Punkt widzenia

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2019-01-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: ISBN: 9788379761319
Liczba stron: 335
Język oryginału: polski
Ilustracje: brak

Tom 6 cyklu Agata Górska i Sławek Tomczyk

Ocena: 5.19 (16 głosów)

Sędzia orzekający w sprawach karnych odbiera przerażającą wiadomość. Jego córka została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Wyjaśnienie tej zbrodni staje się priorytetem dla policji, dlatego Agata Górska musi przerwać urlop i pilnie wrócić do Warszawy. Gdy śledcza zagłębia się w sprawę, odkrywa gęstą sieć zależności i tajemniczych koneksji. Jaką rolę w sprawie odegra przeszłość jej partnera – Sławka Tomczyka? Czy Agata będzie mogła nadal mu ufać?

Tagi: bóg

Kup książkę Punkt widzenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Punkt widzenia

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-05-26, 52 książki 2019,

Przeszłość i tak cię dopadnie

Wydawałoby się, że każda seria ma swój koniec, przynajmniej takie można było odnieść wrażenie, bo „ Grzech zaniechania” był niejako podsumowaniem całego cyklu. Sądzę, że czytelnicy nigdy nie będą mieli dość czytania o perypetiach niezwykłej pary policjantów Agaty i Sławka, więc ku ich zadowoleniu a także mojemu, powstał kolejny szósty tom. Chociaż Małgorzata Rogala dała się już poznać, że jest autorką, która nie boi się poruszać trudnych społecznych spraw to moim zdaniem „ Punkt widzenia” jest najbardziej dojrzałą, przemyślaną a także bardzo mocną w swojej wymowie, powieścią w karierze autorki. Tym razem historia dotyczy przemocy seksualnej i wyroków sądowych, które nie zawsze są sprawiedliwe i zgodne z prawem. Nie bez powodu mówi się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Jeżeli „pozycja” w życiu się zmienia, zmienia się też postrzeganie tych samych spraw.

Przekonał się o tym pewien sędzia, który uniewinnił kiedyś gwałciciela, a teraz sam musi zmierzyć się z tym, co spotkało jego córkę. Wcześniej przychodził na sprawy nieprzygotowany nie robiąc z tego dramatu. Odraczał rozprawy przesuwając w nieskończoność ich terminy, a teraz okazuje zniecierpliwienie i niezadowolenie z powodu braku postępów w śledztwie. Szaleje z rozpaczy i niepokoju o swoje dziecko i dopiero teraz dotarło do niego, co przeżywała rodzina zgwałconej dziewczyny.

Śledztwo w sprawie morderstwa córki sędziego zostaje przydzielone Agacie i Sławkowi, którzy oprócz dochodzenia, zmagają się jak zwykle z własnymi problemami. Ich relacja jest dość skomplikowana a życie zawodowe miesza się z prywatnym i czasami dla nich samych trudne jest do rozgraniczenia. W ich związku pojawiają się kłopoty z komunikacją a w odnowieniu porozumienia nie pomaga spotkanie dawnej znajomej Tomczyka, która liczy na odnowienie bliskiej zażyłości sprzed lat. Jak przeszłość Sławka wpłynie na związek z Agatą i na sprawę morderstwa?

Fabuła powieści obfituje w liczne zwroty akcji, trzyma w napięciu i nie zwalnia tempa aż do samego końca. Intryga kryminalna jest wielowątkowa i niełatwa do rozgryzienia, bo autorka umiejętnie plącze sieć powiązań pomiędzy postaciami a wydarzeniami z przeszłości. Trudno domyślić się też tożsamości mordercy, bo nic tu nie jest oczywiste a finałowe odkrycie kart przynosi zaskakujący wynik śledztwa. Wprawdzie już pod sam koniec miałam pewne podejrzenia, co do sprawcy, ale to właśnie ta niepewność była największą atrakcją w rozwiązaniu kryminalnej łamigłówki - kto i dlaczego zabił?

Małgorzata Rogala w „ Punkcie widzenia „ jak zwykle stworzyła nie tylko ciekawą zagadkę kryminalną, ale także dała czytelnikom wiele tematów do rozważań. Poruszyła niezwykle ważną kwestię dotyczącą gwałtów i rażąco niskich wyroków dla sprawców. Wskazała także na fakt, że ofiary gwałtów często są wyszydzane i osądzane. Zgwałcona kobieta bardzo często doznaje kolejnej krzywdy ze strony otoczenia, rodziny, bliskich. Wmawia się im, że same swoim zachowaniem czy też strojem dały przyzwolenie na to, co je spotkało. Obok problemu gwałtów i cichego pozwolenia społeczeństwa na przemoc seksualną, autorka poruszyła także sprawę hejtu, bezmyślnych internetowych komentarzy, gdzie tchórze ukrywający się za monitorem komputera pozwalają sobie na osądzanie i bezkarne obrzucanie błotem innych.

Książka ma zdecydowanie głęboki przekaz. Kłamstwo prędzej czy później wyjdzie na jaw a to, co uczyniliśmy w przeszłości wróci pewnego dnia niczym bumerang i dopadnie w chwili, kiedy tego najmniej się spodziewamy.
Uwielbiam styl pisania Małgorzaty Rogali. Autorka potrafi budować napięcie i tworzy niesamowity klimat swoich powieści, sprawia, że nie można oderwać się od czytania. Mam nadzieję, że jeszcze nie jeden raz będę miała okazję spotkać się z Górską i Tomczykiem. Polecam gorąco.

„ Ten dzień na zawsze podzielił moje życie. Nie mają państwo pojęcia, ile bym oddał żeby cofnąć czas”

Link do opinii
Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Punkt widzenia to kryminał, który wciągnął mnie od pierwszych stron. Wszystko za sprawą nie tylko porywającej akcji i dopracowanego tła obyczajowego, lecz przede wszystkim podjętego tematu. Autorka bowiem porusza w nim kwestię gwałtów, pokazała, w jaki sposób są traktowane (niektóre) ofiary gwałtu oraz jak rażąco niskie kary nakładane są na sprawców, przez co czują się oni bezkarni. W przypadku książki Rogali duży wpływ na wyrok sądumiały między innymi kolesiostwo, czy przekupstwo. Moim zdaniem tematyka książki jest bardzo na czasie i wywołuje w czytelniku masę emocji.Sprawcy gwałtów mają społeczne przyzwolenie, na przykład bliskich i znajomych, którzy stają w ich obronie lub udają, że o niczym nie wiedzieli (bo to przecież taki dobry chłopak, zawsze się ukłonił sąsiadce). Niejednokrotnie usłyszymy też, że ofiara „sama się prosiła”, bo odsłoniła dekolt i założyła krótszą spódniczkę. Ofiara oprócz urazów na ciele otrzymuje wiele ciosów w duszę. Odczuwa strach przed sprawcą, boi się zwierzyć bliskim z obawy na reakcję otoczenia, w tymszykanowanie, a przede wszystkim obawia się słów, że to jej wina, bo „mogła nie prowokować”. Dlatego część zgwałconych kobiet nie zgłasza sprawy na policji. Bo sam proces sądowy jest równie traumatyczny co gwałt. Te, które jednak postanowią rozstrzygnąć sprawę w sądzie, liczą na sprawiedliwy wymiar kary. I tutaj mogą się przeliczyć.Nasuwa się pytanie, dlaczego sądy są nazbyt wyrozumiałe dla gwałcicieli?


Moim zdaniem Punkt widzenia to bardzo dobrze napisany kryminał z nieoczekiwanymi zwrotami i wartką akcją oraz ciekawymi bohaterami. Niesie ze sobą głębszy przekaz i zmusza czytelnika do refleksji. Czytało mi się bardzo dobrze i czekam na kolejny tom przygód Agaty i Sławka. Polecam.

Link do opinii

Jadę serią... Najmniej mi się podobała, chociaż temat ciekawy.

Link do opinii

Fenomenalna książka. Znani bohaterowie, których uwielbiam, zagadka, która trzyma w napieciu, ważny temat- oto recepta na udaną lekturę. Książkę czytało się mi szybko i z niecierpliwością czekałam aż bohaterowie odszukają winnego. Naprawdę wato po nią sięgnąć. Ja się nie zawiodłam. I nie mogę doczekać się kolejnej części.

Link do opinii

Miałam dłuższą przerwę w czytaniu książek o teamie Górska - Tomczyk ale nieustannie dobrze się przy tym cyklu bawię. Zagadka kryminalna przyzwoita, ciągle coś się dzieje chociaż akcja nie pędzi jak tornado. Górska znowu pokazała klasę. Mimo urazy, którą chowała w sercu do osoby związanej ze śledztwem potrafiła zachować obiektywizm i włożyła w śledztwo całe serce.Z przyjemnością przeczytam kolejną pozycję.

Link do opinii
Avatar użytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-05-31, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Uwielbiam serię o Górskiej i Tomczyku. Każda część tej serii jest tak samo dobra! Ta również. Czyta się szybko i nie można się od tej książki oderwać

Link do opinii
Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2019-11-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Sędzia Włodzimierz Skowroński,urzekający w sprawach karnych odbiera przerażającą wiadomość. Jego córka Jagoda została zgwałcona i brutalnie zamordowana.Sprawę prowadzi Agata Górska,która musi przerwać urlop i jej partner Sławek Tomczyk. Gdy śledcza zagłębia się w sprawę odkrywa gęstą sieć zależności i tajemniczych koneksji.Przeszłość jej partnera też odegra swoją rolę w sprawie.

"Zło zawsze powraca".....

Link do opinii
Inne książki autora
Ostatni skok
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Ostatni skok

By odkryć prawdę, najpierw trzeba pokonać strach i swoje własne słabości.?Na targach jubilerskich w Warszawie Igor Bielewicz, akrobata cyrkowy i złodziej...

To, co najważniejsze
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - To, co najważniejsze

Marta, odnosząca sukcesy prawniczka, wiedzie poukładane życie. Pracuje w renomowanej warszawskiej kancelarii, przerwy obiadowe spędza w zaprzyjaźnionej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Niepokonane
A. Kameron
Niepokonane
Nata i czarownice
Anna Andrusyszyn
Nata i czarownice
Poznaj Mszę Świętą
Régis Denel
Poznaj Mszę Świętą
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy