Projektowanie słupów żelbetowych

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2019-02-11
Kategoria: Podręczniki
ISBN: 9788301203528

Słupy są jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych. Stanowią podpory przekazujące obciążenia z belek, płyt , tarcz itp. na niższe kondygnacje lub przez fundamenty - bezpośrednio na grunt.

W niniejszej publikacji Autor wskazuje, jak zaprojektować słup żelbetowy, zgodnie z ogólnymi wytycznymi wynikającymi z Eurokodu 2. W sposób jasny podaje zasady wymiarowania słupów wykonanych z dowolnej klasy betonu. Prezentuje algorytmy obliczeniowe dla przekrojów symetrycznie i niesymetrycznie zbrojonych. W sposób pełny i ścisły obrazuje metody obliczania zbrojenia, gdy cały przekrój słupa jest ściskany. Szczególnie istotna jest część książki, w której wyjaśniono sposoby uwzględniania efektów drugiego rzędu w przypadku słupów smukłych. W książce opisano także, jak w praktyce stosować metodę ogólną oraz porównano wszystkie trzy metody obliczania efektów drugiego rzędu.

Po wielu latach obowiązywania normy PN-EN 1992-1-1: 2008 istnieje ciągła potrzeba powstawania i publikowania opracowań poświęconych projektowaniu i konstruowaniu konstrukcji z betonu, a w tym przypadku, ze szczególnym uwzględnieniem słupów mimośrodowo ściskanych. Recenzowana książka wpisuje się w potrzeby rynku i potencjalnych odbiorców. Jest jedną z nielicznych poświęconych tematyce projektowania słupów żelbetowych.

Z recenzji dra hab. inż. Tomasza Trapko,

profesora Politechniki Wrocławskiej