Przygody kota Filemona

Wyjątkowe wydanie opowieści o najsłynniejszym polskim kocim duecie - niesfornym Filemonie i dostojnym Bonifacym z klasycznymi ilustracjami Julitty Karwowskiej-Wnuczak w dużym formacie i twardej oprawie, którego nie może zabraknąć na półce z książkami.

Na małego ciekawskiego kotka czekają nie lada wyzwania na podwórku i w domu. Wciąż się tyle dzieje - tu myszy harcują, tam podejrzanie kumka żaba, a z lustra wygląda jakieś dziwne stworzenie! Wszędzie trzeba zajrzeć, wszystko obejrzeć, a może nawet - machnąć na coś łapą?

Sławomir Grabowski (1942) - pisarz i scenarzysta współpracujący z legendarnym Se-ma-forem w Łodzi oraz ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Razem z Markiem Nejmanem był pomysłodawcą m.in. serialu animowanego ,,Przygód kilka wróbla Ćwirka", a także ulubieńców dzieci w PRL - Filemona i Bonifacego. Z legendarnym kocim tandemem w roli głównej powstało nie tylko wiele książek, lecz również produkcji telewizyjnych (,,Dziwny świat kota Filemona", ,,Przygody kota Filemona", ,,Gwiazdka kota Filemona", ,,Kocia Wielkanoc") oraz film kinowy ,,Filemon i przyjaciele". Do popularnych książek dla dzieci autorstwa Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana należą także opowiadania napisane do serii ,,Poczytaj mi, mamo".

Marek Nejman (1945) - pisarz i scenarzysta współpracujący z legendarnym Se-ma-forem w Łodzi oraz ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Razem ze Sławomirem Grabowskim był pomysłodawcą m.in. serialu animowanego ,,Przygód kilka wróbla Ćwirka", a także ulubieńców dzieci w PRL - Filemona i Bonifacego. Z legendarnym kocim tandemem w roli głównej powstało nie tylko wiele książek, lecz również produkcji telewizyjnych (,,Dziwny świat kota Filemona", ,,Przygody kota Filemona", ,,Gwiazdka kota Filemona", ,,Kocia Wielkanoc") oraz film kinowy ,,Filemon i przyjaciele". Do popularnych książek dla dzieci autorstwa Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana należą także opowiadania napisane do serii ,,Poczytaj mi, mamo". Prywatnie Marek Nejman jest opiekunem pokaźnego stada dziko żyjących kotów, które stołują się w jego ogrodzie.

Julitta Karwowska-Wnuczak (1935) - ilustratorka, malarka współpracująca z Instytutem Wydawniczym ,,Nasza Księgarnia". Jej znakiem rozpoznawczym są zabawne i pełne uroku rysunki zwierząt (na przykład niesfornych tygrysów, które uciekły z piżamy w ,,Tygryskach" Joanny Papuzińskiej), a także dziewcząt i chłopców o długich, potarganych grzywkach opadających na oczy. Największy rozgłos przyniosły jej jednak książki o niezrównanej kociej spółce, do której z czasem dołączył kundelek: ,,Przygody kota Filemona", ,,Filemon i Bonifacy", ,,Filemon, Bonifacy i Szczeniak" (zebrane również przez ,,Naszą Księgarnię" w jednym tomie jako ,,Przygody kota Filemona"), ,,Noc kota Filemona", ,,Wilczy apetyt". To dzięki niej mały biały kociak od kilkudziesięciu lat patrzy na swoich czytelników z bezbrzeżnym zdziwieniem, a tłusty czarny kocur ze znudzeniem i pobłażliwością. W tych pracach Julitta Karwowska-Wnuczak oddała świat, którego już nie ma - ciepłych zapiecków i rozchwianych płotów. Stworzyła też świetne portrety myszy - być może najsympatyczniejszych myszy w historii polskiej ilustracji.

Informacje dodatkowe o Przygody kota Filemona:

Przeczytane:2009-09-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Kot Filemon. Nowe przygody
Marek Nejman0
Okładka ksiązki - Kot Filemon. Nowe przygody

Wspaniałe bajeczki do czytania na dobranoc! Zbiór ciepłych opowiadań o przygodach  ulubionego bohatera polskich dobranocek. Nasz niesforny...

Ciotka z dalekiego morza
Marek Nejman 0
Okładka ksiązki - Ciotka z dalekiego morza

Bohaterką jest węgorzyca ryba tajemnicza i mądra, którą poznajemy, kiedy postanawia osiąść na stałe w niewielkim stawie i nauczać małe rybki geografii...