Prawda przychodzi nieproszona. Osiedle Pogodne

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2020-01-15

Zajrzyj za zamknięte drzwi luksusowych domów!

Osiedle Pogodne – poznaj jego tajemnice.

Magdalena starannie ukrywa swoją przeszłość przed światem. Sama nie wie już, co jest prawdą, a co kłamstwem. Nie radzi sobie z nasilającymi się zaburzeniami lękowymi i naciskami męża, aby zdecydowali się na dziecko.

Magdalena musi wreszcie skonfrontować się z samą sobą i historią swojej rodziny.

Co tak naprawdę wydarzyło się w jej rodzinnym domu?

Kto był prawdziwą ofiarą tragedii, która na zawsze odmieniła życie kobiety?

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Prawda przychodzi nieproszona. Osiedle Pogodne

Powieść Prawda przychodzi nieproszona otwiera nową serię Magdaleny Majcher, opowiadającą o mieszkańcach luksusowego Osiedla Pogodnego w Bielsku-Białej. Wyraźnie góruje ono nad miastem, rozpościera się stąd przepiękny widok na góry i na okolicę. Nie każdy ma tu wstęp. To miejsce tylko dla ludzi, którym w życiu się udało, którzy wiele osiągnęli. Obiecuje im lepszą, przyszłość. Pogodę dla bogaczy. Obietnica ta zwiodła Magdalenę, która do tego stopnia marzyła o uwolnieniu się od niełatwej przeszłości, że swoje życie zbudowała na kłamstwie. Prawdę o własnej rodzinie ukryła nawet przed mężem. A jednak wspomnienia powracają, tkwią w niej, nękając jej psychikę i ciało. Magdalena dręczona jest atakami paniki – niemożliwymi do opanowania, bardzo utrudniającymi jej codzienne życie. Kobieta zna ich przyczynę. Ale czy będzie gotowa zmierzyć się z własną przeszłością? Czy ujawni mężowi całą prawdę o sobie? I czy przyniesie jej to ulgę? Siłą nowej powieści Magdaleny Majcher jest z pewnością jej główna bohaterka, sportretowana w sposób bardzo wiarygodny i interesujący. Autorka pokazuje, jak kobieta po trudnych doświadczeniach z czasów dzieciństwa może funkcjonować w dorosłym życiu. Obserwujemy ją w sytuacjach codziennych – jak radzi sobie w związku, w domu czy w pracy. Magdalena, uciekając od przeszłości, przemierzyła prawie całą Polskę. Tak długo żyła w stworzonej przez ...

Opinie o książce - Prawda przychodzi nieproszona. Osiedle Pogodne

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2020-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Lubię być zaskakiwana (kto nie lubi?) dlatego z chęcią sięgam po książki Magdaleny Majcher. Nerwica lękowa, napady lęku tak silne, że powodują utratę świadomości, zaburzenia czynności serca. Paraliżujący strach, nad którym nie ma kontroli, o podłożu w przypadku głównej bohaterki „Prawda przychodzi nieproszona” tkwiących głęboko w traumie z dzieciństwa. Autorka biorąc na warsztat właśnie tę chorobę, pokazała ją bardzo szeroko. Nie tylko to jak destrukcyjne wpływa ona na chorego, ale i na osoby z jego otoczenia, na pracę, na kontakty, życie towarzyskie. Jak trudno żyć z myślą, że jest się psychicznie chorym, może gorszym? Wariatem? Magdalena Majcher pokazała walkę — wzloty i upadki swojej bohaterki, chęć zmian, a jednak odejście, bo nie ma leku działającego od razu, zmiany w myśleniu, powroty. Pokazała, jak ważne jest stopniowe przepracowanie tego, co bolesne i, ze w takich momentach człowiek nie powinien być sam. Autorka przyzwyczaiła mnie do takiego przekazywania historii, że za każdym razem staje się jej częścią. Emocje, które towarzyszą bohaterom, towarzyszą również podczas lektury. W „Prawda przychodzi nieproszona” nie brakuje toksycznych relacji, takich na pierwszy rzut oka poprawnych, a tak naprawdę wyniszczających. „Prawda przychodzi nieproszona” nie jest powieścią jak ich wiele i na pewno myśli się o niej dłużej niż tylko chwilę po zakończeniu. Polecam.

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2020-01-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020,

Zajrzyj za zamknięte drzwi luksusowych domów!

Osiedle Pogodne – poznaj jego tajemnice.

Co tak naprawdę wydarzyło się w jej rodzinnym domu?

Kto był prawdziwą ofiarą tragedii, która na zawsze odmieniła życie kobiety?

"Nie rozumiała, dlaczego to dziecko jest mu niezbędne do życia. Jak można odczuwać tęsknotę za kimś, kogo nie ma i nigdy nie było? Dobrze im się żyło w tej bezdzietnej rzeczywistości, a przynajmniej tak jej się wydawało."

"Prawda przychodzi nieproszona" otwiera nową serię, na którą składać się będą powieści psychologiczne zatytułowane Osiedle Pogodne. To w nich Magdalena Majcher zaprasza czytelnika za zamknięte drzwi luksusowych domów, w których opowiada o najgłębiej skrywanych tajemnicach ich mieszkańców.

"Oszukiwała jedynego człowieka, który naprawdę był po jej stronie. Fatalnie się czuła z tą świadomością. Mogła okłamywać terapeutę, psychiatrę, znajomych z pracy, nawet babcię czy dziadka. Była do tego przyzwyczajona. Kłamstwo weszło jej już w krew. W końcu oszukiwała, odkąd tylko pamiętała. Sama już się pogubiła w tym, co jest prawdą, a co fałszem."

Mamy Osiedle Pogodne... Zastanawiające i niezwykle wymowne jest jego położenie, jak i ludzi je zamieszkujących. To miejsce usytuowane z dala od wielkich aglomeracji, stworzone dla elity, bogaczy. Jednak czy ich życie, mimo iż wydaje się, że osiągnęli i mają wszystko, jest takie bajeczne? Chyba niekoniecznie. Magdalena miała trudne doświadczenia w dzieciństwie. W związku z tym postanowiła, że coś w życiu osiągnie, do czegoś dojdzie. Jednakże boleśnie przekonała się, że zmiana miejsca zamieszkania czy luksus, nie gwarantują spokoju ducha. Zbudowała swój własny świat oparty na kłamstwach, nawet małżeństwo. Zresztą, w pewnym momencie już sama nie wie, co jest prawdą, a co kłamstwem. Zaczyna miewać coraz częstsze i ostrzejsze napady lękowe. Zdiagnozowano u niej zespół lęku napadowego. Gdy do głosu zaczną dochodzić wspomnienia, trzeba będzie w końcu zmierzyć się z przeszłością i przede wszystkim z prawdą. Z prawdą rodzinnej tajemnicy...

"Prawda jej ciążyła. Była niczym nieproszony gość, który wchodzi do mieszkania w ubłoconych butach i robi wokół siebie bałagan. Irytuje, ale przecież nie wypada go wyprosić."

Jestem pod wrażeniem tego, jak autorka podeszła do tematu zaburzeń psychicznych. Osoby, które potrzebują pomocy psychoterapii, niestety wciąż są jeszcze przez niektórych postrzegane jako "wariaci", ludzie nie do końca normalni. Zdarza się, że boimy się takich osób lub po prostu naśmiewamy się z nich. A wcale nie powinno tak być, bo nie wiemy jakie brzmię ktoś dźwiga. Mam nadzieję, że autorka podejmując się tego ważnego problemu, w jakimś stopniu zmusi tym samym czytającego do refleksji oraz przełamie schematyczne myślenie o psychoterapii i psychiatrii.

Jest to kolejna inna książka niż dotychczasowe powieści autorki, bo z szeroko rozbudowaną warstwą psychologiczną. Jej książki cenię sobie głównie za to, że niczego na siłę nie ubarwia, a podchodząc do danego tematu robi dokładny research. Wierzcie mi, to wyraźnie czuć. Lektura okazała się być bardzo spójna, trzymająca w napięciu, zaś finał zaskakujący.

"Prawda przychodzi nieproszona" to emocjonalna powieść o tajemnicach, półprawdach, kłamstwach i mechanizmach rządzących pamięcią. Książka o tym, że przeszłości nie zmienimy, nie mamy na nią wpływu, możemy ją tylko zaakceptować, by móc pójść dalej. Co skrywa Magdalena? Czy zwalczy swoje lęki, by móc normalnie żyć? I gdzie kończy się kłamstwo, a zaczyna prawda? Sprawdźcie, warto!