Recenzja ksi捫ki: Przystanek

Recenzuje: Danuta Awolusi

S takie ksi捫ki, w kt鏎ych udaje si zmie軼i ogrom wszystkiego, cho na pierwszy rzut oka wydaj si niepozorne. Monika Bisek-Gr您 w swoim debiucie Przystanek daje popis umiej皻no軼i. Tworzy wci庵aj帷 i pe軟 emocji opowie嗆 obyczajow z r闚nie anga簑j帷ym t貫m historycznym.

recenzja Przystanek

Ka鄂a, singielka dobiegaj帷a czterdziestki, ma za zadanie zbada losy powojennych mieszka鎍闚 Wa豚rzycha. Przy okazji chce pozna histori swojego nie篡j帷ego ojca, reemigranta z Francji. Nowe wyzwanie pojawia si w czasie, gdy kobieta ma ju troch dosy swojego 篡cia. Nu篡 j samotno嗆, rutyna, czuje si zagubiona, podejrzewa u siebie stany depresyjne. Nieoczekiwanie badanie rodzinnej historii przynosi w jej 篡ciu zmiany. Niesie odpowiedzi, ale te wiele pyta.

Akcja powie軼i Moniki Bisek-Gr您 rozgrywa si wsp馧cze郾ie, ale autorka – znawczyni i mi這郾iczka historii – wplata w fabu喚 wiele ciekawych informacji, na przyk豉d o Wa豚rzychu, kt鏎y swego czasu by prawdziwym tyglem kulturowym. Dowiadujemy si nieco o „wschodniakach“ i reemigrantach z Francji. Mi這郾icy takich smaczk闚 w literaturze b璠 usatysfakcjonowani, bo autorka potrafi snu opowie軼i i intrygowa.

Moj uwag przyku豉 jednak warstwa obyczajowa. Ka鄂a to posta fascynuj帷a, bo uosabia wiele cech, kt鏎e sama posiadam. 砰cie zap璠zi這 j nieco w kozi r鏬, ona sama jest ju zrezygnowana. Szuka iskry, mo瞠 – mi這軼i, ale wci捫 jej si nie udaje. Lokuje uczucia, gdzie nie powinna, a inni – g堯wnie matka – lubi j ocenia. Ona sama, oczywi軼ie, nie jest bez wad. Dokonuje niew豉軼iwych wybor闚.

Poszukiwanie informacji o zaginionym ojcu staje si dla niej szans, by zg喚bi swoj to窺amo嗆, na nowo odpowiedzie na pytanie: „kim jestem?" Okazuje si, 瞠 nasza bohaterka nie zna wszystkich fakt闚, a jej matka ma swoje tajemnice. Czy to oznacza, 瞠 zacznie inaczej j postrzega? Na pewno Ka鄂a jest bohaterk wymagaj帷. Nie zawsze da si j lubi, jest bardzo ludzka. Pope軟ia sporo b喚d闚, tak瞠 w relacjach. Czasem za du穎 powie, daj帷 si ponie嗆 emocjom. Ale chyba tym wzbudzi豉 moj sympati. Nie ka盥emu przecie uk豉danie 篡cia idzie jak z p豉tka…

Monika Bisek-Gr您 tworzy z pozoru lekk opowie嗆, ale czytelnik szybko daje si wci庵n望 w 鈍ietnie napisan warstw emocjonaln. Przystanek to historia o korzeniach, o tym, jak mo積a nie znale潭 w 篡ciu celu i szuka go bardzo p騧no. To te opowie嗆 o relacjach i mi這軼i do rodzinnych stron. Gor帷o polecam!

I dodam, 瞠 autorka na sam koniec zostawi豉 bomb. Tak zwany cliffhanger, kt鏎y ka瞠 oczekiwa kolejnego tomu. A co czuj, 瞠 b璠zie si w nim sporo dzia這.

Tagi: obyczajowe

Kup ksi捫k Przystanek