Pożegnanie jesieni

Najsłynniejsza powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Jak sam pisał są to: przeżycia bandy zdegenerowanych byłych ludzi na tle mechanizującego się życia. Erotyczno-intelektualny świat dekadencji przeżywający kryzys egzystencjalny pchany ku upadkowi przez nową ideę niwelizmu, rewolucji społecznej i dyktatury nowego człowieka. Jakże prawdziwa wizja upadku epoki i tego, co nadejdzie niebawem. Pisana w 1926 r. choć mniej szokuje dzisiaj ówczesną pornografią czy wyzwoleniem erotycznym, to zachwyca przenikliwością opisu przemian jakie nadejdą za paręnaście lat na świecie. Prawdziwie wizjonerski obraz historii pisany prawie sto lat temu.

Pożegnanie jesieni to powieść intelektualna, filozoficzna, a jednocześnie psychologizująca, w której najważniejszą rolę odgrywają analizy stanów psychicznych, przemyślenia i dyskursy metafizyczne, egzystencjalne i historiozoficzne. Część odbiorców odczytywała ją podobnie jak wystawiane wcześniej utwory dramatyczne Witkacego: na poły groteskowa proza skłoniła ich do traktowania utworu jako autorskiej zabawy, szyderstwa i żartu. Inni przeciwnie, zauważyli, że jest to utwór pisany serio, ale krytykowali powieść za to, że jest to „osobista spowiedź autora” i dlatego jest tylko „pseudopowieścią”. Nieprzychylne przyjęcie Pożegnania jesieni nie zniechęciło Witkacego do napisania następnej powieści podobnego typu, Nienasycenia.

Informacje dodatkowe o Pożegnanie jesieni:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2020-09-30
ISBN: 978-83-7779-640-5

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Pożegnanie jesieni

Pożegnanie jesieni - opinie o książce

Avatar użytkownika - DreamingTusi
DreamingTusi
Przeczytane:2022-09-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2022, 26 książek 2022,

Wciągający jest świat, jaki kreuje tutaj Witkiewicz junior. Czytelnik niemal zanurza się z głównym bohaterem w to zepsute i fermentujące od środka towarzystwo wyższych sfer. I tragiczna wizja świata, której spełnienia bał się straszliwie sam autor.

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2022-01-29, Ocena: 4, Przeczytałam,

Nie jest to napawajaca optymizmem ksiazka. Glowny bohater i jego kobiety przeżywają swoje male i duze dramaty. Ksiazka jest pelna przemyslen filozoficznych miedzy innymi na temat religii. Jest tez bardzo odwazna od strony erotycznej jak na czasy, w ktorych powstała.

Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:1987-01-02, Ocena: 4, Przeczytałam,
Kurka Wodna
Stanisław Ignacy Witkiewicz0
Okładka ksiązki - Kurka Wodna

"Kurak Wodna" to dramat Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacy) z 1921 roku. Sztuka ta jest wspaniałym przykład "czystej formy" w teatrze. "Kurka...

O czystej formie i inne pisma
Stanisław Ignacy Witkiewicz0
Okładka ksiązki - O czystej formie i inne pisma

Tom zawiera wszystkie teksty o sztuce Witkacego publikowane w katalogach wystaw malarskich i czasopismach. Autor powraca w nich do swojej teorii Czystej...