Profil mordercy

Data wydania: 2018-07-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-4814-4
Tłumaczenie: Przemysław Kiliński

Lektura obowiązkowa dla fanów Mindhuntera i Trupiej Farmy.

Paul Britton jest jednym z najsłynniejszych profilerów na świecie – na podstawie śladów na miejscu zbrodni przygotowuje portret psychologiczny mordercy. Szuka szczegółów, które powiedzą mu coś o sprawcy, pozwolą sięgnąć do jego umysłu i spojrzeć na świat jego oczami. Nawet jeżeli oznacza to konieczność oglądania śmierci przerażonej ofiary.

Psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku, szantażysta grożący zatruciem karmy dla zwierząt i odżywek dla dzieci w marketach, makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsc zbrodni fragment ciała ofiar – to tylko niektóre z prawdziwych spraw, jakie trafiły na strony tej książki.

Paul Britton nie tylko przedstawia swoje najtrudniejsze śledztwa, ale też próbuje wyjaśnić, skąd bierze się w ludziach zdolność do okrucieństwa i zbrodni.

Profil mordercy to mroczna wyprawa w głąb zbrodniczych umysłów.

Kup książkę Profil mordercy

Opinie o książce - Profil mordercy

Jest to moje drugie spotkanie z autorem Paulem Brittonem w książce pt. '' Profil mordercy'', który to przybliża z bliska swój wyuczony zawód, który to z pewnością tak na pierwszy rzut oka do łatwych nie należy w praktyce i z czasem w życiu codziennym.

Dobrze czyta się tę książkę szczególnie na przedstawiony w niej obraz psychologii sądowej, opis przeprowadzonych śledztw oraz tworzenie profili kryminalnych osób, które zostały ujawnione, jak i tych osób cierpiących nieujawniające do tej pory dogłębny dla nich ból niewidzialny dla świata współczesnego na zewnątrz.

Świat kryminalny wywołuje wiele emocji, gdyż my tak naprawdę sami go nie pojmujemy do samego końca.

Autor w książce poruszył wiele zagadnień, których my tak właściwie nie znamy ze względu na tajemnice związane z rozwiązaniem od strony praktycznej, jak i zawodowej, ale dzięki temu, że autor miał, możliwość opowiedzenia Czytelnikom swój przybliżył z bliska profiler i ujrzał on na nowo światło dzienne.

Wielu autorów stara się zobrazować nam przebieg zdarzeń dokonanych z okoliczności mordów, na szukaniu odpowiednich rozwiązań, przyczyn, ale jest to moim zdaniem kropla w morzu, która nie zawsze przynosi oczekiwany rezultat rozwiązania z przyczyn niezależnych od bohaterów, którzy zajmują się daną zagadką kryminalną w książce.

Jesteśmy obserwatorami świata, do którego zaprasza nas sam autor, w którym również uczestniczył, przezywał i rozmawiał z osobami znającymi kryminalne zagadki.

Uważam, że napisał, językiem barwnym nie zapominając o niczym i o nikim. Ważne informacje pozostawił i zachował w swej niezawodnej pamięci i pracy profilera.

Wydawnictwu Znak Litera nova dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Paula Brittona pt. '' Profil mordercy''.

Polecam przeczytać tę książkę.

"Nie zabieram pracy do domu, lecz za każdym razem zostawiam cząstkę siebie na miejscu zbrodni. Zastanawiam się tylko, czy któregoś dnia nie zabraknie mnie zupełnie i czy będzie miał kto wrócić do rodziny."

Długo zapoznawałam się z książką, nie wynikało to z jej złej jakości, choć chaotyczny styl narracji nie należy do mocno wciągających, czy nużącej tematyki, lecz przede wszystkim ze sporego ciężaru przestępstw, bezwzględności morderców, intensywności opisów ludzkich tragedii. Ale taki właśnie jest prawdziwy obraz wynaturzeń niektórych ludzkich umysłów, a zanurzanie się w nich, wykorzystanie psychologii w pracy śledczej ma pomóc w szybkim złapaniu sprawcy. Zrozumienie stymulacji, motywacji i przyczyn zachowań jest trudne, dokonywane przez oprawców wybory to efekt kulminacji wielu drobnych zdarzeń i okoliczności przypadkowo zbiegających się. Sztuką jest wniknąć w psychikę przestępców, zgłębić i opisać ją.

Paul Britton, brytyjski psycholog, przybliża zawód profilera kryminalnego, ukazuje własną ścieżkę zawodową, prezentuje zdobyte doświadczenia, podkreśla ciążącą odpowiedzialność i konieczność wyrzeczeń podczas wspomagania pracy detektywów. Książka przytłacza szczegółowością informacji niekoniecznie wnoszących coś istotnego do omawianych spraw. Z jednej strony mamy wrażenie jakbyśmy zapoznawali się z policyjną dokumentacją, wikłali się w nadmiar danych, a z drugiej ciekawie wyłuskuje się istotne fragmenty przy tak drobiazgowo nakreślonym tle. Liczyłam na większą porcję psychologicznej wiedzy, jak szkice zindywidualizowanych technik wspartych konkretnymi przykładami, odsłanianie nie tylko zawiłości, ale też tajników przygotowywania psychologicznego portretu mordercy. Zrozumiałym jest, że ujawnianie arkanów zawodu mogłoby pomóc ewentualnym przestępcom, lecz zbytnia pobieżność w omawianiu zagadnień znacząco obniża satysfakcję czytelniczą. Miłośnicy kryminałów chętnie sięgną po książkę, jednak niewiele wyciąga się z niej, być może to kwestia tego, że książkę napisano dwadzieścia lat temu, a od tamtych czasów znacząco zmieniło się publicity zawodu profilera, stał się bardziej powszechny, wszedł do wielu książek i filmów, nie jest już tak owiany zagadkowością i tajemniczością.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - NicoMinoru
NicoMinoru
Przeczytane:2021-11-26, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - ewelinah
ewelinah
Przeczytane:2021-03-04, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Książka przestawia analizy, którymi psycholog kieruje się przy szukaniu mordercy. Momenatmi zbyt rozwleczona i za dużo poza tematem.

Avatar użytkownika - Monika2000
Monika2000
Przeczytane:2021-02-06, Przeczytałem, 26 książek 2021,

Niezwykle ciekawa książka, mroczna i w wielu przypadkach dająca do myślenia. Zaburza obraz świata, który wielu z nas wykreowało.

Fani profilowania kryminalistycznego oraz temetyki true crime będą absolutnie zachwyceni tą książką. Jak często mamy okazję zajrzeć w umysł mordercy? Jest to wycieczka przerażająco ekscytująca - mordercami okazują się zwykli "pospolici" ludzie. Mówią, że każda szczęśliwa rodzina jest do siebie podobna, a każda nieszczęśliwa jest tylko na swój sposób - podobnie jest ze zbrodniarzami. Nie ma dwóch jednakowych.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2019-07-17, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019, 26 książek 2019,

Bardzo ciekawa pozycja, opisująca jak działa profiler. Zostają opisane konkretne przypadki, w których rozwiązaniu pomógł Paul Britton.

Profil mordercy
Paul Britton0
Okładka ksiązki - Profil mordercy

Paul Britton, jeden z najsłynniejszych na świecie profilerów – czyli specjalistów, którzy tworzą psychologiczny portret sprawców zbrodni –...

Mordercza układanka
Paul Britton0
Okładka ksiązki - Mordercza układanka

Autor bestsellerowego Profilu mordercy zabiera nas tam, gdzie oko w oko konfrontuje się z najciemniejszą stroną ludzkiej natury – do gabinetu psychologa...

Nie mam watpliwości, że ogromną siłę daje mi moja wiara. Wiem, że wielu ludzi pomyśli: "Jak, do cholery, może wierzyć w Boga, kiedy widział tyle przerażających rzeczy?". Zawsze próbuję odnaleźć odpowiedź, ale wiary nie da się wyjaśnić i zrozumieć.

"Inne przypadki mogą być związane z podejmowaniem decyzji, które określają przyszłość ludzi. Na przykład oceniam ryzyko w imieniu Departamentu  Usług Socjalnych albo przygotowuję raport psychologiczny dla adwokata czy prokuratora. W zależności od mojej oceny sąd może postanowić, że dana osoba stanowi niebezpieczeństwo dla siebie lub społeczeństwa i powinna być osadzona. Myślę tutaj o uwodzicielu, który groził, że zbije dwie kobiety. Musiałem zdecydować, czy jego groźby były poważne i czy powinno się go traktować jak przestępcę, czy jak osobę z zaburzeniami psychicznymi. Jeżeli to drugie, to w jakim stopniu zagrażał ofiarom.

Takie decyzje mają ogromne następstwa. Jeśli się pomylę, to będę miał na sumieniu czyjeś życie - ktoś trafi do szpitala lub więzienia oraz straci wszystko, co mu drogie: dom, pracę, żonę i rodzinę."

Więcej cytatów z tej książki
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło