Punkt widzenia

Tom 6 cyklu Agata Górska i Sławek Tomczyk

Sędzia orzekający w sprawach karnych odbiera przerażającą wiadomość. Jego córka została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Wyjaśnienie tej zbrodni staje się priorytetem dla policji, dlatego Agata Górska musi przerwać urlop i pilnie wrócić do Warszawy. Gdy śledcza zagłębia się w sprawę, odkrywa gęstą sieć zależności i tajemniczych koneksji. Jaką rolę w sprawie odegra przeszłość jej partnera – Sławka Tomczyka? Czy Agata będzie mogła nadal mu ufać?

Informacje dodatkowe o Punkt widzenia:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2019-01-30
ISBN: ISBN: 9788379761319
Ilustracje:brak

Kup książkę Punkt widzenia

Punkt widzenia - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-05-26, 52 książki 2019,

Przeszłość i tak cię dopadnie

Wydawałoby się, że każda seria ma swój koniec, przynajmniej takie można było odnieść wrażenie, bo „ Grzech zaniechania” był niejako podsumowaniem całego cyklu. Sądzę, że czytelnicy nigdy nie będą mieli dość czytania o perypetiach niezwykłej pary policjantów Agaty i Sławka, więc ku ich zadowoleniu a także mojemu, powstał kolejny szósty tom. Chociaż Małgorzata Rogala dała się już poznać, że jest autorką, która nie boi się poruszać trudnych społecznych spraw to moim zdaniem „ Punkt widzenia” jest najbardziej dojrzałą, przemyślaną a także bardzo mocną w swojej wymowie, powieścią w karierze autorki. Tym razem historia dotyczy przemocy seksualnej i wyroków sądowych, które nie zawsze są sprawiedliwe i zgodne z prawem. Nie bez powodu mówi się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeżeli „pozycja” w życiu się zmienia, zmienia się też postrzeganie tych samych spraw.

Przekonał się o tym pewien sędzia, który uniewinnił kiedyś gwałciciela, a teraz sam musi zmierzyć się z tym, co spotkało jego córkę. Wcześniej przychodził na sprawy nieprzygotowany nie robiąc z tego dramatu. Odraczał rozprawy przesuwając w nieskończoność ich terminy, a teraz okazuje zniecierpliwienie i niezadowolenie z powodu braku postępów w śledztwie. Szaleje z rozpaczy i niepokoju o swoje dziecko i dopiero teraz dotarło do niego, co przeżywała rodzina zgwałconej dziewczyny.

Śledztwo w sprawie morderstwa córki sędziego zostaje przydzielone Agacie i Sławkowi, którzy oprócz dochodzenia, zmagają się jak zwykle z własnymi problemami. Ich relacja jest dość skomplikowana a życie zawodowe miesza się z prywatnym i czasami dla nich samych trudne jest do rozgraniczenia. W ich związku pojawiają się kłopoty z komunikacją a w odnowieniu porozumienia nie pomaga spotkanie dawnej znajomej Tomczyka, która liczy na odnowienie bliskiej zażyłości sprzed lat. Jak przeszłość Sławka wpłynie na związek z Agatą i na sprawę morderstwa?

Fabuła powieści obfituje w liczne zwroty akcji, trzyma w napięciu i nie zwalnia tempa aż do samego końca. Intryga kryminalna jest wielowątkowa i niełatwa do rozgryzienia, bo autorka umiejętnie plącze sieć powiązań pomiędzy postaciami a wydarzeniami z przeszłości. Trudno domyślić się też tożsamości mordercy, bo nic tu nie jest oczywiste a finałowe odkrycie kart przynosi zaskakujący wynik śledztwa. Wprawdzie już pod sam koniec miałam pewne podejrzenia, co do sprawcy, ale to właśnie ta niepewność była największą atrakcją w rozwiązaniu kryminalnej łamigłówki - kto i dlaczego zabił?

Małgorzata Rogala w „ Punkcie widzenia „ jak zwykle stworzyła nie tylko ciekawą zagadkę kryminalną, ale także dała czytelnikom wiele tematów do rozważań. Poruszyła niezwykle ważną kwestię dotyczącą gwałtów i rażąco niskich wyroków dla sprawców. Wskazała także na fakt, że ofiary gwałtów często są wyszydzane i osądzane. Zgwałcona kobieta bardzo często doznaje kolejnej krzywdy ze strony otoczenia, rodziny, bliskich. Wmawia się im, że same swoim zachowaniem czy też strojem dały przyzwolenie na to, co je spotkało. Obok problemu gwałtów i cichego pozwolenia społeczeństwa na przemoc seksualną, autorka poruszyła także sprawę hejtu, bezmyślnych internetowych komentarzy, gdzie tchórze ukrywający się za monitorem komputera pozwalają sobie na osądzanie i bezkarne obrzucanie błotem innych.

Książka ma zdecydowanie głęboki przekaz. Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw a to, co uczyniliśmy w przeszłości wróci pewnego dnia niczym bumerang i dopadnie w chwili, kiedy tego najmniej się spodziewamy.
Uwielbiam styl pisania Małgorzaty Rogali. Autorka potrafi budować napięcie i tworzy niesamowity klimat swoich powieści, sprawia, że nie można oderwać się od czytania. Mam nadzieję, że jeszcze nie jeden raz będę miała okazję spotkać się z Górską i Tomczykiem. Polecam gorąco.

„ Ten dzień na zawsze podzielił moje życie. Nie mają państwo pojęcia, ile bym oddał żeby cofnąć czas”

Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Punkt widzenia to kryminał, który wciągnął mnie od pierwszych stron. Wszystko za sprawą nie tylko porywającej akcji i dopracowanego tła obyczajowego, lecz przede wszystkim podjętego tematu. Autorka bowiem porusza w nim kwestię gwałtów, pokazała, w jaki sposób są traktowane (niektóre) ofiary gwałtu oraz jak rażąco niskie kary nakładane są na sprawców, przez co czują się oni bezkarni. W przypadku książki Rogali duży wpływ na wyrok sądumiały między innymi kolesiostwo, czy przekupstwo. Moim zdaniem tematyka książki jest bardzo na czasie i wywołuje w czytelniku masę emocji.

Sprawcy gwałtów mają społeczne przyzwolenie, na przykład bliskich i znajomych, którzy stają w ich obronie lub udają, że o niczym nie wiedzieli (bo to przecież taki dobry chłopak, zawsze się ukłonił sąsiadce). Niejednokrotnie usłyszymy też, że ofiara „sama się prosiła”, bo odsłoniła dekolt i założyła krótszą spódniczkę. Ofiara oprócz urazów na ciele otrzymuje wiele ciosów w duszę. Odczuwa strach przed sprawcą, boi się zwierzyć bliskim z obawy na reakcję otoczenia, w tymszykanowanie, a przede wszystkim obawia się słów, że to jej wina, bo „mogła nie prowokować”. Dlatego część zgwałconych kobiet nie zgłasza sprawy na policji. Bo sam proces sądowy jest równie traumatyczny co gwałt. Te, które jednak postanowią rozstrzygnąć sprawę w sądzie, liczą na sprawiedliwy wymiar kary. I tutaj mogą się przeliczyć.Nasuwa się pytanie, dlaczego sądy są nazbyt wyrozumiałe dla gwałcicieli?

Moim zdaniem Punkt widzenia to bardzo dobrze napisany kryminał z nieoczekiwanymi zwrotami i wartką akcją oraz ciekawymi bohaterami. Niesie ze sobą głębszy przekaz i zmusza czytelnika do refleksji. Czytało mi się bardzo dobrze i czekam na kolejny tom przygód Agaty i Sławka. Polecam.

Avatar użytkownika - pannajagiellonka
pannajagiellonka
Przeczytane:2022-08-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Punkt widzenia to szósta część serii @malgorzata.rogala.pisarka z moim ulubionym żeńsko-męskim duetem funkcjonariuszy Agatą Górską i Sławkiem Tomczykiem ?

Tym razem główną osią fabuły jest zaginięcie córki sędziego. Sędziego, który kilka lat wcześniej wydał bardzo kontrowersyjny wyrok w sprawie gwałtu, skazując sprawcę na wyrok w zawieszeniu i pozwalając by z ofiary zrobiono puszczalską. To w efekcie doprowadziło dziewczynę do ruiny zdrowia psychicznego i samobójczej śmierci.

Z niesprawiedliwością tego wyroku, a także niewątpliwie wywołaną nim śmiercią wspomnianej wcześniej dziewczyny nie może pogodzić się jej rodzina i społeczeństwo, a także... nastoletnia córka sędziego, która postanawia "ukarać" swojego ojca sprawiając by poczuł to, co czuli bliscy tamtej dziewczyny.

Nie mogła jednak przewidzieć, że ktoś wykorzysta jej plan zemsty na wcielenie własnego. Takim sposobem sprawą zajmuje się Tomczyk i ściągnięta z urlopu Górska, których relacja z każdym tomem robi się poważniejsza. Przy czym da się to czytać bo mimo łączącego ich uczucia swoją pracę wykonują bardzo profesjonalnie i poza zdawkowymi czułościami w formie buziaka nie pozwalają sobie na zbyt wiele w pracy. Ich relacja od samego początku serii jest swego rodzaju lepikiem, który spaja wszystkie tomy w jedną historię. Nie mogło więc zabraknąć jakiegoś wydarzenia również i w sferze prywatnej

Jadę serią... Najmniej mi się podobała, chociaż temat ciekawy.

Fenomenalna książka. Znani bohaterowie, których uwielbiam, zagadka, która trzyma w napieciu, ważny temat- oto recepta na udaną lekturę. Książkę czytało się mi szybko i z niecierpliwością czekałam aż bohaterowie odszukają winnego. Naprawdę wato po nią sięgnąć. Ja się nie zawiodłam. I nie mogę doczekać się kolejnej części.

Miałam dłuższą przerwę w czytaniu książek o teamie Górska - Tomczyk ale nieustannie dobrze się przy tym cyklu bawię. Zagadka kryminalna przyzwoita, ciągle coś się dzieje chociaż akcja nie pędzi jak tornado. Górska znowu pokazała klasę. Mimo urazy, którą chowała w sercu do osoby związanej ze śledztwem potrafiła zachować obiektywizm i włożyła w śledztwo całe serce.Z przyjemnością przeczytam kolejną pozycję.

Avatar użytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-05-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Uwielbiam serię o Górskiej i Tomczyku. Każda część tej serii jest tak samo dobra! Ta również. Czyta się szybko i nie można się od tej książki oderwać

Kiedyś cię odnajdę
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Kiedyś cię odnajdę

Weronika w wieku dziewiętnastu lat przeżyła koszmar - jej matka została brutalnie zgwałcona i zamordowana we własnym mieszkaniu. Sprawcy nigdy nie odnaleziono...

Zapłata
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Zapłata

Wciągająca powieść kryminalna rozgrywająca się we współczesnej Warszawie.   Syn znanego adwokata został zamordowany w toalecie modnego klubu. Śledztwo...