Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-01-29
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Cała prawda o najstarszym zawodzie świata.

Ten świat zanurzony jest w prozie, a nawet bagnie życia, jednak od zawsze otacza go aura tajemniczego romantycznego mitu. Kurtyzany, ladacznice, dziwki, call-girls, sexworkerki - bohaterki niezliczonych powieści i filmów, obiekty ciekawości tzw. przyzwoitego świata, zimne uwodzicielki, które wiedzą, jak owinąć sobie mężczyznę wokół palca. Ile jest w tym prawdy? Ile jest tych prawd i co się za nimi kryje? Pora przyjrzeć się, jak wygląda życie w tym zawodzie zza kulis. Ile w nim ,,przyjemności" i wyboru, a ile obrzydzenia, bólu i bezsilności.

Kup książkę Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości

Opinie o książce - Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości

Avatar użytkownika - KasiaKatarzyna44
KasiaKatarzyna44
Przeczytane:2020-04-25, Ocena: 5, Przeczytałam,

Sięgacie czasem po reportaże? Ja rzadko, a właściwie to nigdy. W ostatnim czasie z literatury faktu w swoich rękach miałam chyba tylko dwa reportaże o tematyce kryminalnej: „Na tropie mordercy” oraz „Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood”. No i jeszcze na początku kwietnia czytałam „Seryjnych morderców”, którzy już 6 maja ukażą się nakładem wydawnictwa Muza. I to tyle.

Kiedy więc uruchomiłam darmową wersję dwumiesięcznego abonamentu Empik Premium, by sprawdzić, czy potrafię czerpać przyjemność ze słuchania audiobooków, rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania wartej uwagi lektury. Odwiedziłam niemal każdą z dostępnych kategorii i wybrałam najciekawsze tytuły. Znalazł się wśród nich reportaż Magdy i Piotra Mieśników, który swoją premierę miał pod koniec stycznia.

„Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” to przykład solidnej literatury faktu. Książka, co oczywiste, nie wyczerpuje tematu, ale świat kurtyzan, ladacznic i sexworkerek przybliża nam w znacznym stopniu, zapraszając nas za kulisy. Bardzo mi się podobało, że autorzy od początku aż do samego końca potrafili zachować obiektywizm. Nie ma tu niepotrzebnej krytyki, nie ma oceniania i wytykania palcem. Jest rzeczowo, interesująco i bez owijania w bawełnę. Temat nie dość, że kontrowersyjny, to zwyczajnie trudny, łatwo więc popaść w etykietowanie i sensacyjną narrację. A tego dobry reportaż wcale nie potrzebuje. Potrzebuje za to pokazania problemu czy zjawiska ze wszystkich możliwych perspektyw. Wówczas można mówić o rzeczowym przedstawieniu. Autorzy „Prostytutek” oddają głos wielu stronom tego budzącego emocje i kontrowersje biznesu: paniom i panom świadczącym usługi seksualne, alfonsom, klientom. W książce pojawiają się też wstawki eksperckie, w tym np. opinie psychologów czy statystyki

Seksbiznes i świat płatnej miłości nadal pozostaną owiane aurą tajemniczości, ale dzięki Magdzie i Piotrowi Mieśnikom wiemy o nich to, czego wcześniej mogliśmy się tylko domyślać. Książka wywołuje mnóstwo emocji i prowokuje do myślenia. Pokazuje, jak bardzo brudny jest świat, w którym żyjemy. Jeśli lubicie dobrą literaturę faktu albo temat prostytucji szczególnie Was interesuje, z pewnością warto ten tytuł mieć na oku. Polecam z czystym sumieniem!

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2020-01-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Prostytucja — najstarszy i w teorii niewymagający niczego zawód, no oprócz „miłego i otwartego podejścia do klienta”. W książce „Prostytutki. Tajemnice płatnej miłości” autorski duet w bardzo szeroki sposób ujmuje ten temat. Znajdziemy w niej nie tylko rozmowy z ulicznicami czy TIR-ówkami, ale i kobietami świadczącymi usługi wyłącznie mężczyznom z odpowiednio grubym portfelem, masażystki erotyczne, a także młode dziewczyny korzystające ze sponsoringu. Mamy również drugą stronę — sutenerów, burdel mamy, agencje towarzyskie, klientów, sponsorów oraz lekarzy ginekologów czy od chorób zakaźnych. Zamknięty i bardzo specyficzny świat. Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, mniej więcej zamykające poruszane tematy, choć oczywiście one się zazębiają. W „Prostytutki. Kulisy płatnej miłości” autorzy piszą o powodach, dlaczego kobiety właśnie w ten sposób zarabiają. Jest ich wiele, tak jak wiele jest historii, każda indywidualna, niekiedy pełna przemocy, krzywdy, a niekiedy świadomego wyboru, bo łatwe pieniądze, bo w miarę dyskretnie, bo mimo wszystko seks daje również poczcie władzy, a także może stanowić dobry materiał np. na szantaż. Pamiętacie na pewno słynne wyjazdy do Dubaju czy afery z piłkarzami w domu publicznym? Tu też znajdziecie poświęcone im rozdziały, ale trochę inaczej ujęte, bo od strony uczestniczek. Ta książka może oburzać, wywoływać skrajne emocje, choć sam sposób jej napisania jest raczej mocno obiektywny i pozbawiony oceny. Autorzy skupili się na faktach, na przedstawianych życiorysach, czy pomocy, jaką te kobiety otrzymują — pracowników La Strady (Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu), lekarzy czy ochroniarzy, a nie na własnych odczuciach. Tego, o czym myślą autorzy nie da się wyczytać między wierszami i tak przedstawianą rzeczywistość lubię. Nie nam oceniać postępowanie innych. Prostytutki to nie zawsze kobiety z patologicznych rodzin. Bywają nimi również wykształcone, znające kilka języków, zgrabne kobiety, które uczestniczą w imprezach na tzw. świeczniku. Seks? Po prostu jest zawarty w kontrakcie. Polecam.

Książka zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Bo co innego wiedzieć/domyslać się że takie hostorie mają miejsce a co innego przeczytać o nich w reportażu. Bardzo drastyczne ukazanie najstarszego fachu świata.

Avatar użytkownika - jolenka1312
jolenka1312
Przeczytane:2020-04-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2020-03-03, Ocena: 4, Przeczytałam,

Mocna rzecz. Moja głowa pewnych rzeczy nie ogarnia... Momentami opisy były naprawdę szokujące... Co tu pisać... Nie zawsze jest to świadomy wybór kobiety, często nie zna ona innego życia. Na mnie zrobiła wrazenie skala zjawiska, ilość mężczyzn korzystających z usług prostytutek, również tych w wieku mocno dojrzałym.

Avatar użytkownika - Danka_Kot
Danka_Kot