Psy z Rygi

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 83-74-14227-8
Liczba stron: 288

Ocena: 4.74 (19 głosów)

Luty 1991 roku. Komisarz Wallander i jego współpracownicy z policji w Ystad otrzymują informację o makabrycznym odkryciu na odludnej plaży. W wyrzuconym przez fale pontonie znajdują dwóch martwych, elegancko ubranych młodych mężczyzn. Obaj, jak się wkrótce okazuje, należeli do łotewskiej mafii. Banalna z pozoru sprawa gangsterskich porachunków prowadzi Wallandera na trop międzynarodowego spisku. W Rydze, stolicy od niedawna niepodległego kraju, tworzącego zalążki demokracji, a w rzeczywistości ogarniętego nadzorem policyjnym, Wallander musi zmierzyć się z potężnym i nieuchwytnym przeciwnikiem. Kilka razy otrze się o śmierć i tylko jego obsesyjne poczucie sprawiedliwości nie pozwoli mu cofnąć się przed zagrożeniem. W tym porywającym thrillerze, pełnym niespodzianek i po mistrzowsku stopniowanego napięcia, Mankell kreśli mroczny i sugestywny obraz społeczeństwa w stanie chaosu. Pokazuje narodziny zła, które w swym nowym wcieleniu zawładnęło nie tylko Łotwą, ale i wszystkimi już suwerennymi państwami Europy Środkowej i Wschodniej.

Pojechałem na Łotwę, do Rygi, a był to czas, kiedy nikt nie wiedział, co się naprawdę dzieje. Znalazłem się tam równocześnie z sowieckimi oddziałami „czarnych beretów”. Oni po prostu strzelali do ludzi. Żeby dowiedzieć się czegoś o działaniach policji, musiałem potajemnie spotkać się z pewnym kapitanem, który nie zgodził się na oficjalną rozmowę. Umówiliśmy się nocą w przedziwnym miejscu. Ta książka stawia pytanie: Co będzie, gdy runą mury wschodniej Europy? Będziemy mieli, jak sądzę, do czynienia z nowym rodzajem przestępczości. Psy z Rygi to książka o innych, nie dość rozpoznanych konsekwencjach wyzwolenia się Europy Wschodniej.
Henning Mankell

Kup książkę Psy z Rygi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Opinie o książce - Psy z Rygi

Avatar użytkownika - Mysza_99
Mysza_99
Przeczytane:2015-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Moje drugie spotkanie z Kurtem Wallanderem. Z radością powróciłam do Szwecji, z rozkoszą powróciłam do śledzenia pracy tegoż cudownego policjanta. Książka na początku nie porywa. Akcja dzieje się powoli, ślamazarnie wręcz. Ktoś dostrzega ponton na środku morza, zagląda do środka, znajduje w nim dwóch martwych biznesmenów. Odholowuje kawałek i zgłasza anonimowo, że za chwil kilka czerwona łódka dobije do brzegu. Ponton faktycznie dobija, nie wiadomo, czyje zwłoki w nim leżą, skąd ci ludzie przybyli i kim tak naprawdę są. Wszystkie drogi prowadzą do Europy Wschodniej. Kiedy wydawałoby się, że po szwedzkiej stronie sytuacja została wyjaśniona, bo sprawę przeniesiono na Łotwę, przychodzi wiadomość o śmierci łotyskiego majora, który na ziemiach szwedzkich współuczestniczył w śledztwie. Wallander jest zmuszony do podróży, podczas której bierze czynny udział w rozwiązaniu tej tajemniczej śmierci. Przeżywa on bardzo niebezpieczną przygodę, wplątuje się w zawiłe układy i skomplikowane sytuacje. Nie wie, kto go śledzi, kto jest jego przyjacielem, a kto wrogiem, komu może ufać, a komu zdecydowanie ufać nie powinien. Od przybycia Kurta do Rygi akcja książki nabiera tempa, a końcówka zapiera dech w piersiach. "Psy z Rygi" mają (od momentu przeniesienia akcji na ziemię łotewską) świetnie prowadzoną fabułę, która wciąga czytelnika i sprawia, że wczuwa się on w skomplikowaną sytuację głównego bohatera. Najbardziej uderza konspiracja - sam Wallander ma odczucia, że Ryga składa się wyłącznie z tajemnych wyjść i przejść, a on jest cały czas tropiony. Ta aura tajemniczości sprawia, że czytelnik nie wie, co go czeka na kolejnej stronie, czy ktoś wyskoczy z ukrycia, czy kogoś zastrzelą, czy plan spotkania/ucieczki/rozwiązania sprawy się powiedzie, czy spali na panewce. Mniej więcej od połowy towarzyszyło mi takie uczucie niepewności, zagubienia, współodczuwania strachu. To tylko świadczy o tym, że książka została naprawdę dobrze napisana. Duży plus za umieszczenie akcji poza granicami państwa i tak naprawdę w miejscu, którego autor całkowicie nie znał. W posłowiu przedstawia on genezę powstania utworu, wszystkie okoliczności towarzyszące i ścieżki, które musiał przemierzyć, żeby wyszło wiarygodnie i zgodnie z sytuacją historyczną i geograficzną Łotwy. Plus też za ograniczenie opisów życia prywatnego Kurta, ale bez całkowitego wyeliminowania ich. Wzmianki o sytuacji z byłą żoną, czy relacji z córką były wystarczające, jako czytelnik mam zarys i orientuję się w sprawach rodzinnych Wallandera, ale ujęte zostały na tyle skromnie, że nie zmęczyły mnie, nie zniechęciły i nie mam wrażenia, że zdominowały akcję książki. Skandynawowie lubią sobie w tej materii na dużo pozwolić, tu jest to fajnie wyważone. Mały minus za ten niemrawy początek - niby wszystko było: i zbrodnia, i śledztwo, ale jak na wstęp do właściwej części książki zdecydowanie za długie. Z niecierpliwością czekam na kolejną część przygód Wallandera. Połknęłam haczyk, zdecydowanie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - selene21
selene21
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 12 książek 2014,
To chyba pierwsza książka Henninga Menkella, która nie wciągnęła mnie od początku. Narracja wydawała mi się przydługa, dialogi nudnawe. Zachwalany bohater serii, Kurt Wallander nie zasłużył sobie na moją przychylną ocenę: ciągle był smutny, zmęczony pracą w policji i zastanawiający się na jej zmianą.. Zagadka kryminalna zaczyna się w chwili odnalezienia zwłok dwóch mężczyzn ubranych w garnitury, w pontonie, u brzegu Ystad. Śledztwo brnie powoli, zatacza szersze kręgi aż komisarz Wallander wyrusza do Rygi, by je kontynuować po śmierci majora, Łotysza. I poznajemy ryski, niemal socrealistyczny klimat, giną kolejne osoby. Jest też moment fascynacji wdową, Biepą...Zaskakujące zakończenie śledztwa, ale ogólnie książkę zmęczyłam,a nie śledziłam z zapartym tchem na bieżąco...
Link do opinii
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2019-04-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Bardzo mroczna opowieść. Szwedzki policjant rozpoczyna pracę dotyczącą tajemniczego morderstwa na morzu. Śledztwo prowadzi go na Łotwę, a ryscy policjanci zapraszają do współpracy. Kurt przemierza szarą, smutną, komunistyczną Rygę próbując wychwycić wszystkie dziwne powiązania pomiędzy policją, przestępcami, politykami i ruchem wyzwoleńczym.

Link do opinii
Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2018-12-20, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2018,

  Chociaz nie jestem zwolennikiemtradycyjnych skandynawskich kryminalow,to jednak warto znac tworczosc klasyka tego gatunku.Pierwza czesc serii o Kurcie Wallanderze nie byla wybitna,ale jednak nie zniechecila mnie do ksiazek Henninga Mankella.Drugi tom cyklu,czyli "Psy z Rygi" jest ciekawszy od pierwszej czesci.Chociaz ma wszystkie mankamenty wiekszosci skandynawskich kryminalow-wolne tempo,duzy nacisk na zycie osobiste bohaterow,sporo psychologii-to tutaj tak bardzo to nie razi.Historia jest precyzyjnie rozpisana,dzieki czemu ksiazka wciaga czytelnika.Natomiast sporym minusem jest fakt,zwe bardzo latwo przewidziec,kto w finale okaze sioe czarnym charakterem.Mnie w kazdym razie Mankell nie zaskoczyl,choc podejrzewam,ze wielu czytelnikow da sie mu zaskoczyc finalowa scena na dachu.Z polskiej perspektywy nieco rozczarowuje spojrzenie na Lotwe,w momencie przechodzenia tego kraju od komunizmu do niepodleglosci.Widac,ze auitor mieszkal na Zachodzie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - lukasus
lukasus
Przeczytane:2017-04-16, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - cykuta
cykuta
Przeczytane:2017-02-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Morderca bez twarzy
Mankell Henning0
Okładka ksiązki - Morderca bez twarzy

Kto był w stanie zabic parę starych rolników w szwedzkiej wiosce, a potem pójść do stajni, aby nakarmić ich konia? Umierająa kobieta zdążyła...

Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. Wspomnienia brudnego anioła
Mankell Henning0
Okładka ksiązki - Kolekcja Jubileuszowa W.A.B. Wspomnienia brudnego anioła

W.A.B. ma już 25 lat: wybitni autorzy, znakomite książki, nowe kierunki. Wydawnictwo powstało w 1991 roku i jest jedną z najbardziej zasłużonych polskich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Oczy wilka
Alicja Sinicka
Oczy wilka
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Pokaż wszystkie recenzje