Punkt zero

Tylko wierzący zabija w imię wolności i nie boi się śmierci... Tryptyk o fanatyzmie religijnym

Od zarania dziejów ludzie zabijali w imię Boga. Nie mieli świadomości, że Bóg, za którego walczą, jest Bogiem Władzy. Wiek XI przeszedł do historii za sprawą dwóch religijnych ruchów - krucjat oraz działalności syryjskich nizarytów. Od tamtego czasu niewiele się zmieniło. 11 września 2001 roku rozpoczął nową tragiczną erę terroryzmu, który rozprzestrzeniając się ze Stanów Zjednoczonych, objął całą Europę i Azję. Jednakże to tragiczne wydarzenia z Paryża z 2015 roku skłoniły autora do odniesienia się do korzeni ekstremizmu religijnego.

Powieść stanowi niebanalny tryptyk, na który składają się dwie historie rozgrywające się w XI wieku i jedna współczesna. Malian przenosi nas kolejno do roku 1095 i czasu krucjaty zainicjowanej przez papieża Urbana, Persji roku 1090, w której Hasan Ibn as-Sabbah, ismailicki misjonarz, tworzy wspólnotę islamskich ekstremistów i zajmuje twierdzę Alamut, oraz do współczesnego Paryża, w którym dwoje młodych ludzi, Liz i Ali, zakochuje się w sobie mimo różnic kulturowych.

,,Narek Malian ma wyjątkowy talent do realistycznego opisywania przeszłości i dokładnego przewidywania przyszłości. Godny uwagi jest także fakt, że potrafi łączyć przeszłość z przyszłością, spoglądając na nie z dzisiejszej perspektywy. Jest to niezwykła umiejętność, którą posiadło niewielu współczesnych pisarzy. Bez wątpienia Malian wciąż ma co zaoferować swoim czytelnikom". Suren Sargsyan

Informacje dodatkowe o Punkt zero:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2021-11-10
ISBN: 9788382301960
Tytuł oryginału: Zroyakan Ket (Point Zero)

Tagi: Beletrystyka - problematyka społeczna bóg

Kup książkę Punkt zero

Punkt zero - opinie o książce