Psychologia Okrągłego Stołu

Czy można w pokojowy sposób zakończyć konflikt polityczny dzielący kraj na dwoje? I jak przekroczyć głęboką polaryzację polityczną? Te dwa pytania są dziś równie aktualne, co w 1989 roku, kiedy opozycja i władza w Polsce usiadły do wspólnych rozmów przy Okrągłym Stole. Chociaż historia się nie powtarza, ufamy, że doświadczenie Okrągłego Stołu pozostaje bardzo ważną i ponadczasową lekcją, także na poziomie techniki politycznej.

Książka zawiera zapis rozmów pomiędzy ludźmi zaangażowanymi bezpośrednio i pośrednio w ,,Okrągły Stół"(Janusz Reykowski i Janusz Grzelak) oraz komentatorów prezentujących różne punkty widzenia: psychologiczny - (Mirosław Kofta), historyczny - (Andrzej Friszke) i społeczny - (Wiktor Osiatyński).

Poza zapisem ważnych rozmów, książka zawiera dwa aktualne eseje, dotyczące oceny tego ważnego wydarzenia społeczno-politycznego ostatnich kilkudziesięciu lat:

- Janusz Reykowski Od Okrągłego Stołu do ,,kontrrewolucji".

- Andrzej Friszke Okrągły Stół bez legend. Dokumenty mówią.

oraz artykuł Wiktora Osiatyńskiego Okrągły Stół - negocjacje w Polsce (niepublikowany w Polsce, artykuł z 1991 r.).

Chcielibyśmy, żeby po naszą książkę sięgnęli wszyscy żywo zainteresowani życiem politycznym, ale też historią najnowszą. Warto jednak zwrócić uwagę, że książka ta może być szczególnie przydatna osobom zajmującym się w swoich studiach lub w pracy badawczej konfliktem politycznym i procesami negocjacyjnymi (w psychologii społecznej i politycznej, socjologii, politologii i tak dalej). Mogą w niej poszukiwać odpowiedzi na fundamentalne pytanie, jakie warunki muszą być spełnione, by udało się konstruktywnie rozwiązać konflikt uważany za nierozwiązywalny (intractable). Ważnym pytaniem jest więc nie tylko, ,,jak to było możliwe w Polsce", lecz także jaka lekcja płynie z analizy procesu Okrągłego Stołu w odniesieniu do innych konfliktów.

Czego mogą się dowiedzieć ludzie, którzy zajmują się występującymi dziś pod każdą szerokością geograficzną konfliktami (etnicznymi, religijnymi, politycznymi, gospodarczymi), z przeprowadzonej przez nas analizy fenomenu Okrągłego Stołu?

Czy rozwiązania przyjęte przy Okrągłym Stole da się zastosować w innych czasach i w innych okolicznościach?

To pytania, na które dziś jeszcze nie znamy odpowiedzi.

Ze Wstępu - Mirosław Kofta i Adam Leszczyński

Psychologia Okrągłego Stołu - opinie o książce

Rozczarowanie demokracją. Perspektywa psychologiczna
Janusz Reykowski0
Okładka ksiązki - Rozczarowanie demokracją. Perspektywa psychologiczna

Nie wszyscy interesują się polityką, ale przecież dotyczy ona każdego. Nie wszyscy też deklarują swoje przywiązanie do takiej czy innej ideologii, lecz...

Konflikt i porozumienie. Psychologiczne podstawy demokracji deliberatywnej
Janusz Reykowski0
Okładka ksiązki - Konflikt i porozumienie. Psychologiczne podstawy demokracji deliberatywnej

Przeczytałam poważną i ciekawą pracę o tym, jak różni ludzie zachowują się w sytuacji sporu, dotyczącego ważnych dla nich kwestii społecznych i politycznych...