Powroty

Wydawnictwo: Książnica
Data wydania: 2019-07-03
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324583591
Liczba stron: 304
Język oryginału: polski

Tom 4 cyklu Owoc granatu

Ocena: 6 (4 głosów)

Ostatni tom serii historycznej o Polkach, które II wojna światowa zawiodła z Syberii do Iranu.

Halszka z córką w pośpiechu opuszczają Iran, który w 1979 zmienia się w państwo wyznaniowe rządzone przez Chomeiniego. Przylatują do Paryża i zatrzymują się w skromnym mieszkaniu Stefanii i Jędrzeja Walickich. Elżbieta źle się czuje w towarzystwie siostry i szwagra. Człowiek, którego kiedyś kochała, dzisiaj ją przeraża... Pocieszenia jak zawsze szuka w pracy naukowej i wciąż wierzy, że niebawem dołączy do nich Mehrdad. Natomiast Stefania oddaje się opiece nad siostrzenicą. Między nią a małą Anią rodzi się wyjątkowa więź. Żadna z sióstr nie czuje się w Paryżu jak w domu, coraz częściej mówią o powrocie do Polski. Trwają przygotowania do kolejnej ważnej podróży w ich życiu. Czy w peerelowskiej Warszawie kobiety odnajdą wreszcie spokój i szczęście?

Tagi: literatura piekna historyczne wolyn syberia

Kup książkę Powroty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Powroty

Ostatnią część sagi czytałam ze łzami w oczach. Obie bliźniaczki opuszczają Iran i w końcu, po wielu latach, się spotykają. Wrócą nie tylko wspomnienia sprzed lat, ale i żale, pretensje. Czy siostry, po wielu latach życia na emigracji i na wygnaniu, w końcu odnajdą swoje miejsce na ziemi? Jak zakończy się ich podróż?

Czytałam ostatni tom z ogromnym wzruszeniem. Pokolenie naszych babć miało naprawdę ciężkie życie, porozrzucani po świecie, przez wiele lat nie mogli wrócić do ojczyzny, a gdy już wrócili… Gdy pomyślisz o tym, pijąc ciepłą kawę i siedząc w bezpiecznym miejscu, łzy same cisną się do oczu. Jasne, że to tylko książka, tylko fikcja, ale już wojna i powojenne tułaczki Polaków fikcją nie są.

Bardzo dziękuję Autorce za tyle łez wzruszenia, za wiedzę na temat Iranu, za trochę inne spojrzenie na dziś, za poszerzenie perspektywy. 4 tomy w 5 dni – nawet mnie rzadko się udaje czytać w takim tempie! 😊 Tutaj nie było wyjścia – musiałam wiedzieć, co dalej z Elżbietą i Stefanią. Bardzo im obu kibicowałam, chciałam, żeby odnalazły miejsce na ziemi, żeby kochały i były kochane. Czy tak się stało? Musicie sprawdzić sami 😉

Link do opinii
Avatar użytkownika - beatkatka
beatkatka
Przeczytane:2019-08-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

39-42/52 Owoc Granatu Maria Paszyńska

Gdy Izabela czytała i polecala książkę wrzuciłam I tom na czytnik... i zapomnialam ??
Saga przewija się systematycznie, ale dopiero głośne piski Monika sprawiły, że po nią sięgnęłam! Szczęśliwie okazało się nawet, że autorka sagę skończyła i mogłam przeczytać ja ciągiem ? od tego momentu zostaje ona moją ulubioną saga rodzinną ?
Nie jadłam (moja rodzina też nie, bo nie miałam czasu gotowac), nie spałam, nie liczył się dla mnie swiat realny. Całkowicie pochłonęła mnie historia Elżbiety i Stefanii, sprawiają, że zuzywalam tony chusteczek i dlawilam się własnymi glutami!
Nie jest to literatura wysokich lotów, nie zostanie perłą literatury polskiej, ale napisana jest w sposób wciągający i wzruszający. Autorka główne bohaterki przedstawiła jako kobiety z "krwi i kosci". Mają swoje wady i zalety. Jest to opowieść o wyborach mających wpływ na całe ich życie i brakiem wyboru, który to życie zmienił. Opowieść o wojnie, która kształtowała charakter naszych bohaterek. O okrucienstwie i ubóstwie oraz o miłości i przyjaźni.
Sagę przeczytałam w 3 dni, chcąc dowiedzieć się, co będzie dalej!
Autorzy często zostawiają otwarte zakończenie, by czytelnik mógł sam w swojej wyobraźni zadecydować o dalszych losach bohaterów. Tym razem autorka sagę skończyła i za to jej bardzo dziękuję!! Zamknięty jest każdy wątek, nie ma niedomówień. Jednak to, pomimo że książki skończyłam ponad dobę temu, cały czas o nich myślę, dalej tkwie w świecie Granatów...
Bardzo polecam!

Link do opinii

Jedna z lepszcyh książek, jakie przeczytałam w tym roku. Siostry w końcu chociaż trohcę otworzyły się na siebie. Co prawda Annie życie nie ułożyło się tak ak by chciała, ale końcówka książki była idalnym zakończeniem tej historii. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - malgom69
malgom69
Przeczytane:2019-07-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Krwawe morze
Maria Paszyńska; 0
Okładka ksiązki - Krwawe morze

Parne lato 1571 roku. Oblężenie weneckiej twierdzy Famagusty przez wojska osmańskie trwa już prawie rok. Za murami szerzy się głód i epidemia, ludzie...

Owoc granatu. Dziewczęta wygnane
Maria Paszyńska; 0
Okładka ksiązki - Owoc granatu. Dziewczęta wygnane

Lato 1939 roku, Kresy. Elżbieta i Stefania, wchodzące w dorosłość bliźniaczki, spędzają beztroskie wakacje w dworku dziadków. Sielankową atmosferę...

Recenzje miesiąca
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Łapy i ogony
Magdalena Podbylska
Łapy i ogony
Pokuta
Anna Kańtoch
Pokuta
To nie koniec świata
Ewa Maja Maćkowiak;
To nie koniec świata
Śmierć przy myciu zębów
Mai Thi Nguyen Kim
Śmierć przy myciu zębów
Mała Jerzego
Katarzyna Ryrych
Mała Jerzego
Pokaż wszystkie recenzje