Programowanie obrabiarek CNC

Obrabiarki sterowane numerycznie NC/CNC są podstawowymi elementami nowoczesnego parku maszynowego w różnych gałęziach przemysłu. Uzyskanie lepszej jakości wyrobów i zwiększenie wydajności produkcji zapewniają dobrze przygotowani inżynierowie i technicy programujący i obsługujący te obrabiarki.

Współczesną wiedzę o budowie systemów sterowania numerycznego i sposobach programowania obrabiarek NC/CNC mogą oni zaczerpnąć z tej książki.

Omówiono w niej:

?         Budowę i funkcje układu CNC;

?         Klasyfikację i metody programowania;

?         Rodzaje układów sterowania obrabiarek NC/CNC;

?         Wyposażenie narzędziowe i oprzyrządowanie technologiczne obrabiarek sterowanych numerycznie;

?         Programowanie obróbki na obrabiarkach CNC, a w szczególności:

-     Programowania układów CNC z podaniem technik pomiarowych, cykli ustalonych, sposobów korekcji narzędzi oraz metod programowania z użyciem podprogramów i programowania parametrycznego,

-    Programowania wspomagane komputerem zewnętrznym,

-     Automatyczne systemy programowania,

-     Interaktywne systemy programowania.

W obecnym wydaniu książki uaktualniono informacje na temat wyposażenia narzędziowego i technicznego, uaktualniono systemy programowania ręcznego i automatycznego GTJ dla toczenia, frezowania i wycinania elektroerozyjnego, a także dodano omówienie nowego systemu CAM Express powstałego w oparciu o oprogramowanie inżynierskiego NX firmy Siemens oraz przedstawiono nową wersję pakietu Mastercam X9 z przykładami programowania tokarek i frezarek CNC.

Zamieszczono też liczne rysunki, tabele i schematy poglądowe w istotny sposób ułatwiające zrozumienie przekazywanych treści, a także przykłady zastosowania większości z omawianych systemów programowania.

Wydawnictwo Naukowe PWN i Autorzy polecają tę książkę studentom wydziałów mechanicznych wyższych szkół technicznych. Będzie także przydatna dla inżynierów technologów zajmujących się programowaniem obrabiarek NC/CNC.

Informacje dodatkowe o Programowanie obrabiarek CNC:

Wydawnictwo: PWN