda o ich wspólnej przeszłości... Hiszpania, 1939. Realizując życzenie rodziców...

Dom na Sycylii
Rosanna Ley0
Okładka ksiązki - Dom na Sycylii

Historia o niespodziewanym spadku, podróży, która odmienia życie i domu na Sycylii, w którym odnaleźć można rodzinne tajemnice i wspomnienia wielkich namiętności...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy