Pozytywka. Zagadkowe zniknięcie. Tom 4

Czwarty tom opowieści o ośmioletniej Noli, która odziedziczyła po matce funkcję obrończyni Pandorii, niezwykłego świata, do którego przechodzi się przez magiczną pozytywkę. Dziewczynka znajduje wśród rzeczy mamy tajemniczy klucz. Domyśla się, że jego zagadkę zdoła wyjaśnić tylko w Pandorii. Od razu wplątuje się w sprawę dotyczącą złamania jednego z tamtejszych praw. Wraz z przyjaciółmi wpada w kłopoty, ale nie waha się stanąć w obronie istot pragnących po prostu miłości. Czy odwaga Noli wystarczy, aby zmieniono niesprawiedliwe prawo?

Scenarzystką serii jest Francuzka o pseudonimie Carbone (właśc. Bénédicte Carboneill), która po wielu latach pracy jako nauczycielka postanowiła pisać dla dzieci. Tak powstały liczne książki dla najmłodszych oraz scenariusze do komiksów ,,Le Pass'Temps", ,,Pozytywka", ,,Dans les yeux de Lya" czy ,,Complots a Versailles". Rysunki są dziełem urodzonego w Demokratycznej Republice Konga grafika zwanego Gijé (Jérôme Gillet), który wcześniej pracował w przemyśle reklamowym i przy produkcji filmów animowanych (m.in. ,,Barababor"). Historia o Noli jest jego pierwszym dużym projektem komiksowym.

Informacje dodatkowe o Pozytywka. Zagadkowe zniknięcie. Tom 4:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2022-06-15
Kategoria: Komiksy
Tytuł oryginału: La boîte musique - Tome 4 - La mystérieuse disparition

Kup książkę Pozytywka. Zagadkowe zniknięcie. Tom 4

Pozytywka. Zagadkowe zniknięcie. Tom 4 - opinie o książce

To już czwarte spotkanie małych czytelników ze światem Pandorii. Autorka serii ,,Pozytywka" - Bénédicte Carboneil - zdecydowanie jest w formie. Kolejny tom przygód ośmioletniej Noli wciąga bez reszty, a jego finałowe sceny zapowiadają emocjonujący ciąg dalszy. Jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się dalej losy dziewczynki! Zwłaszcza gdy już wiem, do czego służy tajemniczy klucz znaleziony przez Nolę w rzeczach matki. Klucz, z powodu którego bohaterka po raz kolejny przenosi się do Pandorii. A tam czeka na nią nowa niełatwa misja do wykonania. Oczywiście wszystko w towarzystwie Igora oraz Andrei.

Po raz kolejny z nieskrywaną przyjemnością zatopiłam się w tym barwnym, magicznym świecie, tak różnym od naszej rzeczywistości, tak nierealnym, a przez to atrakcyjnym dla odbiorcy. Fabuła jak zwykle jest dobrze przemyślana, uporządkowana i spójna, a akcja dynamiczna i angażująca czytelnika. Nie ma tu scen naznaczonych przemocą, scenarzystka od samego początku ich unika, skupiając uwagę na takich wartościach jak empatia, troska, akceptacja, uczciwość. Tym razem autorka porusza też ważne kwestie związane z dyskryminacją oraz podziałem na rasy. Przekaz, jaki płynie z tej historii, jest dość klarowny: prawdziwa miłość nie zna żadnych podziałów ani granic. Podobnie sprawa ma się z przyjaźnią! Natomiast prawo, które nie jest sprawiedliwe i słuszne, można zmienić - ważne by mieć w zanadrzu odpowiednie argumenty.

Cieszę się, że znowu mogłam nacieszyć oczy wspaniałymi ilustracjami, które oczarowują feerią barw i niesamowitą, pełną ekspresji kreską Gije. Wiele przyjemności przyniosło mi wpatrywanie się w te obrazy i wychwytywanie emocji towarzyszących poszczególnym bohaterom. Odczucia każdej postaci można odczytać, przyglądając się ich mowie ciała: mimice, gestach, postawie ciała. Ilustrator niewątpliwie ma talent, potrafi ukazać nastroje i emocje w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla czytelników w różnym wieku.

Kolejna przygoda Noli nie tylko mnie wciągnęła, ale też rozbudziła moją ciekawość. Zakończenie zaś pozostawia odbiorcę w niepewności, z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Nie pozostaje zatem nic innego, jak czekać na piąty tom ,,Pozytywki"... Chyba że ktoś ma ochotę pofantazjować i wymyślić własną kontynuację. A później skonfrontować swoje pomysły z koncepcją scenarzystki.

Zdecydowanie polecam ,,Zagadkowe zniknięcie", podobnie jak poprzednie części tej komiksowej serii. To idealny wybór dla czytelników w wieku 5-12 lat, nie tylko zapewniający mnóstwo rozrywki, ale też wprowadzający w świat wartości i emocji.

[Oficjalna recenzja dla portalu Papierowemotyle.pl]

Star Wars. Konstruktor myśliwców
Okładka ksiązki - Star Wars. Konstruktor myśliwców

"Prawdziwa gratka dla młodych fanów Gwiezdnych Wojen. Książka pełna ciekawostek i zadań związanych z ponadczasową epopeją George'a Lucasa. Po raz pierwszy...

Wierszyki, wyliczanki i zagadki dla przedszkolnej gromadki. Oprawa twarda
Okładka ksiązki - Wierszyki, wyliczanki i zagadki dla przedszkolnej gromadki. Oprawa twarda

Jedna książka i takie bogactwo treści: blisko czterdzieści wierszyków o zwierzątkach, zbiór popularnych wyliczanek oraz siedemdziesiąt zagadek o urozmaiconej...