Racjonalność: co to jest, dlaczego jej brakuje, dlaczego ma znaczenie

W XXI wieku ludzkość osiąga nowe wyżyny naukowego zrozumienia świata - a jednocześnie wydaje się tracić rozum. Jak to możliwe, że gatunek, który w niecały rok opracował szczepionki na COVID-19, wytwarza tyle fake newsów, znachorskich metod leczenia i teorii spiskowych?

Czy czytanie książek może nas uczynić bardziej racjonalnymi? Czy może pomóc nam w rozumieniu, dlaczego na świecie jest tak wiele irracjonalności? Na te i wiele innych pytań odpowiada w swojej najnowszej książce Steven Pinker, autor bestsellera Nowe Oświecenie.

Pinker odrzuca sceptyczny stereotyp, zgodnie z którym ludzie są istotami irracjonalnymi - prymitywnymi jaskiniowcami obarczonymi skrzywieniami poznawczymi, błędami myślowymi i złudzeniami. W końcu odkryliśmy prawa natury, wydłużyliśmy i wzbogaciliśmy ludzkie życie i wreszcie to my sami ustanowiliśmy wzorce racjonalności. De facto w mało zaawansowanych technologicznie kontekstach, w których spędzamy większość naszego życia, myślimy rozsądnie, ale nie wykorzystujemy potężnych narzędzi rozumowania, które przez tysiąclecia odkrywaliśmy: logiki, krytycznego myślenia, korelacji i przyczynowości , a także indywidualnego i zbiorowego dokonywania optymalnych wyborów. Narzędzia te nie należą do programu powszechnego nauczania i nigdy nie zostały jasno i atrakcyjnie przedstawione w jednej książce - aż do teraz.

Racjonalność ma znaczenie. Prowadzi do lepszych wyborów w życiu prywatnym i w sferze publicznej, a także jest najważniejszym czynnikiem sprawiedliwości społecznej i postępu moralnego. Nacechowana typową dla Pinkera wnikliwością i humorem książka Racjonalność oświeca, inspiruje i podnosi na duchu.

,,Przyjazny dla użytkownika elementarz lepszego myślenia dzięki kultywowaniu tego niezwykle rzadkiego zjawiska: solidnej argumentacji".

,,Kirkus Reviews"

Informacje dodatkowe o Racjonalność: co to jest, dlaczego jej brakuje, dlaczego ma znaczenie:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-10-19
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788382023381
Tytuł oryginału: Rationality: What It Is, Why It Seems Scarce, Why It Matters

Kup książkę Racjonalność: co to jest, dlaczego jej brakuje, dlaczego ma znaczenie

Racjonalność: co to jest, dlaczego jej brakuje, dlaczego ma znaczenie - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-11-15, Ocena: 6, Przeczytałam,

Od początku zaznaczam, że jeśli ktokolwiek chce tą książkę przeczytać, to nie należy tego robić dla rozrywki. To bardzo mądra i szeroko rozwinięta pozycja, która wręcz wymaga od nas skupienia. Czytamy w niej o rzeczach ważnych i mądrych. Śmiem nawet twierdzić, że ta mądrość się na nas przelewa pod warunkiem, że będziecie na nią otwarci. Bywa, że pojęcie jej, czy też tez, które są wysuwane czytałam dwa razy, by to wszystko do mnie doszło. Przede wszystkim należy sobie zadać pytanie, co to jest racjonalne myślenie?
Wiecie, technologia i świat doprowadziły do tego, że jesteśmy daleko w przodzie z naszym myśleniem, rozwiązywaniem problemów, czy też technologią w porównaniu z ludźmi choćby dwa pokolenia wstecz. Wiemy wiele, tylko pytanie brzmi, czy umiemy to dobrze wykorzystać? Czy zastanawiamy się nad tym, co zrobimy i jak to na nas wpłynie, czy po prostu brniemy w przód bez kontekstu co się z tym stanie? Książka ma na celu uświadomienie nam wielu czynników. Zawiera w sobie wiele podpunktów, takich jak: racjonalność a irracjonalność, logika i krytyczne myślenie, przekonania a dowody empiryczne, czy też pytanie, dlaczego racjonalność ma znaczenie?
Mamy bowiem wiedzieć, że to jakie decyzje podejmujemy mają swoje odzwierciedlenie w przyszłości. Rozwijając się, zwiększamy nasze możliwości, a co za tym idzie możemy przyczynić się ludzkości, nie tylko sobie. Jest jednak wiele osób na świecie, którym wystarczy po prostu istnienie. Nie chcą od siebie wymagać, nie chcą się rozwijać, czyli zwyczajnie, nie chcą myśleć. Po co więc natura obdarzyła ich w mózg?
Czy zadaliśmy sobie kiedyś pytanie, co to jest prawdopodobieństwo? Dlaczego wielu ludzi uważa, że skoro prawdopodobnie jutro będzie padał deszcz, to biorą to za pewnik, skoro ma tylko pięćdziesiąt procent? Dlaczego nie zastanowią się nad tym, że skoro możliwe są opady, to mogą inaczej zaplanować swój czas i tak samo gdyby tych opadów nie było. A nie zwykle biorą opady za pewnik i gdy nie pada, osądzają pogodynkę, że ich okłamała. Czy to jest racjonalne myślenie?
Mega mądra ksiązka!

Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI
Steven Pinker0
Okładka ksiązki - Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI

Dlaczego pisarstwo tak często bywa kiepskie i jak można je poprawić? Czy krótkie wiadomości tekstowe i media społecznościowe psują język? Czy współczesnym...

Tabula rasa. Spory o naturę ludzką
Steven Pinker0
Okładka ksiązki - Tabula rasa. Spory o naturę ludzką

Steven Pinker omawia moralne, emocjonalne i polityczne zabarwienie pojęcia natury ludzkiej we współczesnym świecie. Próbuje odtworzyć bieg...