Profil mordercy

Data wydania: 2018-07-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-240-4814-4
Tłumaczenie: Przemysław Kiliński

Lektura obowiązkowa dla fanów Mindhuntera i Trupiej Farmy.

Paul Britton jest jednym z najsłynniejszych profilerów na świecie – na podstawie śladów na miejscu zbrodni przygotowuje portret psychologiczny mordercy. Szuka szczegółów, które powiedzą mu coś o sprawcy, pozwolą sięgnąć do jego umysłu i spojrzeć na świat jego oczami. Nawet jeżeli oznacza to konieczność oglądania śmierci przerażonej ofiary.

Psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku, szantażysta grożący zatruciem karmy dla zwierząt i odżywek dla dzieci w marketach, makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsc zbrodni fragment ciała ofiar – to tylko niektóre z prawdziwych spraw, jakie trafiły na strony tej książki.

Paul Britton nie tylko przedstawia swoje najtrudniejsze śledztwa, ale też próbuje wyjaśnić, skąd bierze się w ludziach zdolność do okrucieństwa i zbrodni.

Profil mordercy to mroczna wyprawa w głąb zbrodniczych umysłów.

Kup książkę Profil mordercy

Opinie o książce - Profil mordercy

"Nie zabieram pracy do domu, lecz za każdym razem zostawiam cząstkę siebie na miejscu zbrodni. Zastanawiam się tylko, czy któregoś dnia nie zabraknie mnie zupełnie i czy będzie miał kto wrócić do rodziny."

Długo zapoznawałam się z książką, nie wynikało to z jej złej jakości, choć chaotyczny styl narracji nie należy do mocno wciągających, czy nużącej tematyki, lecz przede wszystkim ze sporego ciężaru przestępstw, bezwzględności morderców, intensywności opisów ludzkich tragedii. Ale taki właśnie jest prawdziwy obraz wynaturzeń niektórych ludzkich umysłów, a zanurzanie się w nich, wykorzystanie psychologii w pracy śledczej ma pomóc w szybkim złapaniu sprawcy. Zrozumienie stymulacji, motywacji i przyczyn zachowań jest trudne, dokonywane przez oprawców wybory to efekt kulminacji wielu drobnych zdarzeń i okoliczności przypadkowo zbiegających się. Sztuką jest wniknąć w psychikę przestępców, zgłębić i opisać ją.

Paul Britton, brytyjski psycholog, przybliża zawód profilera kryminalnego, ukazuje własną ścieżkę zawodową, prezentuje zdobyte doświadczenia, podkreśla ciążącą odpowiedzialność i konieczność wyrzeczeń podczas wspomagania pracy detektywów. Książka przytłacza szczegółowością informacji niekoniecznie wnoszących coś istotnego do omawianych spraw. Z jednej strony mamy wrażenie jakbyśmy zapoznawali się z policyjną dokumentacją, wikłali się w nadmiar danych, a z drugiej ciekawie wyłuskuje się istotne fragmenty przy tak drobiazgowo nakreślonym tle. Liczyłam na większą porcję psychologicznej wiedzy, jak szkice zindywidualizowanych technik wspartych konkretnymi przykładami, odsłanianie nie tylko zawiłości, ale też tajników przygotowywania psychologicznego portretu mordercy. Zrozumiałym jest, że ujawnianie arkanów zawodu mogłoby pomóc ewentualnym przestępcom, lecz zbytnia pobieżność w omawianiu zagadnień znacząco obniża satysfakcję czytelniczą. Miłośnicy kryminałów chętnie sięgną po książkę, jednak niewiele wyciąga się z niej, być może to kwestia tego, że książkę napisano dwadzieścia lat temu, a od tamtych czasów znacząco zmieniło się publicity zawodu profilera, stał się bardziej powszechny, wszedł do wielu książek i filmów, nie jest już tak owiany zagadkowością i tajemniczością.

bookendorfina.pl

Niby biografia, ale trzyma w napięciu jak niezły kryminał. Wspomnienia Paula Brittona mogłyby spokojnie posłużyć jako scenariusz kilku dobrych thrillerów, bądź kryminałów. Historie przedstawione w książce były na swój sposób podobne, a jednak unikatowe i do każdej podchodziłam z nowym zainteresowaniem. Dodatkowo narracja była tak lekka, jakby autor dopiero co opuścił dane miejsce zbrodni. W ogóle nie czuło się perspektywy czasu, co jest dodatkowym plusem. Nieczęsto autobiografie miewają pasjonującą treść, ale starsznie nużący język. Tutaj chłonęłam z zapałem każdą stornę. Polecam i pasjonatom psychologii, i wielbicielom kryminałów.

Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2019-04-04, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Dzięki uprzejmości sąsiadki przeczytałam książkę słynnego brytyjskiego profilera, który na podstawie śladów na miejscu zbrodni tworzy portrety psychologiczne sprawców. Historie mrożące krew w żyłach, niewiarygodne biografie przestępców, przejmujące opowieści ofiar i ich rodzin. Wszystko podane w bardzo ciekawej, wciągającej formie.

Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2019-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2019,

Zdecydowanie jest to jedna z najciekawszych książek, które dotąd przeczytałam. Paul Britton w bardzo przystępny, ale także obrazowy sposób opisuje tworzenie przez niego profili najgroźniejszych spośród morderców. Na ogromny szacunek zasługuje fakt, że bez jego pomocy niejedna sprawa kryminalna mogłaby nie zostać rozwikłana, albo życie straciłoby więcej osób. Czytając książkę miałam wrażenie, że sama uczestniczę w sprawach, które prowadził i zagłębiam się w jakże złożoną psychikę ludzką. Niesamowite, jak ważna i pomocna może być znajomość ludzkich postępowań i jak wielkim narzędziem jest w ręku osób, które potrafią odczytać osobowość człowieka na podstawie śladów, które po sobie zostawia. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy choć trochę interesują się profilowaniem i psychologią.

Avatar użytkownika - Iwa90
Iwa90
Przeczytane:2017-02-09, Ocena: 5, Przeczytałam,
Mordercza układanka
Paul Britton0
Okładka ksiązki - Mordercza układanka

Autor bestsellerowego Profilu mordercy zabiera nas tam, gdzie oko w oko konfrontuje się z najciemniejszą stroną ludzkiej natury – do gabinetu psychologa...

Profil mordercy
Paul Britton0
Okładka ksiązki - Profil mordercy

Paul Britton, jeden z najsłynniejszych na świecie profilerów – czyli specjalistów, którzy tworzą psychologiczny portret sprawców zbrodni –...

Nie mam watpliwości, że ogromną siłę daje mi moja wiara. Wiem, że wielu ludzi pomyśli: "Jak, do cholery, może wierzyć w Boga, kiedy widział tyle przerażających rzeczy?". Zawsze próbuję odnaleźć odpowiedź, ale wiary nie da się wyjaśnić i zrozumieć.

"Inne przypadki mogą być związane z podejmowaniem decyzji, które określają przyszłość ludzi. Na przykład oceniam ryzyko w imieniu Departamentu  Usług Socjalnych albo przygotowuję raport psychologiczny dla adwokata czy prokuratora. W zależności od mojej oceny sąd może postanowić, że dana osoba stanowi niebezpieczeństwo dla siebie lub społeczeństwa i powinna być osadzona. Myślę tutaj o uwodzicielu, który groził, że zbije dwie kobiety. Musiałem zdecydować, czy jego groźby były poważne i czy powinno się go traktować jak przestępcę, czy jak osobę z zaburzeniami psychicznymi. Jeżeli to drugie, to w jakim stopniu zagrażał ofiarom.

Takie decyzje mają ogromne następstwa. Jeśli się pomylę, to będę miał na sumieniu czyjeś życie - ktoś trafi do szpitala lub więzienia oraz straci wszystko, co mu drogie: dom, pracę, żonę i rodzinę."

Więcej cytatów z tej książki
Pasażer na gapę
Adrian Bednarek