Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów

Ryzykowali wszystko: życie własne i swoich bliskich, swoich sąsiadów i całych wsi, by ratować Żydów, często zaledwie znajomych lub nawet zupełnie sobie obcych.

Wojna splotła ich losy tak, że – jak pisze Autorka – stali się syjamskimi braćmi, zrośniętymi nie ciałem tylko groźbą śmierci. Wydawałoby się – na zawsze. Ale czy tak było? Czy wybawiony stawał się wybawcą, kiedy po wojnie ich losy się odwróciły?

Autorka dotarła do uczestników tamtych wydarzeń, przeprowadziła dziesiątki rozmów, zdobyła unikalne zdjęcia, listy i dokumenty.

To książka do bólu prawdziwa i na wskroś przejmująca, pokazująca złożone więzi, jakie rodzą się między prześladowanymi a ich wybawcami. Swoim horyzontem wykracza poza czas wojenny, odsłaniając późniejsze, dramatyczne losy wybawców, którzy w nowej rzeczywistości nagle sami stawali się ofiarami.

Zweryfikowana po latach przez Autorkę wersja książki „Czterdzieści twardych” ukazuje się pod nowym tytułem „Poza strachem”.

Informacje dodatkowe o Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2023-06-27
Kategoria: Historyczne

Tagi: historyczne

Kup książkę Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów

Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów - opinie o książce

Nie każdy chyba wie, że jest to nowe, poprawione wydanie książki "Czterdzieści twardych" pod zmienionym tytułem "POZA STRACHEM JAK POLACY RATOWALI ŻYDÓW".

Autorka książki dotarła do osób, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

Przeprowadziła dziesiątki rozmów, zdobyła unikalne zdjęcia, listy i dokumenty. Zadała trudne pytania, których nikt przed nią publiczne nie postawił: Czy wolno ratować obcych kosztem własnych dzieci? Co mówi sumienie? Jakie uczucia rodzi skrajna zależność w czasach pogardy? Wreszcie, czy istnieje wdzięczność i jaki ma smak?

Polecam przeczytać.

Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska
Barbara Stanisławczyk 0
Okładka ksiązki - Ostatni krzyk. Od Katynia do Smoleńska

Człowiek płacze nad ich losem, reportażysta go opisuje. Nie było łatwo. W Rodzinach Katyńskich, gdzie zaczęłam reporterski szlak, natrafiłam na mur milczenia...

Kto się boi prawdy?
Barbara Stanisławczyk0
Okładka ksiązki - Kto się boi prawdy?

Otchłań cywilizacyjnego pęknięcia, który odsłania ta książka, nie może pozostawić jej czytelnika obojętnym. Autorka precyzyjnie pokazuje, jak to pękniecie...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;