Punkt widzenia

Data wydania: 2019-01-30
ISBN: ISBN: 9788379761319
Ilustracje: brak

Tom 6 cyklu Agata Górska i Sławek Tomczyk

Sędzia orzekający w sprawach karnych odbiera przerażającą wiadomość. Jego córka została zgwałcona i brutalnie zamordowana. Wyjaśnienie tej zbrodni staje się priorytetem dla policji, dlatego Agata Górska musi przerwać urlop i pilnie wrócić do Warszawy. Gdy śledcza zagłębia się w sprawę, odkrywa gęstą sieć zależności i tajemniczych koneksji. Jaką rolę w sprawie odegra przeszłość jej partnera – Sławka Tomczyka? Czy Agata będzie mogła nadal mu ufać?

Kup książkę Punkt widzenia

Przeczytane:2019-02-20, Przeczytałem, 26 książek 2019,
Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-01-30, Ocena: 6, Przeczytałam,

Od zawsze wiadomo, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nawet, a może w szczególności, gdy chodzi o trudny, bolesny problem jakim jak gwałt.

Temat ten jest głównym motywem śledztwa prowadzonego przez niezłomną parę policjantów Agatę Górską i Sławka Tomczyka. Sędzia Skowroński, otrzymuje mailem film z brutalnymi scenami gwałtu i morderstwa swojej jedynej córki. Śledczy odkrywają, że ma to bezpośredni związek z wydanym przez niego niesprawiedliwym wyrokiem za gwałt, w wyniku czego ofiara popełniła samobójstwo.

Emocje bliskich dziewczyny, którzy nie doczekali się sprawiedliwości, ale również rodziców młodego gwałciciela starający się go za wszelką cenę wytłumaczyć i obronić, rozdzierają serce.

Pojawiające się w treści artykuły opisujące postępy śledztwa wraz z komentarzami internautów przydają realizmu i pokazują jak łatwo jest ferować wyroki, rzucać inwektywy będąc pozornie anonimowym. Wyrażać zdanie bez zastanowienia, jakiejkolwiek refleksji, że komentarze te czytają ofiary, ich rodziny i boleśnie rzutują one na ich życie.

Wszystkich, którzy śledzą relacje Górskiej i Tomczyka z pewnością zaciekawi czy mężczyzna, w obliczu rzucającej mu się na szyję byłej kochanki, potrafi zachować się lojalnie wobec partnerki? Czy może skorzysta z okazji, która sama wpada mu w ręce?

Kryminał Małgorzaty Rogali, to nie tylko porywająca akcja, od której trudno się oderwać, nie tylko świetnie wykreowani bohaterowie, ale również udana próba zwrócenia uwagi na traktowanie ofiar gwałtów w Polsce. Traktowanie ich przez policję, wymiar sprawiedliwości i przez nas, społeczeństwo. Wiele jeszcze mamy w tym temacie do przemyślenia i poprawienia.

Moim zdaniem, to najlepsza książka autorki z dotychczas przeze mnie przeczytanych i polecam ją w stu procentach każdemu, kto lubi dobry kryminał wraz z głębszym przekazem.

Avatar użytkownika - zielonooka_aga
zielonooka_aga
Przeczytane:2019-01-27, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

„Punkt widzenia” to kolejna książka autorstwa Małgorzaty Rogali opowiadająca o losach pary policjantów Agaty Górskiej i Sławku Tomczyku.
Sędzia karny Włodzimierz Skowroński w pewien w sierpniowy dzień otrzymuje tajemniczego maila. W załączniku znajduje się film ze scenami gwałtu i morderstwa młodej dziewczyny. Sędzia w ofierze z nagrania rozpoznaje swoją nastoletnią córkę. Rozwikłanie tej sprawy oraz odnalezienie mordercy zostaje zlecone naszym bohaterom. Agata i Sławek od początku uważają, że ta zbrodnia jest zemstą na Skowrońskim, który orzekał w głośniej przed laty sprawie gwałtu. Sędzia mimo licznych dowodów świadczących o winie oskarżonego wydał wyrok w zawieszeniu. Decyzja ta wywołała rozgoryczenie u rodziny ofiary oraz burzę w opinii publicznej. W sprawie przewija się duża liczba podejrzanych oraz świadków. Wszystkie postacie w mniejszym lub większym stopniu powiązane są ze sobą nie tylko wydarzeniami sprzed lat, ale również licznymi tajemnicami i kłamstwami skrywanymi przez długi czas. Choć motyw wydaje się oczywisty, to rozwiązanie sprawy okazuje się niezwykle skomplikowane.

Małgorzata Rogala dała się już poznać jako autorka, która nie boi się poruszać trudnych, społecznych spraw. Dla mnie była to obietnica kolejnej, dobrej książki. Absolutnie się nie zawiodłam.

Przemoc seksualna i niskie kary za gwałt to tylko jeden z wątków, jakie można odnaleźć w „Punkcie widzenia”. Drugim jest kwestia odpowiedzialności, jaką każdy z nas ponosi za swoje czyny. Dodatkowo autorka w treść książki umiejętnie wplata problem hejtu oraz bezkarności za pisane w internecie opinie, które są prawdziwą plagą współczesnych czasów.

Wydarzenia w książce przedstawione są w wielu płaszczyznach. Głównym wątkiem jest opis śledztwa prowadzonego przez Agatę i Sławka. Dodatkowo występują tu liczne wstawki, z których dowiadujemy się, jak całą sprawę postrzegają poboczni bohaterowie. Dzięki temu autorka przedstawia nam różny (tytułowy) PUNKT WIDZENIA na te same wydarzenia.
Akcja zmienia się dynamicznie, co nie pozwala na choćby chwilę znużenia. Czytelnik zostaje wciągnięty w historię bez reszty. Naprawdę ciężko jest odłożyć książkę przed jej zakończeniem! Charaktery i postępowanie licznych postaci mają duży wpływ na odczucia czytającego. Emocje, jakich doświadczyłam podczas lektury tej pozycji, były skrajnie różne. Myślę, że był to celowy zabieg autorki. Połączenie opisu drastycznych wydarzeń i śledztwa oraz różnych, ludzkich charakterów wymusza na czytelnikach chwilę refleksji.

Zapłata
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Zapłata

Wciągająca powieść kryminalna rozgrywająca się we współczesnej Warszawie.   Syn znanego adwokata został zamordowany w toalecie modnego klubu...

Grzech zaniechania
Małgorzata Rogala0
Okładka ksiązki - Grzech zaniechania

Jesteś chory na to, w co uwierzysz. Pracownica ośrodka terapeutycznego znajduje leżące na posadzce, zakrwawione zwłoki swojej szefowej – psychiatry...