Punkt widzenia

Data wydania: 2019-01-30
ISBN: ISBN: 9788379761319
Ilustracje: brak

Tom 6 cyklu Agata Górska i Sławek Tomczyk

Sędzia orzekający w sprawach karnych odbiera przerażającą wiadomość. Jego córka została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Wyjaśnienie tej zbrodni staje się priorytetem dla policji, dlatego Agata Górska musi przerwać urlop i pilnie wrócić do Warszawy. Gdy śledcza zagłębia się w sprawę, odkrywa gęstą sieć zależności i tajemniczych koneksji. Jaką rolę w sprawie odegra przeszłość jej partnera – Sławka Tomczyka? Czy Agata będzie mogła nadal mu ufać?

Kup książkę Punkt widzenia

Opinie o książce - Punkt widzenia

Avatar użytkownika - gala
gala
Przeczytane:2019-02-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Przeszłość i tak cię dopadnie

Wydawałoby się, że każda seria ma swój koniec, przynajmniej takie można było odnieść wrażenie, bo „ Grzech zaniechania” był niejako podsumowaniem całego cyklu. Sądzę, że czytelnicy nigdy nie będą mieli dość czytania o perypetiach niezwykłej pary policjantów Agaty i Sławka, więc ku ich zadowoleniu a także mojemu, powstał kolejny szósty tom. Chociaż Małgorzata Rogala dała się już poznać, że jest autorką, która nie boi się poruszać trudnych społecznych spraw to moim zdaniem „ Punkt widzenia” jest najbardziej dojrzałą, przemyślaną a także bardzo mocną w swojej wymowie, powieścią w karierze autorki. Tym razem historia dotyczy przemocy seksualnej i wyroków sądowych, które nie zawsze są sprawiedliwe i zgodne z prawem. Nie bez powodu mówi się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeżeli „pozycja” w życiu się zmienia, zmienia się też postrzeganie tych samych spraw.

Przekonał się o tym pewien sędzia, który uniewinnił kiedyś gwałciciela, a teraz sam musi zmierzyć się z tym, co spotkało jego córkę. Wcześniej przychodził na sprawy nieprzygotowany nie robiąc z tego dramatu. Odraczał rozprawy przesuwając w nieskończoność ich terminy, a teraz okazuje zniecierpliwienie i niezadowolenie z powodu braku postępów w śledztwie. Szaleje z rozpaczy i niepokoju o swoje dziecko i dopiero teraz dotarło do niego, co przeżywała rodzina zgwałconej dziewczyny.

Śledztwo w sprawie morderstwa córki sędziego zostaje przydzielone Agacie i Sławkowi, którzy oprócz dochodzenia, zmagają się jak zwykle z własnymi problemami. Ich relacja jest dość skomplikowana a życie zawodowe miesza się z prywatnym i czasami dla nich samych trudne jest do rozgraniczenia. W ich związku pojawiają się kłopoty z komunikacją a w odnowieniu porozumienia nie pomaga spotkanie dawnej znajomej Tomczyka, która liczy na odnowienie bliskiej zażyłości sprzed lat. Jak przeszłość Sławka wpłynie na związek z Agatą i na sprawę morderstwa?

Fabuła powieści obfituje w liczne zwroty akcji, trzyma w napięciu i nie zwalnia tempa aż do samego końca. Intryga kryminalna jest wielowątkowa i niełatwa do rozgryzienia, bo autorka umiejętnie plącze sieć powiązań pomiędzy postaciami a wydarzeniami z przeszłości. Trudno domyślić się też tożsamości mordercy, bo nic tu nie jest oczywiste a finałowe odkrycie kart przynosi zaskakujący wynik śledztwa. Wprawdzie już pod sam koniec miałam pewne podejrzenia, co do sprawcy, ale to właśnie ta niepewność była największą atrakcją w rozwiązaniu kryminalnej łamigłówki - kto i dlaczego zabił?

Małgorzata Rogala w „ Punkcie widzenia „ jak zwykle stworzyła nie tylko ciekawą zagadkę kryminalną, ale także dała czytelnikom wiele tematów do rozważań. Poruszyła niezwykle ważną kwestię dotyczącą gwałtów i rażąco niskich wyroków dla sprawców. Wskazała także na fakt, że ofiary gwałtów często są wyszydzane i osądzane. Zgwałcona kobieta bardzo często doznaje kolejnej krzywdy ze strony otoczenia, rodziny, bliskich. Wmawia się im, że same swoim zachowaniem czy też strojem dały przyzwolenie na to, co je spotkało. Obok problemu gwałtów i cichego pozwolenia społeczeństwa na przemoc seksualną, autorka poruszyła także sprawę hejtu, bezmyślnych internetowych komentarzy, gdzie tchórze ukrywający się za monitorem komputera pozwalają sobie na osądzanie i bezkarne obrzucanie błotem innych.

Książka ma zdecydowanie głęboki przekaz. Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw a to, co uczyniliśmy w przeszłości wróci pewnego dnia niczym bumerang i dopadnie w chwili, kiedy tego najmniej się spodziewamy.
Uwielbiam styl pisania Małgorzaty Rogali. Autorka potrafi budować napięcie i tworzy niesamowity klimat swoich powieści, sprawia, że nie można oderwać się od czytania. Mam nadzieję, że jeszcze nie jeden raz będę miała okazję spotkać się z Górską i Tomczykiem. Polecam gorąco.

„ Ten dzień na zawsze podzielił moje życie. Nie mają państwo pojęcia, ile bym oddał żeby cofnąć czas”

Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Punkt widzenia to kryminał, który wciągnął mnie od pierwszych stron. Wszystko za sprawą nie tylko porywającej akcji i dopracowanego tła obyczajowego, lecz przede wszystkim podjętego tematu. Autorka bowiem porusza w nim kwestię gwałtów, pokazała, w jaki sposób są traktowane (niektóre) ofiary gwałtu oraz jak rażąco niskie kary nakładane są na sprawców, przez co czują się oni bezkarni. W przypadku książki Rogali duży wpływ na wyrok sądumiały między innymi kolesiostwo, czy przekupstwo. Moim zdaniem tematyka książki jest bardzo na czasie i wywołuje w czytelniku masę emocji.

Sprawcy gwałtów mają społeczne przyzwolenie, na przykład bliskich i znajomych, którzy stają w ich obronie lub udają, że o niczym nie wiedzieli (bo to przecież taki dobry chłopak, zawsze się ukłonił sąsiadce). Niejednokrotnie usłyszymy też, że ofiara „sama się prosiła”, bo odsłoniła dekolt i założyła krótszą spódniczkę. Ofiara oprócz urazów na ciele otrzymuje wiele ciosów w duszę. Odczuwa strach przed sprawcą, boi się zwierzyć bliskim z obawy na reakcję otoczenia, w tymszykanowanie, a przede wszystkim obawia się słów, że to jej wina, bo „mogła nie prowokować”. Dlatego część zgwałconych kobiet nie zgłasza sprawy na policji. Bo sam proces sądowy jest równie traumatyczny co gwałt. Te, które jednak postanowią rozstrzygnąć sprawę w sądzie, liczą na sprawiedliwy wymiar kary. I tutaj mogą się przeliczyć.Nasuwa się pytanie, dlaczego sądy są nazbyt wyrozumiałe dla gwałcicieli?

Moim zdaniem Punkt widzenia to bardzo dobrze napisany kryminał z nieoczekiwanymi zwrotami i wartką akcją oraz ciekawymi bohaterami. Niesie ze sobą głębszy przekaz i zmusza czytelnika do refleksji. Czytało mi się bardzo dobrze i czekam na kolejny tom przygód Agaty i Sławka. Polecam.

Wiadomo, córka sędziego, nie w kij dmuchał, komendant spuścił ze smyczy najbardziej zajadłe pitbulle. (s. 271)

Owymi pitbullami są starsza aspirant Agata Górska i komisarz Sławek Tomczyk. Sprawa dotyczy gwałtu i morderstwa nastoletniej córki sędziego orzekającego w sprawach karnych i jest priorytetem dla policji. Wyjaśnienie tej zbrodni nie będzie proste, gdyż wiąże się ona ze starą sprawą Skowrońskiego – nastolatek za zgwałcenie dziewczyny dostał zawiasy, a ofiara trafiła do psychiatryka, popełniła samobójstwo. Dziennikarka Emilia Makowska przypominała czytelnikom o tamtej sprawie. Swoimi artykułami i książką. Ofiara, Jagoda Skowrońska, czuła się odpowiedzialna za wyrok swego ojca. Miała obsesję na tym punkcie, udzielała się na forum dyskusyjnym. Książka Makowskiej z reportażem o Idze jeszcze bardziej ją nakręciła. Jak to się stało, że Jagoda sama stała się ofiarą jak Iga? Kto dokonał makabrycznej zbrodni?

Skomplikowało się jeszcze bardziej. Na razie nie ogarniam. (s. 94)

Najlepszy policyjny duet ma problem z rozwiązaniem sprawy kryminalnej z udziałem sędziego Skowrońskiego, który codziennie naciska na ich przełożonego, a ten na nich. Takie warunki nie sprzyjają pracy. Ludzie nie mówią im wszystkiego, a przez to śledztwo stoi w miejscu. Gęsta sieć zależności i koneksji utrudnia rozwiązanie sprawy. Każdy z policjantów zajmuje się swoim kawałkiem całości, także Chudy. Agata ma swoje ulubione narzędzie pracy, czyli intuicję. Do tego wyczuwa „ale”. Tomczyk niespodziewanie wpadł w sidła przeszłości, co ma wpływ na związek z Agatą i na sprawę. Co takiego wydarzyło się w przeszłości i rzutuje na teraźniejszość?

Górska szczególnie wrażliwa na przemoc wobec kobiet i dzieci, a zwłaszcza wykorzystywanie seksualne, potrzebowała chwili czasu, żeby zapanować nad sobą. (s. 71)

Bohaterką sprawa wstrząsnęła, czytelnikiem też wstrząśnie, zwłaszcza kobietą. Tym razem sprawa kryminalna to naprawdę duży kaliber. Moim skromnym zdaniem najgorszy dla kobiet niezależnie od wieku. Nie tylko w chwili jego popełniania, ale także potem, na komisariacie i w sądzie. Wtedy często zgwałcona kobieta jest dodatkowo upokarzana przez mężczyzn, przez sędziów obojga płci, przez system, przez… ludzi wokół. Do tego dochodzą mity, że kobieta sama się prosi, że kusi strojem, że jak nie stawia oporu, to nie jest gwałt! Włosy stają dęba! Warto przeczytać Posłowie, w którym Małgorzata Rogala wyjaśnia, co leży u podłoża szkodliwych mitów na temat zgwałcenia, podaje statystyki.

Nie mam czasu na czytanie bzdur. (s. 97)

Owe bzdury to komentarze pod artykułami w Internecie. Autorka przytacza kilka notek prasowych z zamieszczonymi komentarzami pod nimi. Skrajnie różne wpisy. Niektóre usunięte przez moderatora. W dobie Internetu każdy pisze, co chce, bo uważa, że wszystko mu wolno. Brak nazwiska i zdjęcia zapewnia anonimowość. Obraźliwe teksty, wyzwiska to standard. Ludzie nie mają hamulców, hejtują dla własnej rozrywki. Mogą dać upust swoim emocjom albo sprowokować innych do ostrych komentarzy. Słowem: hulaj dusza, piekła nie ma. Jest. Dla ofiary komentarzy. Łatwo się mówi – nie czytaj, a ciekawość robi swoje. Problemy się pogłębiają.

To matka i ojciec mają nauczyć syna, żeby nie gwałcił. (s. 111)

Święte słowa! To kolejny problem społeczny, na który zwraca uwagę autorka, a który ukazała na przykładzie kilku rodzin. W wieku dziecięcym i nastoletnim dużą presję na młodego człowieka wywiera grupa rówieśnicza, jednak to rodzice wychowują. To oni wpajają dziecku zasady, uczą wartości i szacunku do ludzi oraz zwierząt, pokazują dobre wzorce. Dziecko uczy się przez naśladownictwo, dlatego tak ważne są dobre relacje w domu między ojcem i żoną, ojcem i córką, jak domownicy traktują siebie nawzajem. Wychowanie dziecka to najtrudniejsze zadanie i to od rodziców zależy, jakiego człowieka dadzą społeczeństwu.

Jestem bardzo ciekawa uzasadnienia wyroku, który wydał sędzia Skowroński. (s. 71)

Autorka stawia w centrum uwagi sędziego Włodzimierza Skowrońskiego, lecz tak naprawdę wszystkich sędziów. To w ich rękach wielokrotnie ważył się cudzy los. To oni oceniali ciężar przewinienia czy zbrodni, decydowali o przyszłości człowieka, wierząc przy tym w sprawiedliwość i swoją nieomylność. Na przykładzie sędziego Skowrońskiego ukazano podejście do pracy i wypełnianie służbowych obowiązków oraz wpływ innych czynników zewnętrznych na ich pracę. Przy okazji przypomniano sprawę Agaty Górskiej, o której losie zadecydował ten właśnie sędzia.

Musiał wszystko opowiedzieć policji i miał nadzieję, że jego historia rzuci nowe światło na sprawę i doprowadzi do przełomu w śledztwie. (s. 239)

Jedno wydarzenie, jedna decyzja uruchamia ciąg zdarzeń, który może trwać latami i trudno go zatrzymać. Ludzie popełniają błędy, taka ich natura. Gorzej, gdy chcą uniknąć kary za ich popełnienie. Ukrywanie prawdy, spłacanie swoich długów, odwdzięczenie się za przysługę – to kolejny temat poruszony w powieści.

Wszystko jest zgodne z literą prawa, że mogliśmy się wypowiedzieć, przedstawić swój punkt widzenia, swoją wersję. (s. 121)

Jest takie powiedzenie: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. I coś w tym jest. Każdy z nas postrzega rożne sprawy przez własne doświadczenie, umiejętności, wiedzę i inne czynniki. Jesteśmy różni i mamy prawo do własnego zdania, lecz w pewnych istotnych kwestiach jest ono zbyt rozbieżne moim zdaniem, co wyraźnie ukazuje Małgorzata Rogala w swej powieści Punkt widzenia.  Dla mnie to najlepsza i najważniejsza społecznie powieść pani Małgorzaty, koło której nikt nie przejdzie obojętnie. Oby więcej takich książek!

Avatar użytkownika - kaczucha
Przeczytane:2019-02-20, Przeczytałem, 26 książek 2019,
Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-01-30, Ocena: 6, Przeczytałam,

Od zawsze wiadomo, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nawet, a może w szczególności, gdy chodzi o trudny, bolesny problem jakim jak gwałt.

Temat ten jest głównym motywem śledztwa prowadzonego przez niezłomną parę policjantów Agatę Górską i Sławka Tomczyka. Sędzia Skowroński, otrzymuje mailem film z brutalnymi scenami gwałtu i morderstwa swojej jedynej córki. Śledczy odkrywają, że ma to bezpośredni związek z wydanym przez niego niesprawiedliwym wyrokiem za gwałt, w wyniku czego ofiara popełniła samobójstwo.

Emocje bliskich dziewczyny, którzy nie doczekali się sprawiedliwości, ale również rodziców młodego gwałciciela starający się go za wszelką cenę wytłumaczyć i obronić, rozdzierają serce.

Pojawiające się w treści artykuły opisujące postępy śledztwa wraz z komentarzami internautów przydają realizmu i pokazują jak łatwo jest ferować wyroki, rzucać inwektywy będąc pozornie anonimowym. Wyrażać zdanie bez zastanowienia, jakiejkolwiek refleksji, że komentarze te czytają ofiary, ich rodziny i boleśnie rzutują one na ich życie.

Wszystkich, którzy śledzą relacje Górskiej i Tomczyka z pewnością zaciekawi czy mężczyzna, w obliczu rzucającej mu się na szyję byłej kochanki, potrafi zachować się lojalnie wobec partnerki? Czy może skorzysta z okazji, która sama wpada mu w ręce?

Kryminał Małgorzaty Rogali, to nie tylko porywająca akcja, od której trudno się oderwać, nie tylko świetnie wykreowani bohaterowie, ale również udana próba zwrócenia uwagi na traktowanie ofiar gwałtów w Polsce. Traktowanie ich przez policję, wymiar sprawiedliwości i przez nas, społeczeństwo. Wiele jeszcze mamy w tym temacie do przemyślenia i poprawienia.

Moim zdaniem, to najlepsza książka autorki z dotychczas przeze mnie przeczytanych i polecam ją w stu procentach każdemu, kto lubi dobry kryminał wraz z głębszym przekazem.

Avatar użytkownika - zielonooka_aga
zielonooka_aga
Przeczytane:2019-01-27, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

„Punkt widzenia” to kolejna książka autorstwa Małgorzaty Rogali opowiadająca o losach pary policjantów Agaty Górskiej i Sławku Tomczyku.
Sędzia karny Włodzimierz Skowroński w pewien w sierpniowy dzień otrzymuje tajemniczego maila. W załączniku znajduje się film ze scenami gwałtu i morderstwa młodej dziewczyny. Sędzia w ofierze z nagrania rozpoznaje swoją nastoletnią córkę. Rozwikłanie tej sprawy oraz odnalezienie mordercy zostaje zlecone naszym bohaterom. Agata i Sławek od początku uważają, że ta zbrodnia jest zemstą na Skowrońskim, który orzekał w głośniej przed laty sprawie gwałtu. Sędzia mimo licznych dowodów świadczących o winie oskarżonego wydał wyrok w zawieszeniu. Decyzja ta wywołała rozgoryczenie u rodziny ofiary oraz burzę w opinii publicznej. W sprawie przewija się duża liczba podejrzanych oraz świadków. Wszystkie postacie w mniejszym lub większym stopniu powiązane są ze sobą nie tylko wydarzeniami sprzed lat, ale również licznymi tajemnicami i kłamstwami skrywanymi przez długi czas. Choć motyw wydaje się oczywisty, to rozwiązanie sprawy okazuje się niezwykle skomplikowane.

Małgorzata Rogala dała się już poznać jako autorka, która nie boi się poruszać trudnych, społecznych spraw. Dla mnie była to obietnica kolejnej, dobrej książki. Absolutnie się nie zawiodłam.

Przemoc seksualna i niskie kary za gwałt to tylko jeden z wątków, jakie można odnaleźć w „Punkcie widzenia”. Drugim jest kwestia odpowiedzialności, jaką każdy z nas ponosi za swoje czyny. Dodatkowo autorka w treść książki umiejętnie wplata problem hejtu oraz bezkarności za pisane w internecie opinie, które są prawdziwą plagą współczesnych czasów.

Wydarzenia w książce przedstawione są w wielu płaszczyznach. Głównym wątkiem jest opis śledztwa prowadzonego przez Agatę i Sławka. Dodatkowo występują tu liczne wstawki, z których dowiadujemy się, jak całą sprawę postrzegają poboczni bohaterowie. Dzięki temu autorka przedstawia nam różny (tytułowy) PUNKT WIDZENIA na te same wydarzenia.
Akcja zmienia się dynamicznie, co nie pozwala na choćby chwilę znużenia. Czytelnik zostaje wciągnięty w historię bez reszty. Naprawdę ciężko jest odłożyć książkę przed jej zakończeniem! Charaktery i postępowanie licznych postaci mają duży wpływ na odczucia czytającego. Emocje, jakich doświadczyłam podczas lektury tej pozycji, były skrajnie różne. Myślę, że był to celowy zabieg autorki. Połączenie opisu drastycznych wydarzeń i śledztwa oraz różnych, ludzkich charakterów wymusza na czytelnikach chwilę refleksji.

To, co najważniejsze
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - To, co najważniejsze

Marta, odnosząca sukcesy prawniczka, wiedzie poukładane życie. Pracuje w renomowanej warszawskiej kancelarii, przerwy obiadowe spędza w zaprzyjaźnionej...

Kopia doskonała
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Kopia doskonała

Nowa seria polskiej mistrzyni kryminału psychologicznego!Dominika otrzymuje zlecenie wyjazdu do Lyonu w celu skopiowania jednego z obrazów. Po skończonej...