Przylądek wichrów. Róża wiatrów

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2019-09-04
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788380757905
Liczba stron: 440

Ocena: 4.86 (7 głosów)

W życiu nie zawsze układa się tak, jak sobie wyśniliśmy w marzeniach. Matylda Radwan wraca nad morze pełna nadziei na nowy związek. Pomiędzy nią a archeologiem Łukaszem Rokickim coś się jednak psuje. Kobieta gubi się w domysłach, co może być tego powodem. Nie ma pojęcia, że ukochany ukrywa przed nią pewien sekret... Także we dworze w Drozdowie wszystko się nagle komplikuje. Pojawia się zagadkowy człowiek, którego zamiary nie są do końca jasne dla właścicielki, Anity Orontowicz. Trudno rozstrzygnąć, czy przybysz chce jej pomóc, czy wręcz przeciwnie - bardzo zaszkodzić. Spokoju nie może znaleźć też Ola, wciąż czekająca na matkę. Czy jej nadzieje nie zostaną zawiedzione?

,,Róża wiatrów", to pełna emocji opowieść o pragnieniu miłości i zrozumienia, oraz o próbie dotarcia do samego siebie. Często błąkamy się po bezdrożach naszych uczuć, szukając kompasu. Serce jest jednak najlepszym doradcą i ono z pewnością wskaże właściwy kierunek. Warto zasłuchać się w szum morza, poczuć świeżość bryzy i dać się ponieść opowieści o ludziach, którzy starają się zrozumieć, co jest dla nich najważniejsze, i o co warto walczyć.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Przylądek wichrów. Róża wiatrów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Przylądek wichrów. Róża wiatrów

Avatar użytkownika - czytamdlaprzyjem
czytamdlaprzyjem
Przeczytane:2020-06-06, Ocena: 5, Przeczytałam, obyczajowe, 52 książki 2020,


"Róża wiatrów" to pełna emocji lektura o trudnych ludzkich wyborach, w której los rzuca kłody pod nogi, a bohaterowie często stoją na rozstaju dróg, nie wiedząc którą drogę wybrać. Pojawia się wiele pytań dotyczących wpływu decyzji podjętych przez naszych przodków na nasze życie. Podążanie za realizacją naszych planów zawodowych potrafi przyćmić to co jest w życiu najważniejsze jak rodzina czy równowaga między życiem prywatnym a zawodowym. Pojawia się też kwestia oczekiwań co do wyborów życiowych naszych dzieci czy partnerów. Nie zawsze jesteśmy w stanie przyznać się do błędów czy okazać uczucia najbliższym. Często wpadamy w pułapkę nieomylności i jesteśmy głusi na racje innych, gdy starają się nam uświadomić że kroczymy błędną drogą, o czym boleśnie przekonał się Hugo.
Bohaterowie mają tajemnice, które zaczynają wychodzić na światło dzienne. Potrafią one zszokować, ale też pokazują, że wyjawienie sekretu przynosi ulgę, mimo że towarzyszy lęk o odrzuceniu przez najbliższych, gdy dowiedzą się prawdy. Ale największą moc ma wybaczenie nie tylko osobom, które nas skrzywdziły, ale samu sobie. Uzyskanie spokoju własnego sumienia i naprawienie wyrządzonych krzywd ma działanie terapeutyczne dla naszej psychiki.

Link do opinii

"Róża wiatrów zawsze kieruje do przyjaznego portu, wystarczy mieć ją w sercu. Trzeba chcieć."*

Tylko czy bohaterowie dylogii osadzonej w nadmorskich Dębkach będą chcieli? Wszak autorka pozostawiła niejednego z nich w sporych tarapatach...
Powieści Agnieszki Krawczyk kocham miłością ogromną od chwili, gdy poznałam serię 'Magiczne miejsce' a potem czytałam już każdą wydaną. To historie szczególnie chwytające za serce z szeregiem pozytywnych, choć nie zawsze krystalicznych bohaterów. Co u nich słychać?

Do Dębek powracamy w lutym, kiedy jest dość cicho i spokojnie, bowiem do sezonu daleko, studenci porozjeżdżali się do dużych miast na zajęcia a znane nam postacie jeszcze się tutaj nie pojawiły.
Matylda przyjedzie do dworu w Drozdowie, jak tylko przygotuje się do wystawy w Łodzi; Łukasz biega między sprawami uczelni, łodzi i domu, zatracając jednocześnie to, co jeszcze do niedawna było dla niego najważniejsze. Dodatkowo uczucia między tym dwojgiem zaczynają trzeszczeć, wkrada się zazdrość, tajemnice, 'ta druga' oraz niedomówienia. Czy ten związek przetrwa tegoroczne sztormy?
Jednocześnie oboje wyczekują informacji w sprawie mamy Oli, z którą się kontaktowali, ale kobieta nadal milczy.

"Są sprawy, które wymykają się naszemu rozumieniu i ścieżki, które wybieramy, nawet nie zastanawiając się, czy czynimy dobrze, czy nie zbłądzimy."**

Najwięcej dzieje się w Drozdowie, gdyż dworem chwilowo zarządza Irmina, Anita jest bowiem na leczeniu. Nad przyszłością tego miejsca zawisły jednak ciemne chmury, ponieważ ojciec Irminy popadł w konflikt z prawem co pociąga za sobą problemy finansowe dworu. A gdzie łatwy łup tam pojawiają się - pragnący pomóc - ludzie o dobrych sercach oraz drapieżniki, hieny pragnące rozszarpać ofiarę. Których będzie więcej? Czy ostatecznie, po wielu zawirowaniach wygrają Ci pierwsi czy drudzy?

Agnieszka Krawczyk tradycyjnie już w każdym kolejnym tomie swoich serii wprowadza nowe postacie, które wnoszą powiew świeżości oraz często tragiczne, traumatyczne i zagadkowe historie. Pierwszą z nich jest pani Linton, która przyjeżdża do Drozdowa od pół roku na kilka dni i spędza je na wycieczkach po okolicy. Co skrywa tajemnicza kobieta?
Jeszcze większą zagadką jest Hugo Reimerbach, który obrał sobie dość szczególny i zaskakujący cel pojawiając się we dworze. Liczył na anonimowość, ale dość szybko został zdemaskowany i zaczęły pojawiać się spekulacje dotyczące jego przeszłości i przyjazdu do Polski. Z czasem poznajemy jego sekrety oraz obserwujemy zaskakujące zainteresowanie Konrada Hugonem oraz pani Linton Konradem. Co z tego wszystkiego wyniknie? Kto i co ukrywa?

"Póki się żyje, jest nadzieja, żeby sobie wybaczyć. 
Oby udało się znaleźć to wybaczenie u innych." ***

Na jaw wychodzi również skrywana od wielu lat tajemnica latarnika Orłowskiego a kiedy poszczególne wątki zaczynają się wyjaśniać, robi się dość interesująco i emocjonująco. Autorka poprzez historie swoich bohaterów pokazuje nam, że najważniejsza jest rodzina, prawda oraz dawanie nowej szansy. Opisuje wraki nie tylko statków, ale i ludzi. Kolejna przepiękna powieść Agnieszki Krawczyk, która pokazuje zwykłe życie, problemy, ale niesie też zagadki i mroczne sekrety z przeszłości. Nieporozumienia i żale mieszają się z dobrymi uczynkami a kontakt z przyrodą dobrze działa na problemy. Szkoda jedynie, że do książki nie dołączono zdjęć prac Matyldy czy szklarni Anity, bowiem ich opis powodował intensywną pracę wyobraźni.

"Czasami zaskakuje nas sposób, w jaki spełniają się nasze marzenia, a także tempo, 
w jakim się to dzieje (...)" ****


Podsumowując - "Róża wiatrów" to przepiękna nadmorska opowieść o realizacji marzeń, nietrafionych interesach, woli walki, znakach od losu oraz bezinteresownej pomocy. Znajdziemy w tej książce również emocje związane z utratą dziecka czy nieszczęśliwą miłością, ale również zmarnowane szanse, duchowe odrodzenie, próby wybaczania krzywd, liczne tajemnice i wzruszenia. Historia o tym, że czasami trzeba odpokutować zło, o walce z nałogiem czy samym sobą, wrażliwości na piękno oraz nawarstwiających się przemilczeniach. Gorąco polecam Wam drugą wizytę na Przylądku Wichrów.
* A. Krawczyk, "Róża Wiatrów", Filia, Poznań 2019, s. 461
** Tamże, s. 324
*** Tamże, s. 388
**** Tamże, s. 458

Link do opinii
Avatar użytkownika - OKsiazkami
OKsiazkami
Przeczytane:2020-01-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2020-01-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 2020,

Dostałam w bibliotece kontynuację cyklu Przylądek Wichrów i ponownie zagłębiłam się w losy poznanych w pierwszym tomie bohaterów. Matylda przeniosła się do dworku w Drozdowie, gdzie kobiety z rodziny Ornatowicz próbują ratować swoją własność. Chciała być też bliżej Łukasza. Jednak życie nie jest usłane różami (zazwyczaj) pojawiają się rysy, niedopowiedzenia, tajemnice. Trzeba dotrzeć do końca, aby wszystko się wyjaśniło

Link do opinii

Kontynuacja losów Matyldy i Łukasza, którzy planują wspólną przyszłość w domu na klifie. Czy przybycie nad morze dawnej (?) dziewczyny Łukasza - Natalii, zmieni coś w ich relacji? Panie Orontowicz starają się prowadzić swój hotel w profesjonalny i opłacalny sposób. Wszystko jest na dobrej drodze, gdy nagle okazuje się, że mąż Anity zostaje aresztowany. Czy bank odbierze im Drozodowo? Tajemnicza Angielka przyjeżdżająca od pewnego czasu do Drozdowa, okazuje się duchem z przeszłości. Szok jaki los szykuje dla Aleksandry, może być nie do przeżycia....

Link do opinii
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2019-11-03, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Dalsze losy bohaterów "Lato wśród wydm". Spotykamy Matyldę, Olę, Anitę, Konrada i innych z pierwszej cząśći. Ale pojawiają się też nowi bohaterowie, między innymi tajemniczy Hugo i równie tajemnicza Alice. Akcja czasami zbyt powolna i nudna. 

Link do opinii
Inne książki autora
Ulica Wierzbowa (Tom 1). Najmilszy prezent
Agnieszka Krawczyk0
Okładka ksiązki - Ulica Wierzbowa (Tom 1). Najmilszy prezent

Najmilsze prezenty to te niespodziewanie, przecież wiesz. Takie, na które wcale nie liczysz, a one się pojawiają, jakby je ktoś wyczarował. Przy ulicy...

Szczęście na wyciągnięcie ręki
Agnieszka Krawczyk0
Okładka ksiązki - Szczęście na wyciągnięcie ręki

Uśmiech losu to dar. Rozglądajcie się, aby go nie przegapić. Można pokonać złe wspomnienia i spróbować wyjrzeć poza mroczną zasłonę przykrości...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje