Przygody z nauką. Woda

Książka dla dzieci Woda. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką zachęca do prostych eksperymentów i pomaga w nauce w przyjazny sposób. Czy można użyć wody zamiast kleju? Dlaczego ciepła woda jest lżejsza od zimnej? Jak zrobić kolorowy prąd i wir? Czemu łódka z plasteliny pływa po wodzie a kulka tonie?

Dzieci zadają mnóstwo pytań, bo są z natury ciekawe i chcą zrozumieć, jak działa świat. Mali czytelnicy wykorzystują najprostszy składnik – jakim jest woda - i za jej pomocą sami odkrywają podstawowe prawa nauki, przy okazji świetnie się bawiąc.

Przygody z nauką to seria nowoczesnych książek zachęcających do samodzielnego eksperymentowania i wyciągania wniosków. Jej bohaterami są dzieci, angażujące czytelników do zabawy. Każda zawiera 10 prostych, ciekawych, dostosowanych do wieku doświadczeń z użyciem powszechnych składników.

W serii ukazały się dotychczas: „Jajko. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką”, „Cytryna. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką”, „Papier. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką”, „Balon. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką”, „Cukier. Akademia mądrego dziecka. Przygody z nauką”

Informacje dodatkowe o Przygody z nauką. Woda:

Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 2020 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: La science est dans... L'EAU
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb
Ilustracje:Tak

Tagi: doświadczenia eksperymenty woda edukacja

Kup książkę Przygody z nauką. Woda

Przygody z nauką. Woda - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-09-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021,

"Przygody z nauką. Woda. 10 prostych, ale niesamowitych doświadczeń!" to kolejna część należąca do serii "Akademia mądrego dziecka" autorstwa Cecile Jugla i Jacka Guicharda. Które dziecko nie lubi ilustrowanych książek, a na dodatek takich, które zachęcają nie tylko do ich czytania, ale i do działania, a wręcz do eksperymentowania? Ja jeszcze takiego nie spotkałam.

Jeśli Wasze skojarzenia z doświadczeniami to wypunktowana lista rzeczy do wykonania (albo jeszcze gorzej - ciągły, długi tekst) to muszę Was rozczarować. W tej publikacji nie ma punktów, list itp. Są za to instrukcje w formie ilustracji, a ich bohaterami są głównie dzieci (dodające poszczególne składniki, mieszające substancje, obserwujące - po prostu działające, zaangażowane).

Jeśli macie pod swoją opieką maluchy powyżej trzeciego roku życia, które przejawiają zainteresowanie światem i zachodzącymi w nim zmianami, nie zmarnujcie tej naturalnej dziecięcej ciekawości. Ta książka (pozostałe części serii z resztą także) jest brakującym elementem Waszej biblioteczki. Żeby jednak nie było, że piszę w samych superlatywach to czas na element obiektywizmu. Pożytku z książki nie będzie bez pomocy dorosłych. Dlaczego? Chociażby dlatego, że np. samodzielne obcowanie z wrzątkiem w przypadku czterolatka mogłoby być zwyczajnie niebezpieczne. Stojąc obok, obserwując czy też pomagając w niektórych czynnościach możemy przede wszystkim spędzić bezcenny czas z naszymi pociechami, a do tego zaakcentować, że niektóre rzeczy wymagają asysty dorosłych. Lepiej jasno zaznaczyć, że nie nadszedł czas na samodzielny kontakt z czajnikiem zawierającym wrzątek niż gdyby kiedyś dziecko samo miałoby się o tym przekonać i to na własnej skórze.
Publikacje z serii "Akademia mądrego dziecka" to niezwykle cenne źródło inspiracji jak pokazywać i tłumaczyć zjawiska, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Doświadczenia z pewnością zainteresują maluchy, ale nie znudzą również dzieci na etapie szkoły podstawowej, ponieważ przy okazji zabawy poznają m.in. co to jest napięcie powierzchniowe lub jak działa prawo Archimedesa. Zainteresowani? W takim razie przyjemnej zabawy/nauki!