Przyczyny i skutki. Niezwykłe początki współczesnego świata

Przyzwyczailiśmy się do obrazu historii jako logicznie ze sobą powiązanego ciągu wydarzeń prowadzącego do określonych, dających się przewidzieć skutków. Taki pogląd zawdzięczamy pracy historyków, którzy porządkują fakty i starają im się nadać jakiś sens. Ale czy jest to obraz prawdziwy? Przecież historia tworzy się również obecnie. Czy w bieżących wydarzeniach zauważamy logiczny ich rozwój i dążenie do określonego celu? W swojej książce James Burke pokazuje, że w tym pozornie uporządkowanym obrazie przeszłości pominięto jeden niezwykle istotny czynnik – rolę przypadku. Często dzięki przypadkowym spotkaniom, zasłyszanym mimowolnie informacjom dochodzi do przełomowych odkryć, które zmieniają bieg historii i są postrzegane później jako efekt wytrwałego dążenia ludzkości do osiągnięcia ustalonego celu. Jeszcze częściej mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, gdy zdawałoby się bardzo obiecujące dzieło czy rozwiązanie techniczne okazuje się ślepym zaułkiem donikąd nie prowadzącym. „Przyczyny i skutki” Jamesa Burke’a każą nam się właśnie nad tym wszystkim zastanowić.

Informacje dodatkowe o Przyczyny i skutki. Niezwykłe początki współczesnego świata:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2010-08-19
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7648-428-0

Kup książkę Przyczyny i skutki. Niezwykłe początki współczesnego świata

Przyczyny i skutki. Niezwykłe początki współczesnego świata - opinie o książce

Pajęczyna wiedzy. Do Stonehenge i z powrotem oraz inne wyprawy w krainę nauki
James Burke0
Okładka ksiązki - Pajęczyna wiedzy. Do Stonehenge i z powrotem oraz inne wyprawy w krainę nauki

Zabawna, a zarazem bardzo pouczająca "Pajęczyna wiedzy", to fascynująca intelektualna podróż po zapętlonych szlakach rozwoju naszej cywilizacji. James...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis