Powtórka z rozgrywki

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-02-04
Kategoria: Inne

Po opisaniu superpozytywnego wariantu naszych dziejów najnowszych w „Wallenrodzie” i „Mocarstwie” a także wersji negatywnej w „Jednej przegranej bitwie” Marcin Wolski powraca do historii alternatywnych. Powodem stał się dziwny sen, który nawiedził go rok temu. Bohater snu obudził się w swoim starym mieszkaniu z nieznajomą kobieta u boku. Trwają lata siedemdziesiąte minionego stulecia. Historia zafascynowała Wolskiego do tego stopnia, że postanowił sen kontynuować. Dzieje Michała Uniejowskiego - głównego bohater książki, będącego alter ego autora – nie biegną zgodnie ani z jego życiorysem, ani z historią Polski. Czy biegną lepiej, ciekawiej? Co się dzieje z historią Polski i świata, skoro w październiku 1978 roku nie zostaje wybrany na Stolicę Piotrową Karol Wojtyła? Co z „Solidarnością”, co z Lechem Wałęsą?

To, co miało być kameralną opowiastką, zmieniało w się epicki fresk, w którym mój bohater musiał podjąć niebezpieczna grę o własne życie, potem o Polskę, wreszcie o świat.

Kup książkę Powtórka z rozgrywki

Opinie o książce - Powtórka z rozgrywki

Czy chcielibyście dostać szanse przeżyć swoje życie ponownie? Mieć okazję naprawić błędy i udoskonalić swój życiorys? Bohater książki "Powtórka z rozgrywki" nagle przenosi się do lat swej młodości. Pytanie tylko czy będzie to lepszy czy gorszy wariant historii.

Fabuła
Michał Uniejowski, znany aktor i podstarzały lowelas, traci przytomność podczas swoich siedemdziesiątych urodzin. Budzi się w swoim starym domu i w innym czasie. Są lata 70. XX w., a on świętował dopiero trzydzieste urodziny. Szybko orientuje się w swoim życiorysie i nie jest zadowolony. W tej wersji historii nie jest gwiazdą kina, a nauczycielem. Kobiety, które wcześniej go podziwiały, w ogóle go nie dostrzegają. Ale najbardziej niepokojące są wydarzenia polityczne np. Karol Wojtyła nie zostaje wybrany papieżem, a w Polsce nie formuje się skuteczna opozycja do walki z władzą. Czy w takim razie kraj pozostanie na zawsze pod jarzmem ZSRR? Michał Uniejowski spróbuje naprowadzić historię na właściwe tory. Z jakim skutkiem?

"Powtórka z rozgrywki" to bardzo oryginalna lekcja historii współczesnej i prognozowania.
Marcin Wolski przytacza i analizuje wydarzenia, które miały miejsce w Polsce i na świecie. Zastanawia się jaki miały na siebie wpływ i jaki wynik może przynieść zmiana, któregokolwiek z nich. Te rozważania przedstawia w formie dynamicznej, przygodowej powieści.

Przyjrzyjmy się bliżej zachowaniu bohaterów i sposobowi prowadzenia akcji.
Opisałabym je słowem "brawura". Jest tu coś co zawsze porównuję do pisarstwa Joanny Chmielewskiej. Tam nie ma, że się nie da. Nie wpuszczą mnie drzwiami, to wejdę kominem. Książkowe sytuacje nie są wymuszone, no może czasami nieco zwariowane. I nie myślcie sobie, że bohater jest Jamesem Bondem o wyjątkowym szczęściu. W jego przygodach jest miejsce na sukcesy i porażki. Najważniejsze, że próbuje.

Podsumowanie
Marcin Wolski ma bogaty dorobek literacki i bardzo żałuję, że dopiero teraz zaczęłam go poznawać. Dlaczego? Mam teraz dużo do nadrobienia.

"Powtórka z rozgrywki" wyjątkowo przypadła mi do gustu. Dostałam lekko napisaną opowieść, która w oryginalny sposób przedstawia historię Polski. A proponowane przez autora zmiany w jej alternatywnej wersji , mogą być ciekawym ćwiczeniem na logiczne myślenie. Jest to książka, która bawi, uczy i pobudza szare komórki.

Czarne Miasto
I co ona ma zrobić?
Złodziejka truskawek
Joanne Harris
Złodziejka truskawek
Szpieg za miliard dolarów
David E. Hoffman
Szpieg za miliard dolarów