Przestępstwo

Znakomity debiut berlińskiego adwokata! Bestsellerowy tytuł, który w Niemczech rozszedł się w 500 000 egzemplarzy!?Rzeczy na ogół nie są proste, a wina to sprawa śliska". Te słowa wuja Ferdinanda von Schiracha, od których nie tylko zaczynał opowiadanie historii z sali sądowej, ale które również uczynił wstępem listu napisanego tuż przed samobójczą śmiercią, mogłyby stać się mottem Przestępstwa. Von Schirach bohaterami jedenastu krótkich, precyzyjnych opowiadań uczynił prostytutki, zabójców, dilerów i szaleńców, a samym historiom kryminalnym nadał formę przypowieści, traktujących o kondycji ludzkiej, o cienkiej granicy między wielkością a upadkiem, o względności takich pojęć jak wina, kara, przestępstwo. Autor pokazuje świat wymykający się jednoznacznym ocenom, zmuszający do weryfikacji niepodważalnych, wydawałoby się, przekonań i sądów.Przestępstwo Ferdinanda von Schiracha to w Niemczech jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat i sensacyjny bestseller. Prawa do tego tytułu kupiło kilkudziesięciu wydawców z całego świata. Kolejny zbiór opowiadań kryminalnych von Schiracha, Wina, ukaże się nakładem W.A.B.Kto usłyszy von Schiracha mówiącego, dyskutującego o przestępstwach i sprawcach, rozważającego argumenty za i przeciw, ten zauważy, jak głęboko zastanawia się nad otchłanią ludzkiej natury.Jacques Schuster ?Die Welt"Jim Jarmusch powiedział kiedyś, że wolałby zrobić film o mężczyźnie, który wychodzi z psem, niż o cesarzu Chin. Ze mną jest tak samo. Piszę o postępowaniach karnych, prowadziłem obronę w ponad siedmiuset - naprawdę jednak piszę o człowieku, jego klęsce, winie i wielkości.Ferdinand von Schirach, ze wstępu do Przestępstwa

Informacje dodatkowe o Przestępstwo:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-07-27

Kup książkę Przestępstwo

Przestępstwo - opinie o książce

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2014-11-01, Przeczytałam,

Jeśli lubicie książki odbiegające od normy i ogólnie przyjętej konwencji, zapraszam do wysłuchania Przestępstwa Ferdinanda von Schiracha. Ta książka, to zbiór krótkich opowiadań, w których bohaterami są w większości kanalie. Dilerzy, mordercy, alfonsi i jak określa je ulica, dziwki, alas prostytutki.

Sięgając po informacje na temat Przestępstwa, dowiecie się, że jest to kryminał napisany przez adwokata. Cóż, będzie to informacja nieprawdziwa. Dlaczego?               Faktem jest, że autor to adwokat piszący o autentycznych postępowaniach karnych, w których brał czynny udział.  Opisał jednak tylko te najbardziej zaskakujące, czy bulwersujące. Na ile są to postępowania prawdziwe, na ile podkoloryzowane na potrzeby książki, trudno stwierdzić. Faktem jest za to, że książka ta kryminałem nie jest. Przynajmniej nie w tradycyjnym rozumieniu tego terminu. To raczej rodzaj dokumentu, czy reportażu, w którym suspensu brak, nie ma też nutki choćby intrygi, tak charakterystycznej dla gatunku,  czy niewiadomych typu kto zabił, ani kto i dlaczego był ofiarą. To wiadome jest od początku, dzięki relacji opisującego sprawy kryminalne adwokata.

Pytania, które stawia autor, to okoliczności dookoła zbrodni, stan psychiczny zarówno ofiar, jak i przestępców. Nie chodzi jednak o zdrowie psychiczne, czy o poczytalność bohaterów dramatu, a o pewną kondycję i atmosferę, stan który jest w stanie pchnąć ludzi do najpodlejszych czynów. To tak naprawdę anatomia zbrodni i jej rekonstrukcja, okraszona suto informacjami procesowymi. Mnóstwo tu zagadnień stricte prawniczych. Dlatego będzie to świetna lektura i doskonała wprawka dla przyszłych adwokatów, sędziów, czy prokuratorów.

Von Schirach opowiada o wydarzeniach w sposób bardzo oszczędny, monotonny, jak gdyby ciągle stał przed sądem, próbując wygłosić mowę końcową. Jednak jeśli przetrwa się początek, kiedy rzeczywiście trzeba walczyć z samym sobą, by nawyknąć do specyficznego, suchego i jednowymiarowego stylu, książka zacznie się podobać. Jeśli jednak nie przebrniecie przez dość trudny początek, książkę szczerze znienawidzicie i uznacie za beznadziejną. Mało tego pozostawi ona w was pewien niesmak. Dlaczego? Bo historie przedstawione w Przestępstwie są bardzo brutalne i naturalistyczne, w sposób drobiazgowy punkt po punkcie opowiadają o sposobie dokonania morderstwa, jak i o późniejszych poczynaniach z ciałem, etc. Będzie tu i o kawałkowaniu ciała, i o rozbijaniu głowy pałką, z mnóstwem szczegółów i obrzydliwych detali. Nie myślcie jednak, że będą to jedyne przestępstwa jakie opisał autor. Znajdziecie tu przestępstwa przeróżnego kalibru, od morderstw poprzez przestępstwa znacznie lżejsze. Niektóre obrzydliwe, inne zwyczajnie głupie.

Audiobooka słucha się dobrze. Jest to zasługa Rocha Siemianowskiego, który jak zawsze sprawdził się w roli lektora. To już standard w przypadku tego czytającego, że książki, których jest lektorem słucha się smakowicie. To głos, który nie przeszkadza książce, a wręcz może jej pomóc. To dobry i trafiony wybór. Zatem polecam. Z zastrzeżeniem, że nie każdemu.

Avatar użytkownika - whisky
whisky
Przeczytane:2014-08-25, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Dynamiczne, krótkie opowiadania powodują, ze książkę te czyta się bardzo gładko i szybko. Niekoniecznie lekko, bo niektóre zbrodnie, opisane dość precyzyjnie, mogą delikatniejszym czytelnikom nie przypaść do gustu. Schirach bez patosu podejmuje temat zbrodni i kary, a także machiny prawa w Niemczech, podając ją próbom przy coraz to dziwniejszych wypadkach.
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2018-09-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2018, Książki XXI wieku,

Autora "odkryłam" przez przypadek, ale od przeczytania pierwszej książki, z którą miałam przyjemność się zetkąć (była to "Sprawa Colliniego") poszukuję okazji do czytania kolejnych. W "Przestępstwie" autor opisuje nam sprawy, które prowadził, które nie do końca od początku były klarowne i łatwe do rozwiązania. Ferdinand von Schirach po raz kolejny mnie nie zawiódł!

Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon