Przynależność. Jak przypomnieć sobie drogę do domu

,,Dla buntowników i odmieńców, dla czarnych owiec i outsiderów. Dla uciekinierów, sierot, kozłów ofiarnych i dziwaków. Dla tych, którzy zostali oderwani od swoich korzeni, porzuceni, odrzuceni i niezauważeni.

Obyście dostrzegali z coraz większą jasnością, że wiecie to, co wiecie".

Czujesz, że nie pasujesz do otoczenia? Nie tylko ty. Świat nigdy nie był bardziej połączony niż obecnie, a jednak ludzie są w nim niesamowicie samotni. Żyjąc w poczuciu wyobcowania, poddani kulturowej presji zwalczania tego, co odróżnia nas od innych, bezskutecznie poszukujemy drogi do odzyskania pełni swojej niepowtarzalnej jaźni. Większość ludzi myśli o przynależności jako o mitycznym miejscu i spędza całe życie, bezskutecznie go poszukując. A jeśli przynależność wcale nie jest miejscem? Co jeśli jest to umiejętność, która została utracona lub zapomniana?

Toko-pa Turner - światowej sławy badaczka snów, bestsellerowa pisarka i od ponad dwudziestu lat właścicielka Szkoły Śnienia. Dzięki czerpaniu z mitów, opowieści i snów zabiera nas do źródeł naszego wyobcowania, ukazując wygnanie jako konieczną inicjację do autentyczności. Dzieli się kompetencjami przynależności: zestawem praktyk przodków, które leczą rany i przywracają przynależność do naszego życia i świata.

Informacje dodatkowe o Przynależność. Jak przypomnieć sobie drogę do domu:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Belonging: Remembering Ourselves Home

Tagi: Umysł ciało duch - teoria i praktyka bóg

Kup książkę Przynależność. Jak przypomnieć sobie drogę do domu

Przynależność. Jak przypomnieć sobie drogę do domu - opinie o książce

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-02-06,

„Kiedy ktoś jest gotowy popełnić błędy, może odkryć coś pięknego.” - Toko-pa Turner ❤

Macie czasami tak, że coś bądź ktoś staje na waszej drodze i uświadamiacie sobie, że właśnie teraz tego potrzebowaliście? Mogą to być na przykład usłyszane, czy przeczytane słowa. Cała historia, bądź zdanie, które zmieni Wasz sposób myślenia. Otworzy Wam oczy i serca na nowe oraz nieznane… Ja mam tak bardzo często! Tym razem za sprawą książki „Przynależność. Jak znaleźć drogę do domu”, którą zaczęłam czytać i uświadamiać sobie jak bardzo jej teraz potrzebowałam ❤

Pierwsze co wyróżnia książkę Toko-Pa Turner to cudowna, twarda okładka z kolorowymi ilustracjami. Jednak to jej zawartość jest tutaj najważniejsza, a uwierzcie, że potrafi dać ona do myślenia. Dla mnie nie jest to zwykły poradnik. Książkę tę traktuję bardziej jako swoisty drogowskaz, chociaż wcale nie jest łatwa i naprawdę trzeba się skupić na jej czytaniu. Jest to tak naprawdę historia autorki, która szukała drogi do odnalezienia siebie i wewnętrznego spokoju… Jestem pewna, że wiele osób się z nią utożsami tak jak ja.

Znajdziemy tutaj ogrom wiedzy, wskazówek, ciekawostek, a nawet mitycznych odniesień. Całość napisana została stosunkowo zrozumiałym dla czytelnika językiem, chociaż momentami trafiamy na ciężkie słownictwo. Czy mi to przeszkadzało? Zdecydowanie nie, ponieważ pragnęłam dowiedzieć się więcej i pochłonąć tę książkę do końca. Z każdym przeczytanym słowem czułam jak coraz głębiej trafia ona w moje serce. Odcinałam się wtedy od świata zewnętrznego i istniałam tylko ja oraz „Przynależność…”. Aby jak najwięcej wynieść z lektury trzeba być niezwykle skupionym, jednak uwierzcie, że warto. Sama pozaznaczałam w książce wiele miejsc i z całą pewnością będę do niej wracać w trudniejszych chwilach.

„Przynależność. Jak znaleźć drogę do domu” to z całą pewnością książka, która może mieć wpływ na życie każdego z nas. Porusza ważny temat jakim jest uczucie przynależności, czy wyobcowania z którym zmierza się obecnie coraz więcej osób. Temat ten jest bolesny i wielu z nas nie chce o nim mówić na głos. Jego przepracowanie wymaga ogromnego wysiłku, ale także odwagi. Jednak, gdy trafimy na tak cudowną książkę i autorkę, która pomaga nam otworzyć się na siebie to jesteśmy w stanie przezwyciężyć wszystko i wyruszyć w podróż w głąb swojej duszy.

„śnienie to natura, która przez nas przepływa”

Od momentu narodzin zaczynamy być obecni w określonym środowisku, kulturze, okolicznościach, rodzinie, a wraz z tym zostają nam narzucone określone normy zachowania, sposób patrzenia na rzeczywistość i zaczyna się proces dostosowania do społeczności, w której przyszło nam żyć i nie jest to przypadkowe. Jednak z czasem, gdy dorastamy, czujemy, że nie do końca dobrze czujemy się tu, gdzie jesteśmy i wówczas zaczyna się proces szukania swego miejsca na ziemi, gdzie będziemy mogli poczuć się dobrze sami ze sobą. Wiele osób tkwi wciąż w tych samych warunkach, ulegając wpływom otoczenia, a tym samym oddalając się od swej prawdziwej natury i prawdziwego Ja. Jak nie zatracić siebie w dzisiejszym świecie i mieć poczucie połączenia z danym środowiskiem, podpowiada książka pt.: „Przynależność.”

TOKO-PA TURNER urodziła się na farmie w hrabstwie Devon w Anglii. Jej imię zostało wybrane z tomiku wierszy „Technicians of the Sacred” Jerome’a Rothenberga. Gdy miała 4 lata, wraz z rodziną musiała przeprowadzić się do Kanady i wychowywała się we wspólnocie sufickiej w Montrealu. Jednak nie czuła się doceniana, akceptowana i związana z rodziną, gdyż wciąż narzucano jej pewne normy zachowania. To spowodowało, że doświadczyła trudnych sytuacji związanych z poczuciem odrzucenia, z których powoli zaczęła wychodzić, gdy odkryła pracę ze snami oraz powróciła do studiowania nauk sufizmu. Zgłębiając duchową wiedzę, między innymi u boku wielkich nauczycieli takich, jak Marlon Woodman czy James Hollis. W 2001 roku założyła Szkołę Śnienia. Obecnie mieszka na małej wyspie na Morzu Salish w Kolumbii Brytyjskiej.

"Przynależność" to jej pierwsza w karierze książka. Została napisana z myślą o wszystkich tych czują się tzw. czarnymi owcami, buntownikami, odmieńcami, oderwanymi od swoich korzeni i odrzuceni, by poczuli jedność ze wszystkim, co ich otacza.

"Obyście dostrzegali z coraz większą jasnością natury, która przez was przepływa, że wasz głos jest nie tylko niezbędny, ale rozpaczliwie potrzebny, żebyśmy wyszli cało z tego zamętu."

Kieruje swój poradnik także do wszystkich poszukujących odpowiedzi na pytanie o siebie, otaczającą nas rzeczywistość i sens życia. Jej wspomnienia z różnych okresów czasu, nadają tej publikacji dodatkowego waloru, urozmaicając prezentowany materiał o scenki, na podstawie których poznajemy dane zagadnienie. Łatwiej jest zrozumieć sens przekazywanej wiedzy, tym bardziej, że porusza ona tematy wzięte z życia, które nie zawsze dostrzegamy i na pewno nie w takim ujęciu, jaki prezentuje autorka. Na wiele znanych aspektów naszego życia rzuca nowe światło i pokazuje zupełnie świeże spojrzenie na problemy, które wiążą się z brakiem poczucia przynależności. Epizody związane z życiem autorki często są wzruszające, przejmujące, czasami napawają smutkiem, zwłaszcza te z czasów dzieciństwa. Jej historia pokazuje, jak ważne są pierwsze lata naszego życia, gdy dopiero kształtuje się nasza osobowość i światopogląd.

Wiedza została ujęta aż w 19 rozdziałach, w których dosyć obszernie autorka omawia różnego rodzaju aspekty naszego życia w odniesieniu do poczucia przynależności, a najczęściej jego braku. Wyprowadza nas często z błędnego postrzegania rzeczywistości, ukazując źródło problemów, z jakimi stykamy się na co dzień. Tematyka jest bardzo szeroka, więc na pewno każdy znajdzie takie zagadnienia, które nakreślają jego sytuację, z którą sobie nie radzi.

Na uwagę zasługuje także wydanie książki, która została oprawiona w twardą okładkę ze zszywanymi brzegami i kolorowymi wklejkami. Wnętrze prezentuje się skromnie, gdyż materiał został wydrukowany na ekologicznym szarym papierze, ale dzięki temu nie ma problemów z jej używaniem, gdyż publikacja nie jest sztywna i z łatwością daje się szeroko otwierać. Poza tym na takim nośniku, czcionka jest wyraźna, więc nie sprawia trudności przy czytaniu. Ogromnym plusem jest dołączony kalendarz biurowy, w którym na każdy miesiąc przewidziana jest sentencja napisana przez panią Turner.

Toko-pa Turner zaprasza do nietuzinkowej, zadziwiającej i jedynej w swoim rodzaju podróży w głąb siebie, ukazując naszą wyjątkowość, którą każdy z nas posiada. Na swoim przykładzie ukazuje omawiane zagadnienia, pokazując, w jaki sposób wpłynęło to na jej decyzje i życie. Przytacza wiele epizodów ze swojej przeszłości, oraz swoich znajomych i klientów, ukazując zmiany, jakie zaistniały po przeanalizowaniu kwestii przynależności w danej dziedzinie czy środowisku. Niezwykle cennym elementem jej rozważań są przykłady snów, oraz ich interpretacje. To pozwala zagłębić się w ich symbolikę i zrozumieć, co nasza podświadomość chce nam przekazać. Uczy rozpoznawania pod postacią sennych obrazów dostrzegania rozwiązania naszych problemów i poznawania swoich słabości oraz tego, co nas blokuje.

Podkreśla też kwestię samotności, którą odczuwa coraz więcej osób, mimo że są otoczeni przez wielu znajomych, mają ułatwiony kontakt poprzez media społecznościowe i technologie, a mimo to brakuje im bliskości drugiego człowieka i prawdziwej integracji z miejscem, w którym aktualnie przebywają.

Pragnienie przynależności drzemie w każdym z nas, gdyż każdy chce być akceptowany, kochany i potrzebny. Jesteśmy gotowi do wielu poświeceń, by należeć do jakiejś grupy, mieć poczucie współistnienia z danym miejscem czy społeczeństwem. Zapominamy jednak, że najważniejsze jest czuć się dobrze z samym sobą, a to osiągniemy tylko wtedy, gdy zrozumiemy na czym polega przynależność.

Zjawisko przynależności jest najczęściej określane, jako potrzeba obecności w jakiejś konkretnej społeczności, grupy czy miejscu, z którymi łączą nas silne więzi emocjonalne, a przy tym czujemy się bardziej wartościowi i potrzebni. Często jest ono mylone z dopasowaniem do danych nam warunków, a wpajane nam od najmłodszych lat doktryny, zasady zachowania i określony światopogląd może jedynie dawać nam fałszywe poczucie przynależności.

Autorka poprzez swoją książkę, pokazuje, jak nie popaść w pułapkę własnych pragnień i namawia do poszukiwania odpowiedzi kryjących się w nas i wyrażających się poprzez sny. Przekonuje, że praca ze snami jest potężnym narzędziem do wniknięcia w głąb siebie, odnalezienie więzi z Boskością, naszą intuicją, kreatywnością i tym, czego pragniemy. Uświadamia, że jesteśmy trybikiem w mechanizmie wszechświata, a przez to mamy prawo do wyrażania siebie i pielęgnowania naszych najwspanialszych talentów, zalet a przede wszystkim mamy prawo do bycia sobą.

To lektura, która skłania do przemyśleń, dlatego nie jest to materiał, który czyta się szybko. Każdy rozdział, zagadnienie, element jest dokładnie omówiony, rozłożony na czynniki pierwsze, uświadamia nam mechanizmy funkcjonujące w naszej rzeczywistości, które odciągają nas od naszej prawdziwej natury, sprawiając, że czujemy się niepotrzebni, wyobcowani i w efekcie samotni. Zbyt mało przywiązuje się w wychowaniu do wyeksponowania naturalnych, a więc prawdziwych predyspozycji, nakładając na niego zwyczaje, normy zachowania i widzenia rzeczywistości, tak, jak jest to akceptowane w danym środowisku. Podporządkowywanie nas do ogółu sprawia, że zatracamy prawdziwego siebie, tracimy więź z matką Naturą i w końcu nie wiemy, kim jesteśmy. Książka "przynależność" jest drogowskazem na drodze do naszego wewnętrznego domu.

Książkę przeczytałam, dzięki Wydawnictwu Kobiecemu

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2022-01-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2022,

"I chociaż każdy z nas ma swoją własną opowieść o czekaniu na schodach, jej sednem zawsze jest uczucie, jakie towarzyszy przebywaniu poza przynależnością. Nieznośne przekonanie, że nikt cię nie potrzebuje. Życie nie uważa, że jesteś niezbędny. Kiedy nikt nie przychodzi za tobą z zaproszeniem, potwierdza to najgorsze twoje obawy i sprawia, że jeszcze bardziej zapuszczasz się na terytorium wygnania, aż czujesz zimny powiew śmierci".

"Przynależność. Jak przypomnieć sobie drogę do domu" to książka, która łączy w sobie kilka różnych gatunków. Jest fascynującą biografią autorki, która dorastała w niecodziennych warunkach i miała wiele przykrych doświadczeń do przepracowania. To również zbiór życiowych historii innych osób, z którymi Toko-pa pracowała oraz analiza ich snów. Wreszcie to książka o rozwoju osobistym, wykładnia osobistej filozofii autorki, a z mojej perspektywy jeden z wielu sposobów na to, jak radzić sobie z poczuciem osamotnienia i wyobcowania.

Nie ukrywam, że lektura nie była łatwa. Trzeba być skupionym i uważać na każde zdanie, bo inaczej można się zagubić. Toko-pa stara się jak najlepiej oddać swoje uczucia i przemyślenia, a chyba wszyscy wiemy, jakie to trudne zadanie. Dlatego często używa metafor i korzysta z symboli. Moje odczucia były zróżnicowane - jednego wątku nie rozumiałam, ale już na następnej stronie mogłabym zakreślać co drugie zdanie, bo te słowa tak do mnie przemawiały. Tak samo z jej poglądami, jedne podzielam, a drugie absolutnie nie.

"Jeśli potrafisz stanąć w pełni w swoim braku przynależności i zaprzyjaźnić się z lękami samotności oraz wykluczenia, nie pozwolisz, żeby unikanie ich dłużej tobą rządziło. Innymi słowy: znajdziesz się na drodze do swojego domu".

Książka jest pięknie wydana w twardej oprawie, na pewno będzie ozdobą biblioteczki. Jestem pewna, że znajdą się czytelnicy, dla których stanie się cennym poradnikiem. Polecam osobom, które interesują się psychologią, duchowością oraz tym, które szukają odpowiedzi w związku z własnymi problemami.

Egzemplarz do recenzji otrzymałam od wydawnictwa Kobiece.

*** #przynależność ***

,,Dom, którego szukamy od zawsze mieszka w nas samych. Czasami przez wiele lat go nie słyszymy szukając przynależności do kogokolwiek, a tymczasem najważniejsze jest, by przynależeć do siebie samego."

Tako-pa Turner, światowej sławy badaczka snów, w swojej książce zabiera nas w głąb naszej psychiki i pokazuje, że poprzez miłość, interakcję ze wszechświatem oraz sny możemy osiągnąć poczucie prawdziwej przynależności i dotrzeć do własnego ja.
Nasz świat wydaje się być spójny. Dzięki internetowi możemy dotrzeć do osoby na drugim krańcu świata, ale pomimo tego jest pełen samotnych ludzi. Chociaż mówi się, że każdy z nas jest osobną jednostką, wyjątkową i różną od drugiego człowieka, i powinien być zawsze sobą, to jednak nie lubimy osób, które się wyróżniają. Spada na nie mnóstwo hejtu i dzięki temu tłumią one w sobie swoje prawdziwe ja. Bo każdy z nas chce przynależeć do świata, nawet gubiąc po drodze siebie.
Autorka dzieli się w książce własnymi doświadczeniami i stara zwrócić uwagę na sny, które nazywamy ,,zwierciadłem duszy".
To w snach widzimy nasze problemy, smutki, pragnienia i potrzeby.

Ta książka jest naprawdę wzruszająca i każdy w niej znajdzie coś dla siebie.
Mi bardzo spodobał się ten cytat:
,,Prawdziwą nagrodą za twoje poszukiwanie jest otworzenie na oścież drzwi twojego domu i pozwolenie, by twoje życie stało się schronieniem dla przynależności innych ludzi".
Bądźmy więc dla siebie dobrzy, życzliwi i empatyczni.
Książkę oczywiście polecam, bo jest wyjątkowa i warta uwagi.