Profil mordercy

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2010-10-04
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788324013678
Liczba stron: 528

Ocena: 4.67 (6 głosów)
Inne wydania:

Paul Britton, jeden z najsłynniejszych na świecie profilerów – czyli specjalistów, którzy tworzą psychologiczny portret sprawców zbrodni – zabiera nas w podróż w głąb zbrodniczego umysłu. Okrutne i pozornie niezrozumiałe morderstwo dokonane przez dwójkę nastolatków; psychopaci ukrywający ciała ofiar w ścianach własnego domu i w przydomowym ogródku; szantażysta grożący zatruciem karmy dla zwierząt i odżywek dla dzieci w brytyjskich marketach; makabryczni kolekcjonerzy zabierający z miejsca zbrodni fragment ciała ofiar – to tylko niektóre sprawy, którym czoła stawić musiał Paul Britton i które opisał w swojej książce. Gdy Britton przybywa na miejsce zbrodni, nie szuka odcisków palców, ale śladów, które pozwalają mu na opisanie osobowości zbrodniarza. W fenomenalny sposób potrafi nie tylko opisać jego charakter, ale również wskazać policji, gdzie i jak powinna szukać podejrzanego. Britton odpowiada też na pytanie, skąd bierze się zbrodnia i co sprawia, że ludzie decydują się na popełnienie najpotworniejszych nawet czynów.

Kup książkę Profil mordercy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Profil mordercy

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-09-14, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

"Nie zabieram pracy do domu, lecz za każdym razem zostawiam cząstkę siebie na miejscu zbrodni. Zastanawiam się tylko, czy któregoś dnia nie zabraknie mnie zupełnie i czy będzie miał kto wrócić do rodziny."

Długo zapoznawałam się z książką, nie wynikało to z jej złej jakości, choć chaotyczny styl narracji nie należy do mocno wciągających, czy nużącej tematyki, lecz przede wszystkim ze sporego ciężaru przestępstw, bezwzględności morderców, intensywności opisów ludzkich tragedii. Ale taki właśnie jest prawdziwy obraz wynaturzeń niektórych ludzkich umysłów, a zanurzanie się w nich, wykorzystanie psychologii w pracy śledczej ma pomóc w szybkim złapaniu sprawcy. Zrozumienie stymulacji, motywacji i przyczyn zachowań jest trudne, dokonywane przez oprawców wybory to efekt kulminacji wielu drobnych zdarzeń i okoliczności przypadkowo zbiegających się. Sztuką jest wniknąć w psychikę przestępców, zgłębić i opisać ją.

Paul Britton, brytyjski psycholog, przybliża zawód profilera kryminalnego, ukazuje własną ścieżkę zawodową, prezentuje zdobyte doświadczenia, podkreśla ciążącą odpowiedzialność i konieczność wyrzeczeń podczas wspomagania pracy detektywów. Książka przytłacza szczegółowością informacji niekoniecznie wnoszących coś istotnego do omawianych spraw. Z jednej strony mamy wrażenie jakbyśmy zapoznawali się z policyjną dokumentacją, wikłali się w nadmiar danych, a z drugiej ciekawie wyłuskuje się istotne fragmenty przy tak drobiazgowo nakreślonym tle. Liczyłam na większą porcję psychologicznej wiedzy, jak szkice zindywidualizowanych technik wspartych konkretnymi przykładami, odsłanianie nie tylko zawiłości, ale też tajników przygotowywania psychologicznego portretu mordercy. Zrozumiałym jest, że ujawnianie arkanów zawodu mogłoby pomóc ewentualnym przestępcom, lecz zbytnia pobieżność w omawianiu zagadnień znacząco obniża satysfakcję czytelniczą. Miłośnicy kryminałów chętnie sięgną po książkę, jednak niewiele wyciąga się z niej, być może to kwestia tego, że książkę napisano dwadzieścia lat temu, a od tamtych czasów znacząco zmieniło się publicity zawodu profilera, stał się bardziej powszechny, wszedł do wielu książek i filmów, nie jest już tak owiany zagadkowością i tajemniczością.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2019-07-17, Ocena: 4, Przeczytałam,

Bardzo ciekawa pozycja, opisująca jak działa profiler. Zostają opisane konkretne przypadki, w których rozwiązaniu pomógł Paul Britton.

Link do opinii
Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp
Przeczytane:2019-05-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

Niby biografia, ale trzyma w napięciu jak niezły kryminał. Wspomnienia Paula Brittona mogłyby spokojnie posłużyć jako scenariusz kilku dobrych thrillerów, bądź kryminałów. Historie przedstawione w książce były na swój sposób podobne, a jednak unikatowe i do każdej podchodziłam z nowym zainteresowaniem. Dodatkowo narracja była tak lekka, jakby autor dopiero co opuścił dane miejsce zbrodni. W ogóle nie czuło się perspektywy czasu, co jest dodatkowym plusem. Nieczęsto autobiografie miewają pasjonującą treść, ale starsznie nużący język. Tutaj chłonęłam z zapałem każdą stornę. Polecam i pasjonatom psychologii, i wielbicielom kryminałów.

Link do opinii

Dzięki uprzejmości sąsiadki przeczytałam książkę słynnego brytyjskiego profilera, który na podstawie śladów na miejscu zbrodni tworzy portrety psychologiczne sprawców. Historie mrożące krew w żyłach, niewiarygodne biografie przestępców, przejmujące opowieści ofiar i ich rodzin. Wszystko podane w bardzo ciekawej, wciągającej formie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2019-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - zaczytanalala
zaczytanalala
Przeczytane:2019-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zdecydowanie jest to jedna z najciekawszych książek, które dotąd przeczytałam. Paul Britton w bardzo przystępny, ale także obrazowy sposób opisuje tworzenie przez niego profili najgroźniejszych spośród morderców. Na ogromny szacunek zasługuje fakt, że bez jego pomocy niejedna sprawa kryminalna mogłaby nie zostać rozwikłana, albo życie straciłoby więcej osób. Czytając książkę miałam wrażenie, że sama uczestniczę w sprawach, które prowadził i zagłębiam się w jakże złożoną psychikę ludzką. Niesamowite, jak ważna i pomocna może być znajomość ludzkich postępowań i jak wielkim narzędziem jest w ręku osób, które potrafią odczytać osobowość człowieka na podstawie śladów, które po sobie zostawia. Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy choć trochę interesują się profilowaniem i psychologią.

Link do opinii
Inne książki autora
Mordercza układanka
Paul Britton0
Okładka ksiązki - Mordercza układanka

Autor bestsellerowego Profilu mordercy zabiera nas tam, gdzie oko w oko konfrontuje się z najciemniejszą stroną ludzkiej natury – do gabinetu psychologa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
100 pytań o jedwabiu
praca zbiorowa;
100 pytań o jedwabiu
Pokaż wszystkie recenzje