Psychoterapia dziś. Rozmowy

Skąd wiadomo, że psychoterapia może komuś pomóc wyzwolić się z psychicznego cierpienia?

Co współczesne badania mówią o ludzkiej psychice?

Jak rodzi się depresja?

Na czym polega psychoterapia i jak długo powinna trwać?

Jak zadbać o własny rozwój bez popadania w egocentryzm?

Czy można pomóc parze, z której uchodzi para?

Jak wygląda praca psychoterapeuty z dzieckiem?

Jakie jest współczesne rozumienie uzależnienia?

Czy każdy może zostać psychoterapeutą?

Książka stanowi zbiór rozmów z czołowymi polskimi psychoterapeutami i superwizorami psychoterapii skupionymi wokół Laboratorium Psychoedukacji. Przedmiotem refleksji są tu rozmaite obszary życia i pracy psychoterapeutycznej, takie jak: relacje i budowanie poczucia bezpieczeństwa, ciąża i okres okołoporodowy, rodzicielstwo, cielesność i jej związki z psychiką, praca, uzależnienia, żałoba i trauma, przywracanie sprawczości, warsztat psychoterapeuty. Autorzy przyglądają się różnym formom i zastosowaniom psychoterapii w kontekście przemian zachodzących we współczesnym społeczeństwie, wskazują nowe kierunki rozwoju tej dziedziny, rozprawiają się z mitami na jej temat.

,,O czym zatem jest ta książka? To w pewnym sensie opowieść o tym, czym jest dziś - pod koniec drugiej dekady XXI wieku - dziedzina zwana psychoterapią. Może właśnie to czyni tę książkę tak frapującą, że odpowiedź na jedno pytanie rodzi następne, a mnogość wątków wskazuje, jak złożona i wielowarstwowa jest rzeczywistość gabinetu psychoterapeutycznego. A jednocześnie z tej wielości problemów wyłania się obraz dziedziny dojrzałej teoretycznie, efektywnej praktycznie, użytecznej społecznie. Zaś psychoterapeuci są (mogą być) rzetelnie kształceni, samoświadomi siebie i swoich zadań oraz możliwości i ograniczeń. Warto podkreślić, że książka ta nie jest jedynie zbiorem ciekawych wywiadów na frapujące tematy. Tych szesnaście rozmów to zarazem swoisty collage, który ma znamiona podręcznika".

Ze Wstępu Bogdana de Barbaro, Katedra Psychiatrii

Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788301200619

Kup książkę Psychoterapia dziś. Rozmowy

Psychoterapia dziś. Rozmowy - opinie o książce

W książce pada wiele pytań, na które odpowiadają polscy psychoterapeuci oraz superwizorzy psychoterapii. Poruszanych jest wiele tematów, wszystkie są wzięte z samego życia, z doświadczeń, nabytych podczas ich pracy. Między innymi znajdują się rozmowy o relacjach i budowaniu poczucia bezpieczeństwa, ciąży i całym okresem okołoporodowym, żałobie i wiele innych. Są rozmowy o terapii indywidualnej oraz grupowej.
Książka podzielona jest na 16 rozdziałów, każdy z nich dotyczy innego tematu, innych problemów, które są dokładnie analizowane, a odpowiedzi są wyczerpujące.

Czytając wstęp i pierwszy rozdział czułam się troszkę zrezygnowana. W pierwszym momencie do głowy przyszła mi myśl, że tak jak złożona jest psychoterapia, tak samo złożone są zdania w tej książce. Wydawały mi się ciężkie do zrozumienia i przez to, że z taką dokładnością są budowane, myślałam że będzie ciężko przetrwać przez całość. Jednak taki był tylko początek. Później to wszystko było już bardziej naturalne, a bynajmniej takie, że z zainteresowaniem i z pełną świadomością tego co i o czym czytam pochłaniałam wszystkie rozmowy. A co najważniejsze rozumiałam o czym czytam i naprawdę to było ciekawe doświadczenie. Pierwszy raz miałam styczność z takim typem książki, z takim tematem, który zawsze wzbudzał we mnie ciekawość i w końcu mogłam tę ciekawość zaspokoić.

Podczas czytania z całą pewnością czuć, że na pytania odpowiadają eksperci. Miałam wrażenie, że nigdzie im się nie spieszy, mają czas i o wszystkim dokładnie chcą opowiedzieć, wszystko wytłumaczyć.

Z całą pewnością nie jest to książka tylko i wyłącznie dla osób związanych z tą tematyką, bądź na co dzień się nią fascynujących. Wciągnie ona również osoby, które takie jak ja, czyli nie myślące wcześniej, że sięgną kiedyś po taki typ lektury, gdzie będą rozmowy z dziedziny psychoterapii. Mnie naprawdę zainteresowała, a co najważniejsze dowiedziałam się kilku ważnych, nowych rzeczy, jak również kilka ciekawostek. Największym szokiem było dla mnie pewne pojęcie, zupełnie nowe dla mnie słowo sologamia. Nigdy wcześniej się z nim nie spotkałam, nawet nie obiło mi się o uszy. Jego pojęcie wbiło mnie w fotel. Sologamia jest to po prostu poślubienie samego siebie, co jest dla mnie naprawdę zaskakujące.

"Psychoterapia dziś. Rozmowy" jest bogatą w wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie ekspertów, którzy się wypowiadają, lekturą. Czytanie niejednokrotnie wzbudzało we mnie pewne rozmyślania, czasami odpływałam i zastanawiałam się nad tym co czytam i przychodziły mi do głowy różne myśli, przeróżne wnioski. Na koniec, kolejny raz stwierdzam, że problemy ludzi, z którymi się spotykają nie mają końca. Jest ich tyle i tak różnych, że trzeba być naprawdę niesamowitym człowiekiem, psychoterapeutą, aby pomóc swym podopiecznym. Zapewne nie każdy do takiego zawodu się nadaje. Trzeba mieć tu dużą wiedzę, dobre podejście do drugiego człowieka, potrafić słuchać i rozmawiać, a przede wszystkim trzeba posiadać pewną wrażliwość, której niestety wielu brakuje. Zapewne zapomniałam, lub po prostu nie mam takiej wiedzy, aby wymienić jeszcze więcej cech, które potrzebuje dobry psychoterapeuta, a zapewne jeszcze takie są.

biblioteczkamoni.blogspot.co.uk

Bezradnik: O kobietach, mężczyznach, miłości, seksie i zdradzie
Zofia Milska-Wrzosińska0
Okładka ksiązki - Bezradnik: O kobietach, mężczyznach, miłości, seksie i zdradzie

Z wielką przyjemnością, inteligentnie i taktownie demaskuje oraz rozświetla zawstydzające obszary naszej niedojrzałości, tak jak się ona przejawia w naszych...