Przystanek

Kasia w związku z pracą ma zbadać losy powojennych mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Chce to wykorzystać jako pretekst, by lepiej poznać   historię nieżyjącego już ojca, reemigranta z Francji. Ku swemu zdziwieniu natrafia na wiele związanych z nim tajemnic.
W Zawodziu, jej rodzinnej miejscowości, żyją potomkowie różnych nacji, które osiedliły się tu po wojnie lub uniknęły wysiedlenia. Poznaje losy silnych i charyzmatycznych kobiet, a pewien intrygujący mężczyzna spowoduje sporo zamieszania w jej pogmatwanym życiu.
Czy osoby, którym przez wiele lat ufała, są z nią szczere?
Co ukrywa matka za milczeniem na temat rodziny ojca?
I co wydarzy się w życiu Kasi, czy wreszcie znajdzie swoje małe szczęście?

Informacje dodatkowe o Przystanek:

Wydawnictwo: Lucky
Data wydania: 2023-03-15

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Przystanek

Przystanek - opinie o książce

"Przystanek" Monika Bisek-Grąz LUCKY Wydawnictwo to debiut autorki. Każdy dąży do osiągnięcia szczęścia i szuka swojego miejsca. Nikt nie chce żyć nieszczęśliwie, nikt nie chce by na jego drodze pojawiły się porażki i smutki. Jaka byłaby Wasza odpowiedź na pytanie "jakiego życia pragniesz" . Odpowiedzi będą różne, choć wszystkie prowadzą do jednego "szczęścia". Jednym słowem – szczęście jest w nas i warto dołożyć starań, aby je tam odnaleźć.

"-E tam. Są filozofie, które mówią, że człowiek został stworzony do szczęścia, a nie do umartwiania się - zauważyła Kaśka".

Kasia wraca w rodzinne strony, aby zebrać materiały do projektu o losach powojennych mieszkańcach Wałbrzycha i okolic. Dziewczyna ma nadzieję, że dzięki temu uda jej się poznać historię nieżyjącego już ojca, który był reemigrantem z Francji. Mama dziewczyny niechętnie podejmuje temat związany z ojcem, ewidentnie coś ukrywając. Dziewczyna chce poznać całą historię, niestety ciągły opór matki i najbliższych przyjaciół jej to utrudnia. Czy dziewczyna pozna prawdę? Czy najbliższe jej osoby podjęły odpowiednie decyzje, ukrywając prawdę? I jaką rolę odegra w życiu Kasi poznany przez przypadek Hans? Czy dziewczyna odnajdzie swoje szczęście i miejsce na ziemi?

"Trzeba dbać, o każdą chwilę w życiu. Czasu i uwaga są tym, co najcenniejsze, co możemy dać drugiemu człowiekowi..."

Chcecie się przekonać jak potoczą się losy bohaterów koniecznie sięgnijcie po książkę. Autorka pokazuje Nam, że każdy szuka swojego "Przystanku" w życiu. Choć często znamy cel naszej wędrówki, mało kto wie w którą ścieżkę skręcić, aby go osiągnąć. Często po drodze popełniamy błędy, ale to właśnie one pozwalają Nam być silniejszymi. Bohaterka będzie przeżywać wzlory i upadki w dążeniu do celu i znalezienia swojego przystanku. Czy uda się jej poznać historię i odkryć tajemnice? Tego musicie dowiedzieć się czytając książkę.

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2024-02-01, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Trzeba dbać, o każdą chwilę w życiu. Czas i uwaga są tym, co najcenniejsze, co możemy dać drugiemu człowiekowi..."

Kasia pracuje w teatrze, jej kolejnym projektem ma być zbadanie losów powojennych mieszkańców Wałbrzycha i jego okolic. Z entuzjazmem i ciekawością podchodzi do zlecenia. Tym bardziej że daje jej ono szansę na poznanie historii nieżyjącego ojca, który był reemigrantem z Francji. Matka wymijająco i niechętnie udzielała jej informacji na temat ojca, wyraźnie coś ukrywa. Przed Kasią spore wyzwanie, stopniowo odkrywane przez nią tajemnice zaskakują i niepokoją. Dlaczego jej matka nie mówi prawdy o ojcu?

Nie jest to łatwa opowieść...

Czy Kasi uda się odkryć prawdę? Wielowymiarowa perspektywa, fabuła zajmująco poprowadzona ukazuje skomplikowane relacje międzyludzkie i przywołuje tajemnice z przeszłości, a w tle rys historyczny o reemigrantach z Francji. Styl autorki -- udany debiut -- jest płynny, lekki, barwny, okraszony szczypta dobrego humoru. Atutem powieści są bohaterowie. Skomplikowane, autentyczne, ciekawie wykreowane osobowości, wzbudzają w czytelniku wiele emocji. Do Kasi miałam mieszane uczucia, jej ciągłe niezadowolenie irytowało mnie. Często miałam wrażenie, że sama nie wie, czego chce od życia, że nie potrafi docenić tego co ma. Kibicowałam jej, miałam nadzieję, że znajdzie to, czego szuka.

Ludzkie poplątane życiowe ścieżki. Autorka porusza trudne i ważne tematy, robi to z wyczuciem i realizmem. Stopniowo odkrywane tajemnice wzmagają ciekawość, początkowo nic tu nie jest takie, jak nam się wydaje. Skomplikowane relacje międzyludzkie, rodzinne, niedopowiedzenia, brak szczerości, sekrety. Szukanie swojego miejsca na ziemi, upragnionego szczęścia. Radosne wzloty, bolesne upadki. Piękno prawdziwej przyjaźni. Miłość, która przychodzi niespodziewanie.  Na duży plus zasługuje zajmująco ukazana historia Wałbrzycha.

Pełna życiowych zawirowań opowieść, przyjemna przygoda, której całkowicie dałam się porwać. Z niecierpliwością czekam na kontynuację. Polecam, czytajcie!